Wasze historie

Ukrainki wypisują dane osobowe na plecach dzieci. Przerażające zdjęcia z wojennej codzienności

Wasze historie

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
RMF FM
Dziecko z matką

Zdjęcie 1,5-rocznej Wery to wstrząsający obraz okrucieństwa wojny. Dziecięcy pokój, dziecko ubrane jedynie w pieluszkę i napis na plecach. To wszystko na wypadek, gdyby rodziców dosięgnęła rosyjska kula.

Ukraińskie dzieci

Anastazja Lapatina, niezależna ukraińska dziennikarka, zamieściła na Twitterze poruszający post. Dołączone było do niego zdjęcie, na którym widać małą dziewczynkę. Na na nagich plecach dziecka jego matka wypisała najważniejsze informacje: datę urodzenia, imię, nazwisko i telefony kontaktowe. Autorka wpisu nie przebierała w słowach.

- Ukraińskie matki wypisują na ciałach swoich dzieci dane kontaktowe do rodziny, na wypadek gdyby zginęły, a ich dzieci przeżyły. A Europa wciąż rozmawia o gazie - napisała oburzona.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Zdjęcie pierwotnie pojawiło się na instagramowym profilu matki dziewczynki. Jak wyjaśniła kobieta, pisząc dane na plecach córki, chciała w ten sposób ją zabezpieczyć. Kilka dni później poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że ona i Wera są już bezpieczne.

Ukraina. Dziecięce ofiary wojny

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, życie straciło 165 dzieci, a 266 zostało rannych. Dane nie są ostateczne, ponieważ precyzyjne określenie liczby zabitych na okupowanych terenach jest niemożliwe. Pojawiają się również szokujące doniesienia o tym, że Rosjanie mają używać uprowadzonych dzieci jako żywych tarcz osłaniających ich konwoje. Rzecznik resortu obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk informował również, że dzieci mają być odbierane rodzicom. W ten sposób Rosjanie chcą zagwarantować sobie, że miejscowa ludność nie poda kierunku, w którym przemieszczają się ich wojska. Podczas oblężenia Mariupola z miejscowego szpitala wywieziono 17 nieletnich oddzielonych od rodziców. Odnaleziono je w szpitalu w okupowanym Doniecku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi / Getty Images

Pozostałe wiadomości