Ciągły pęd i brak czasu sprawiły, że przygotowywanie przetworów na zimę z roku na rok staje się coraz mniej popularne wśród współczesnych pań domu. Na sklepowych półkach możemy znaleźć ogromny wybór słoików z kolorowymi, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że zdecydowanie łatwiej kupić dżem, albo konserwowe warzywa , niż pracować w pocie czoła nad ich domową produkcją. Nasze babcie spędzały w kuchni długie godziny, przygotowując niezliczone ilości przetworów, które następnie czekały w spiżarni na domowników spragnionych smaku i aromatu minionych wakacji. Chcesz cieszyć się pysznymi domowymi specjałami, ale przeraża Cię wizja tak czasochłonnej pracy? Uspokajamy – istnieją proste i szybkie sposoby na przygotowanie pysznych przetworów na bazie sezonowych warzyw i owoców. Jednym z nich jest przepis na ogórki po cygańsku .
Przetwory na zimę – samo zdrowie?
Dlaczego zimą warto jeść przetwory? Domowe dżemy, konfitury i sałatki warzywne są dużo zdrowsze niż ich sklepowe zamienniki. Nasze własne wyroby przygotowane są ze sprawdzonych, naturalnych składników – nie mają sztucznych konserwantów, barwników ani polepszaczy smaku, których w gotowej żywności jest przecież całe mnóstwo.
Zimą wybór warzyw i owoców jest znacznie mniejszy niż podczas letnich miesięcy, przez co organizm otrzymuje dużo mniej składników odżywczych z pożywienia. Domowe przetwory doskonale rekompensują te braki. Produkty z warzyw i owoców zamykane są w szczelnych słoikach, dzięki czemu zachowują cenne składniki mineralne i witaminy . Kolejnym atutem przetworów jest smak – obróbka warzyw i owoców potęguje ich wyrazisty smak i aromat.
Do najpopularniejszych warzywnych przetworów na zimę możemy bez wątpienia zaliczyć ogórki. Przetwory z tych warzyw gruntowych są proste i szybkie do przygotowania. Wybór przepisów jest ogromny – oprócz najpopularniejszych ogórków kiszonych, możemy przygotować także ogórki po żydowsku, sałatkę ogórkową po szwedzku, ogórki po cygańsku albo proste i smaczne ogórki korniszone w occie – idealne na imprezową przekąskę.
Marzysz o tym, żeby zatrzymać lato w słoiku? Wypróbuj nasz prosty i sprawdzony przepis na ogórki po cygańsku w pomidorach ! Przygotowane w ten sposób ogórki doskonale sprawdzą się jako dodatek do kanapek albo do obiadu. Ich pyszny, słodko-kwaśny smak zachwyci nawet najbardziej kapryśnego niejadka!
Ogórki po cygańsku – przepis
Prezentujemy przepis na pyszne ogórki o delikatnym, słodkim smaku . Zawierają niewiele kwasu, więc jeżeli lubisz zdecydowany, bardziej charakterystyczny smak przetworów, dodaj do zalewy więcej octu.
Składniki:
· 3 kg świeżych ogórków gruntowych,
· 1 łyżka soli kuchennej,
· 500 g cebuli,
· pół szklanki cukru,
· pół szklanki oleju roślinnego
· 500 ml przecieru pomidorowego (passaty),
· pół szklanki pasteryzowanego octu jabłkowego.
Przygotowanie:
1. Ogórki dokładnie umyj i pokrój w dość grube plasterki (nie obieraj ich ze skórki!).
2. Cebule obierz i pokrój w drobną kostkę.
3. Warzywa przesyp do miski, posyp solą i pozostaw na noc przykryte czystą ściereczką, żeby puściły sok.
4. Kolejnego dnia odlej sok z ogórków, ale nie wylewaj go – przyda się potem do przygotowania zalewy.
5. Do miski z ogórkami i cebulą dodaj ocet, przecier pomidorowy, sól i cukier.
6. Wymieszaj dokładnie dłonią wszystkie składniki i odstaw na około godzinę, a następnie dolej do miski odłożony wcześniej sok z ogórków.
7. Przygotuj czyste, wyparzone słoiki i napełniaj je kolejno gotową sałatką.
8. Wstaw każdy ze słoików do dużego garnka i pasteryzuj w kąpieli wodnej przez 10–15 min.
9. Wyjmij z garnka gorące słoiki, ustaw je na drewnianej desce i przykryj czystym ręcznikiem do wystygnięcia.
Wystudzone słoiki z ogórkami po cygańsku możesz trzymać w spiżarni lub w kuchennej szafce. Przetwory nie wymagają chłodnych warunków – możesz je przechowywać w temperaturze pokojowej bez ryzyka, że się zepsują.
Z podanej receptury wychodzi około 4–5 weków, więc jeżeli chcesz przygotować większą liczbę słoików z ogórkami po cygańsku, zwiększ proporcje składników.
Pamiętaj o tym, że podany przepis na ogórki po cygańsku wymaga użycia pasteryzowanego octu jabłkowego . W przeciwnym razie słoiki mogą nie zamknąć się prawidłowo, co spowoduje, że potrawa zacznie fermentować i nie będzie się nadawała do spożycia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN