Tabbouleh z pęczaku z ziołami i marynowaną polędwicą wołową
Składniki:
2,5 szklanki ugotowanej kaszy pęczak
Sok z ½ cytryny
Sól, pieprz
Oliwa
½ pęczka rzodkiewki
¼ żółtej papryki
¼ czerwonej papryki
Świeża mięta, kolendra, pietruszka, koperek
Kilka pomidorków koktajlowych
Rukiew wodna
400 g polędwicy wołowej
Kilka gałązek rozmarynu
4 ząbki czosnku
Sól morska gruboziarnista
3 łyżki cukru trzcinowego
Przygotowanie:
Polędwicę oczyszczamy z błon, osuszamy na ręczniku papierowym. Do głębokiej miski sypiemy ok. 4-5 łyżek soli morskiej 2 łyżki cukru trzcinowego. Układamy na tym polędwicę, obsypujemy 2 łyżkami soli i łyżką cukru. Dokładanie obtaczamy mięso w posypce, dorzucamy przekrojone na pół i nieobrane ząbki czosnku, obkładamy całość gałązkami rozmarynu. Przykrywamy miskę folią spożywczą i wstawiamy na min. 24h do lodówki. W trakcie marynowania obracamy polędwicę kilka razy i odlewamy wodę z miski. i obsypujemy solą morską i cukrem. Następnego dnia gotujemy pęczak w osolonym wrzątku aż będzie miękki, odcedzamy i do jeszcze ciepłego dodajemy ok. ½ szklanki drobno poszatkowanych ziół, doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Papryki kroimy w drobną kostkę a rzodkiewki w ćwiartki i dodajemy do kaszy. Przeciskamy przez praskę ząbek czosnku i skrapiamy całość oliwą. Dokładanie kaszę mieszamy i odstawiamy na min. 20-30 minut do lodówki. Polędwicę wyciągamy z miski, opłukujemy pod bieżącą wodą, osuszamy i krótko przesmażamy na rozgrzanej oliwie, po ok. 1 minucie z każdej strony. Ściągamy ją z patelni i odkładamy na 5 minut, żeby odpoczęła. Sałatkę nakładamy na talerz, dekorujemy cienkimi paskami polędwicy, rukwią wodną, pomidorkami koktajlowymi.
Quiche wiosenny z ziołowym dipem
Składniki:
Ciasto:
150 g mąki pszennej
50 g mąki orkiszowej
100 g zimnego masła
1 jajo
½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka soli
Farsz:
1 mała zielona cukinia
6-8 pomidorków koktajlowych
Ok. 80 g gorgonzoli
220 ml śmietany 18-22%
2 jaja
Świeży tymianek
1 ząbek czosnku
Szczypta soli
Pieprz
Dip ziołowy:
Po sporej garści świeżych ziół:
Pietruszka, mięta, bazylia grecka, oregano
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka musztardy np. Dijon
2 łyżki oliwy
200 ml gęstego jogurtu
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Składaniki na ciasto zagniatamy szybko, albo wyrabiamy w mikserze. Formujemy kulę, spłaszczamy ją, owijamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na czas przygotowania farszu. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 170 stopni, cukinię kroimy w podłużne, cienkie paski, pomidorki na połówki, gorgonzolę kruszymy na mniejsze kawałki. Jaja miksujemy krótko ze śmietaną, przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku i odrobiną soli. Ciasto na quiche rozwałkowujemy, wykładamy nim spód i boki tortownicy lub formy do tar. Spód nakłuwamy widelcem, układamy na nim zrolowane paski cukinii, połówki pomidorków i kawałki sera. Całość obsypujemy świeżo mielonym pieprzem i listkami tymianku. Polewamy warzywa masą jajeczną i wstawiamy do pieca na ok. 40-45 minut. W tym czasie miksujemy zioła z czosnkiem, musztardą i oliwą. Doprawiamy solą i pieprzem i łączymy z jogurtem. Całość chłodzimy do czasu podania tarty.
Orzeźwiające panna cotty z pachnotką, miętą i limonką z wiśniami z rozmarynem i tymiankiem
Składniki:
200 ml gęstego jogurtu
250 ml śmietany kremówki
150 ml mleka
2 czubate łyżki żelatyny
1 łyżeczka skórki startej z limonki
Kilka kropli pasty z wanilii
Kilka gałązek pachnotki
Kilka gałązek mięty
40 g cukru
Wiśnie w winie:
100 g mrożonych wiśni
Ok. 1 szklanki czerwonego wina
Kilka łyżek cukru trzcinowego
Gałązki tymianku
Gałązki rozmarynu
2-3 łyżki masła
Do dekoracji:
Różne, kolorowe owoce i listki świeżych ziół
Przygotowanie:
Żelatynę zalewamy zimną wodą i odstawiamy. Do rondelka wlewamy śmietankę i mleko, dodajemy drobno poszatkowaną miętę i pachnotkę, skórkę z limonki, cukier i wanilię. Podgrzewamy nie doprowadzając do wrzenia. Napęczniałą żelatynę przekładamy do rondelka z mlekiem i dokładnie rozpuszczamy. Pozostawiamy do przestudzenia. Jogurt przelewamy do wysokiego dzbanka lub miski, dolewamy mleko z żelatyną i dokładnie mieszamy. Przelewamy do foremki silikonowej. Wstawiamy do lodówki, najlepiej na całą noc. Wiśnie zasypujemy cukrem, zalewamy winem, dodajemy gałązki rozmarynu i tymianku i podgrzewamy do czasu aż znaczna część płynu odparuje, powinien powstać nam dość gęsty sos, w razie czego należy dodać więcej cukru i dłużej odparowywać. Na koniec dodajemy zimne masło i mieszamy. Na dużym, płaskim talerzu układamy deser zaczynając od nalanie odrobiny gęstego sosu, na nim układamy panna cottę, całość dekorujemy ulubionymi, sezonowymi owocami i listkami pachnotki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN