Polski turysta trafił na 12 godzin do aresztu po tym jak wszedł na piramidę w starożytnym mieście Chichen Itza na Półwyspie Jukatan w Meksyku. Po kilkunastu godzinach i wpłaceniu grzywny mężczyzna wyszedł na wolność. Co się stało?
Howard Carter dokładnie sto lat temu natrafił na grób Tutanchamona. Jego odkrycie uznawane jest za jedno z najważniejszych w historii archeologii. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik udał się do warszawskiego muzeum, by zgłębić wiedzę na temat faraona i tego, co znajdowało się w jego grobowcu.
Piramida potrzeb Maslowa jest ważną teorią psychologiczną, która powstała w 1943 r. Do tej pory jest wykorzystywana w psychologii i socjologii. Opiera się na hierarchicznym uporządkowaniu dążeń człowieka – od najbardziej podstawowych do potrzeb wyższego rzędu.
Trzy piramidy w Gizie, a zwłaszcza piramida Cheopsa, fascynują od lat aurą tajemniczości, głównie ze względu na fakt zaawansowania inżynieryjnego i technicznego ludzi sprzed tysięcy lat. Wokół piramid w Gizie krąży wiele tajemnic i niedomówień. Ciekawostką o piramidach jest m.in. fakt, że kwadratowe podstawy ostrosłupów piramid są perfekcyjnie równoległe względem równoleżników.
W 1968 roku amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla prof. Luis Alvarez chciał sprawdzić, czy w piramidzie Chefrena znajdują się ukryte komnaty. Po jej "prześwietleniu" doszedł jednak do wniosku, że nie ma tam takowych. Po wielu latach licealiści z Płocka stworzyli model matematyczny wskazujący, że w tejże piramidzie może jednak istnieć niezlokalizowane dotąd pomieszczenie. Polskich uczniów i ich opiekuna dr hab. Janusza Kempę z Politechniki Warszawskiej gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego zainteresowali się tym tematem? Kto pomógł im zdobyć pieniądze na badania? Na jakie studia się wybierają?
Piramida w Rapie to grobowiec rodu von Fahrenheit. Budowla została zbudowana prawdopodobnie w połowie XIX wieku i do tej pory pobudza wyobraźnię archeologów. Jaką tajemnicę skrywa w sobie to miejsce? Czy ma związki masońskie? Czy można odnaleźć tam trop egipski? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Maurycego Stanaszka, antropologa.