Rillettes z kaczki powstaje z wytopienia tłuszczu i zmieszania go z rozdrobnionym mięsem i dodatkami. To znane danie kuchni francuskiej jest doskonałym dodatkiem do świeżego pieczywa. Można przechowywać je przez kilkanaście dni w lodówce i chociaż potrzeba kilku godzin na ugotowanie mięsa, jest dobrą propozycją dla zapracowanych osób, które w weekend mogą wygospodarować nieco czasu na przygotowanie jedzenia na kolejne dni.
Przepis na rillettes z kaczki z dodatkiem boczku
Powszechnie wiadomo, że nośnikiem smaku potraw jest tłuszcz, dlatego przyrządzając rillettes, warto oprócz kaczki dodać także inne tłuste mięsa. Dobrym dodatkiem będzie boczek, z którego w trakcie obróbki cieplnej wytopi się duża ilość tłuszczu. Dodatek gęsiny sprawi, że nasza pasta będzie bogatsza w strzępki mięsa. Do przygotowania według tego przepisu dwóch słoików o pojemności około 350 ml potrzebne będą:
· 2 piersi z kaczki,
· 2 piersi z gęsi,
· kilogram surowego boczk u,
· litr gęsiego smalcu ,
· 200 ml białego wina,
· 6 ząbków czosnku ,
· 10 ziaren jałowca,
· 10 ziaren ziela angielskiego ,
· 5 goździków ,
· 6 listków laurowych,
· sól i pieprz.
Przygotowanie tego przepisu należy rozpocząć od dokładnego natarcia mięsa solą, pieprzem i przyprawami – warto zrobić to dzień wcześniej, żeby mięso przez noc mogło nasycić się aromatami. Następnego dnia należy rozpuścić gęsi smalec w garnku, pokroić mięso kaczki, gęsi i boczek na wąskie paski i dodać do roztopionego smalcu. Następnie do mięsa należy wlać wino, dodać przyprawy, dokładnie wymieszać składniki i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 3 godziny. Kiedy tłuszcz z mięsa się wytopi, a mięso będzie miękkie, należy wyłączyć ogień i odstawić całość do przestudzenia. Następnie trzeba odcedzić składniki, zachowując tłuszcz. Mięso należy rozdrobnić widelcem na drobne strzępy, następnie ułożyć w słoikach i zalać wytopionym tłuszczem. Wlewając tłuszcz, warto uważać i pozbyć się liści laurowych i innych resztek przypraw, żeby w pojemnikach znalazło się samo mięso z tłuszczem. Słoiki należy schłodzić – bez pasteryzowania rillettes powinno być zdatne do jedzenia przez około 2 tygodnie.
Rillettes z kaczki z dodatkiem jabłka
Potrawy pochodzące z kuchni francuskiej doskonale komponują się z alkoholem. Najczęściej do ich przyrządzania używa się wina, jednak do potraw z dodatkiem jabłek warto dodać cydr jabłkowy. Do przygotowania rillettes z kaczki (dwóch słoików o pojemności około 350 ml) z dodatkiem jabłek potrzebne będą:
· 2 piersi z kaczki (zamiast piersi mogą być nogi kacze),
· 500 g surowego boczku,
· cebula,
· jablko (np. Granny Smith),
· 4 gałązki tymianku,
· 250 ml bulionu drobiowego,
· 150 ml wytrawnego cydru,
· sól i pieprz.
Rillettes można ugotować w garnku, ale da się je przyrządzić również w wolnowarze. Należy wówczas na jego dnie położyć boczek i piersi z kurczaka (lub kacze nogi), następnie dodać pokrojoną w pióra cebulę i obrane, pokrojone w kostkę jabłko i tymianek. Następnie należy zagotować bulion z dodatkiem cydru, soli i pieprzu. Wlać gorący bulion do wolnowaru i gotować w temperaturze około 100 stopni pod przykryciem około 6 godzin. Po upływie tego czasu należy przestudzić mięso, następnie oddzielić od kości i rozdzielić na strzępy. Dodać tymianek i wyjęte z wolnowaru jabłko i cebulę. Wymieszać składniki, doprawić do smaku, włożyć mięso do słoików i zalać sosem z wolnowaru.
Rillettes z kaczki z dodatkiem chilli
Rillettes z kaczki można przygotować również w pikantnej odsłonie, dodając papryczkę chilli. Do przygotowania jednego słoika (o pojemności około 500 ml) tej potrawy potrzebne będą:
· 2 nogi kaczki,
· 400 g boczku,
· 250 ml czerwonego wina,
· papryczka chili,
· 2 ząbki czosnku,
· łyżeczka suszonego tymianku,
· łyżeczka suszonego majeranku,
· sól i pieprz,
· 3 liście laurowe,
· 3 gałązki natki pietruszki.
Przygotowanie rillettes należy rozpocząć od włożenia skóry na dno garnka i wytopienia tłuszczu. Wtedy trzeba dodać pokrojony w grubą kostkę boczek i mięso kaczki i wszystko zalać winem. Dodać przyprawy, sól i pieprz i całość gotować przez około 3 godziny. Po tym czasie należy dodać drobno pokrojoną papryczkę chilli i czosnek, następnie gotować dalej pod przykryciem jeszcze około godziny. Po mniej więcej 4 godzinach gotowania mięso powinno się rozpadać, należy wtedy wyłączyć ogień i lekko je przestudzić. Następnie mięso rozdrobnić widelcem na strzępy, włożyć do słoika i zalać tłuszczem.
Zobacz film: Pierogi z kaczką.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto