Dziwolaj
Składniki:
2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
1/4 główki małej kapusty
1 mała cukinia
1 łyżka kminu rzymskiego
1 łyżeczka asafetidy
1/2 łyżeczki czarnuszki
3 łyżki koncentratu pomidorowego
sól, pieprz do smaku
5 łyżek oleju słonecznikowego
ciasto naleśnikowe:
1 szklanka mąki groszkowej
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka kminu
1/2 łyżeczki asafetidy
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
woda
bułka tarta
sos:
4 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka nasion kolendry
4 goździki
5 ziarenek ziela angielskiego
1 łyżeczka imbiru
1/2 łyżeczki asafetidy
1 łyżeczka kminu rzymskiego
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki chili
2 łyżki cukru brązowego
1/2 szklanki wody
sałata do dziwolaja:
1/2 główki sałaty karbowanej
1/3 główki sałaty dębowej
garść startego parmezanu
1/4 kostki miękkiej fety
2 średnie pomidory
6 plastrów suszonych pomidorów w oleju z ziołami
sok z 1/2 cytryny
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka oleju, którym zalano suszone pomidory
Przygotowanie:
Na rozgrzany olej w garnku wrzucamy kmin rzymski, po chwili, gdy się przyrumieni, wsypujemy czarnuszkę, asafetidę i od razu drobno poszatkowana kapustę. Smażymy pięć minut cały czas mieszając. Następnie dodajemy 1/2 szklanki wody. Dusimy pod pokrywką, aż kapusta będzie miękka. Dodajemy startą na tarce o dużych oczkach cukinię, koncentrat pomidorowy, sól, pieprz do smaku i ugotowaną kaszę jaglaną (na jedną szklankę kaszy 3 szklanki wody). Całość dokładnie mieszamy. Z powstałej masy formujemy krokiety. Mąkę groszkową, sól, kmin, asafetidę i proszek do pieczenia mieszamy z wodą. Dodajemy jej taką ilość, aby uzyskać gęste ciasto naleśnikowe. Krokiety moczymy w cieście i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy w głębokim tłuszczu, do uzyskania złotobrązowego koloru.
Sos: przyprawy mielimy w młynku do kawy na drobny proszek, wrzucamy całość na rozgrzany olej. Chwilę smażymy, dodajemy koncentrat pomidorowy, wodę i cukier brązowy.
Sałata: sałatę rwiemy na małe kawałki, pomidory kroimy w kostkę, suszone pomidory na małe kawałeczki, fetę w drobną kostkę i mieszamy z pozostałymi składnikami.
Bigos
Składniki:
0,7 kg kwaszonej kapusty
1/2 główki małej kapusty świeżej
6 suszonych śliwek(najlepiej wędzonych)
mały słoik(200 g) koncentratu pomidorowego
4 ziarenka jałowca
5 ziarenek pieprzu
1 liść laurowy
1 cebula
1/2 płaskiej łyżeczki przyprawy "5 smaków"
1/3 szklanki delikatnej oliwy z oliwek
kostka twardego tofu (około 200 g)
Przygotowanie:
Cebulę kroimy w drobną kostkę i przyrumieniamy w garnku na rozgrzanej oliwie. Dorzucamy posztkowaną świeżą kapustę, kapustę kiszoną, drobno pokrojone śliwki, zmielony jałowiec i pieprz, liść laurowy i przyprawę "5 smaków". Całość dusimy na małym ogniu ok. 45 min. (jeżeli zacznie się przypalać, podlewamy wodą). Na patelni na łyżce oliwy przyrumieniamy pokrojone w kostkę tofu. Z kapusty wyjmujemy liść laurowy, dodajemy koncentrat i przysmażone tofu i dusimy kolejne 20 min. Przyprawa "5 smaków" jest wykorzystywana przede wszystkim w kuchni chińskiej i wietnamskiej. Łączy w sobie 5 podstawowych wyróżnianych przez Chińczyków smaków: słodki, słony, kwaśny, gorzki i ostry. W jej skład wchodzi: cynamon, ziarna kolendry, liście laurowe, anyż, pieprz.
Pomidorówka z bitą śmietaną
Składniki:
wywar warzywny:
1 mała pokrojona cebula
1 rozgnieciony ząbek czosnku
1/4 kostki masła
1 marchewka
1 korzeń pietruszki
1 mały por
1/2 małego selera
1 łodyga selera
1 l wody
5 średnich pomidorów
2 duże łyżki koncentratu pomidorowego
opakowanie śmietanki kremówki
Przygotowanie:
Marchewkę, pietruszkę i selera ścieramy na grubej tarce. Łodygę selera i pory kroimy na drobne kawałki. W garnku rozpuszczamy masło, wrzucamy wszystkie warzywa i dodajemy sól. Po 10 minutach duszenia pod przykrywką dolewamy wodę i całość gotujemy 30 minut. Następnie przelewamy przez sito. Do gotowego wywaru dodajemy drobno pokrojone pomidory i koncentrat i całość gotujemy ok. 10 min., następnie zupę miksujemy na krem. Śmietanę ubijamy i do każdej miseczki na górę dodajemy kleks z ubitej śmietany.
Szarlotka z cynamonem
Składniki:
ciasto:
1 szklanki mąki białej
2 łyżki mąki krupczatki
70 g masła
2 łyżki śmietanki
1/3 szklanki cukru trzcinowego
5 jabłek
kora cynamonu
mielony cynamon
1/2 szklanki cukru trzcinowego
ziarenka z połowy laski wanilii
1 łyżka masła
śmietanka 30% kremówka
1 łyżka cukru trzcinowego
Przygotowanie:
Cukier trzcinowy, który dodamy do ciasta mielimy w młynku. Wszystkie składniki ciasta zagniatamy w misce i tak powstałą kulkę odstawiamy do lodówki na 30 min. Następnie ciasto rozwałkowujemy i układamy w foremce do tarty, nakłuwamy widelcem, przykrywamy od góry kawałkiem papieru do pieczenia, na który wysypujemy groch (żeby ciasto podczas pieczenia przylegało do formy) i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy na termoobiegu w temp. 200 st aż rant stanie się złocistobrązowy. Przygotowyjemy mus jabłkowy. Jabłka obieramy ze skórki, kroimy na małe kawałki i wrzucamy do garnka na roztopione masło. Dusimy na małym ogniu razem z cynamonem, cukrem i wanilią, aż jabłka staną się miękkie. Wyjmujemy laskę cynamonu i gotowy mus rozkładamy na przestudzonym cieście. Całość ponownie kilka minut zapiekamy. Po wyjęciu ciasta z piekarnika, gdy ciasto przestygnie, góre przykrywamy ubitą z 1 łyżką cukru śmietaną i posypujemy zmielonym cynamonem.
Przepisy autorstwa Moniki Mrozowskiej-Szaciłło i Macieja Szaciłło.
Autor: Marek Węgrzyn
Źródło: Dzień Dobry TVN