Wielkimi krokami zbliża się tłusty czwartek, dlatego chcemy pokazać, że tłusta kuchnia wbrew pozorom może być bardzo zdrowa. Monika Mrozowska-Szaciłło i Maciej Szaciłło zaprezentowali różnorodne oleje tłoczone na zimno oraz wiele sposobów na to, jak można je wykorzystać w kuchni.
Olej konopny
Ma lekko trawiasty smak, podobny do wysokiej jakości oliwy z oliwek, dlatego bardzo pasuje jako dodatek do typowego włoskiego antipasti: kawałki parmezanu, zielone oliwki, opieczone kromki pszennego pieczywa, sól kamienna i dobre czerwone wino.
Olej krokoszowy
Ma bardzo delikatny smak. Świetnie pasuje np. do sałatki ziemniaczanej.
Sałatka
Składniki:
200 g ugotowanych, pokrojonych w kostkę ziemniaków
2 małe cebulki z dymką
100 g białej ugotowanej fasoli (np. z puszki)
1 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
3 szklanki kwaśnej śmietany 12%
łyżka octu jabłkowego
3 łyżki OLEJU KROKOSZOWEGO
sól do smaku
Przygotowanie:
Cebulkę kroimy w małą kostkę , dymkę siekamy i łączymy z ziemniakami. Dodajemy fasolę, śmietanę, ocet, pieprz, olej i sól do smaku. Całość delikatnie mieszamy.
Olej makowy
Ma bardzo intensywny makowy smak. Był znany już w starożytnej Grecji 3000 lat temu. Pasuje zarówno do dań słonych jak i słodkich : do ciast, deserów z makiem lub serem.
Pasta serowo-makowa do naleśników
Składniki:
200 g chudego twarogu
4 łyżki jogurtu naturalnego
3 łyżki cukru trzcinowego
1 laski wanilii
1/3 szklanki OLEJU MAKOWEGO
Przygotowanie:
Wyskrobane z wanilii ziarenka, twaróg, jogurt, cukier oraz olej miksujemy w blenderze na jednolita masę, którą wypełniamy usmażone naleśniki. Naleśniki najlepiej usmażyć na GHI, będą miały pyszny lekko orzechowy smak.
Ghi
Inaczej sklarowane masło. Kostkę masła wrzucamy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu. Gdy się rozpuści na górze zacznie powstawać piana, którą zbieramy łyżką. Po usunięciu całej piany, sklarowane masło powoli przelewamy do czystego naczynia, ponieważ na dnie garnka zebrał się osad białkowy, który łatwo przypalić. Ghi jest tłuszczem, który nie jełczeje i nadaje się do smażenia w bardzo wysokiej temperaturze. Jest czystym tłuszczem mlecznym.
Olej różany
Ma bardzo delikatny, lekko słodkawy smak. Super sprawdza się jako dodatek do deserów i sałatek owocowych.
2 serki capri ( czyli ok. 1 kg)
1/3 szklanki rodzynek
1/3 szklanki suszonych moreli
50 g migdałów
50 g gorzkiej czekolady
1 łyżeczki cynamonu
starta skórka z 1 pomarańczy
50 g zmielonego cukru trzcinowego
4 łyżki słodkiej śmietanki 30%
4 łyżki OLEJU Z DZIKIEJ RÓŻY
olej z róży i mielone migdały do wysypania foremki
Przygotowanie:
Rodzynki i morele namaczamy, odsączamy i kroimy na małe kawałki. Migdały szatkujemy, czekoladę ścieramy na grubej tarce. Serek capri mielimy w blenderze z cukrem, cynamonem, śmietanką i olejem na jednolita masę. Do masy dodajemy resztę składników i całość dokładnie mieszamy. Przekładamy do kwadratowej posmarowanej olejem różanym i posypanej mielonymi migdałami foremki i odstawiamy do lodówki na min. 1 h. Przed podaniem wykładamy z formy na płaski talerz.
Olej sezamowy
Ma bardzo intensywny, sezamowy smak. Świetnie pasuje jako dodatek do krótko smażonych warzyw tzw. stir fry. Bardzo dobrze komponuje się z sosem sojowym.
Olej ryżowy
Bardzo dobry do smażenia, ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia. Praktycznie bezwonny i bezzapachowy, przez co nie wpływa na smak potraw.
Stir fry
Składniki:
2 ząbki czosnku
łyżeczka czerwonego świeżego chili
łyżeczka startego imbiru
1 łyżeczka kolendry
300 g brukselki
2 średnie marchewki
2 grzybki shitake
1/3 szklanki wody
3 cebulki z dymką
3 łyżki OLEJU RYŻOWEGO
2 łyżeczki OLEJU SEZAMOWEGO
2 łyżki SOSU SOJOWEGO
ewentualnie sól do smaku
Przygotowanie:
Na rozgrzany olej ryżowy wrzucamy wyciśnięty czosnek, po chwili imbir , posiekane chili i na końcu kolendrę. Dorzucamy marchewkę pokrojona w słupek oraz brukselkę i cebulkę pokrojoną w cienkie plasterki. Po 5-7 minutach dorzucamy zmielone grzyby shitake i dodajemy wodę oraz sos sojowy. Po kolejnych 3-4 minutach zdejmujemy z gazu, dodajemy poszatkowana dymkę, olej sezamowy i ewentualnie sól do smaku. Podajemy z ugotowanym ryżem.
Olej z awokado
Bardzo dobrze komponuje się ze świeżymi warzywami, jako dodatek do dipów i sosów. Ma bardzo intensywny zapach i smak.
200 g roszponki
mały pęczek koperku
kostka (ok. 200 g) greckiej fety
1 średnia czerwona cebula
3 łyżki sezamu
1 cytryna
5 łyżek OLEJU Z AWOKADO
Przygotowanie:
Sezam prażymy na suchej patelni na złocisty kolor. Koperek drobno siekamy. Fetę kroimy w kostkę, a cebulę w cienkie talarki. Na roszponce układamy cebulę i ser, który następnie posypujemy koperkiem i sezamem. Olej z awokado mieszamy z sokiem z cytryny i polewamy sałatkę.
Olej z orzechów włoskich
(ma fantastyczny orzechowy smak i zapach)
Sałatka
Składniki:
150 g rukoli
garść namoczonych orzechów włoskich
150 g pomidorków koktajlowych
40 g parmezanu
4 łyżki OLEJU Z ORZECHÓW WŁOSKICH
sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
Pomidorki kroimy na pół, parmezan ścieramy na grubej tarce. Na półmisku układamy warstwę umytej rukoli, następnie pomidory, parmezan i namoczone orzechy. Całość polewamy olejem i sokiem z cytryny.
Autor: TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN