Materiał promocyjny

Kuchnia z oscypkiem

Tak bardzo zachwycamy się bogactwem i różnorodnością serów naszych dalszych i bliższych sąsiadów, że zapominamy o tych, które powstają u nas. - Dlatego postanowiliśmy, zainspirowani naszym świątecznym pobytem w górach, pokazać, że oscypek ma różne oblicza - mówi Monika Mrozowska-Szaciłło.

Focaccia z oscypkiem maślanym

ciasto:

2 szklanki mąki krupczatki

1 szklanka mąki białej

1/4 kostki drożdży

letnia woda

1 łyżka cukru

3/4 szklanki łyżeczki soli

dodatki:

4 małe oscypki maślane

1/4 szklanki oliwy z oliwek

ok. 150 g czarnych oliwek

Przygotowanie:

Drożdże rozgniatamy z cukrem w kubku, aż się zaczną rozpuszczać i dolewamy do nich szklankę letniej wody. W dużej misce mieszamy mąkę krupczatkę i białą z solą i wlewamy drożdże cały czas mieszając. Do ciasta dodajemy jeszcze 1 szklankę wody, by uzyskać miękkie sprężyste ciasto. Kulkę ciasta przekładamy na blat i wyrabiamy, podsypując odrobiną mąki, żeby się nie przyklejało. Ciasto przykryte ściereczką odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce. Po godzinie ciasto wyrabiamy jeszcze raz i dzielimy na kulki wielkości mandarynki. Każdą kulkę trzeba bardzo cienko rozwałkować podsypując mąką. Na rozwałkowanym placku rozkładamy kilka jak najcieńszych plasterków oscypka, pokrojone w plasterki czarne oliwki i całość polewamy odrobiną oliwy. Następnie przykrywamy drugim plackiem ciasta i całość delikatnie wałkujemy. Pieczemy w mocno rozgrzanym piekarniku z termoobiegiem, aż placek się przyrumieni.

Makaron z ogórkiem kiszonym i twardym oscypkiem

Składniki:

1/2 paczki makaronu tagliatelle

2 ogórki kiszone

2 ząbki czosnku

1/2 łyżeczki szałwii

szczypta pieprzu

3 łyżki koncentratu pomidorowego

1/2 puszki krojonych pomidorów

2 łyżki śmietany

garść startego twardego oscypka

oliwa z oliwek

1/2 pęczka dymki

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy drobno pokrojony czosnek, po chwili szałwię i pokrojone drobno ogórki. Smażymy na średnim gazie 3 minuty, cały czas mieszając. Dodajemy pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy, gotujemy jeszcze chwilę na małym gazie, aż wszystkie składniki się połączą. Zdejmujemy z gazu i dodajemy śmietanę. Każdą porcję makaronu posypujemy startym oscypkiem i drobno pokrojoną dymką.

Moskole z oscypkiem i koperkiem

Składniki:

1/2 kg ziemniaków

250 g mąki pszennej

pęczek koperku

1/2 szklanki mleka zsiadłego

sól i pieprz do smaku

ok. 200 g oscypka tradycyjnego

100 g masła

1 ząbek czosnku

Przygotowanie:

Obrane ziemniaki gotujemy na parze. Ugniatamy, dodajemy mąkę, drobno pokrojony koperek, mleko zsiadłe, sól i pieprz do smaku. Ciasto dzielimy na porcje wielkości piłeczek pingpongowych. Rozwałkowujemy podsypując mąką na cienkie placuszki. Smażymy na suchej patelni, aż się przyrumienią z dwóch stron. Podajemy z grilowanymi na suchej patelni plastrami oscypka i masłem czosnkowym: masło mieszamy z wyciśniętym ząbkiem czosnku.

Sałatka oscypkiem

Składniki:

ok. 100 g sałaty endywia

150 g bobu (może być mrożony)

2 małe białe oscypki

5 plasterków pomidorów suszonych z zalewy

1/2 czerwonej średniej cebuli

1/2 średniego zielonego ogórka

sos:

sok z 1 cytryny

1 ząbek czosnku

1 łyżeczka miodu

1 łyżeczka musztardy sarepskiej

1/4 szklanki oliwy z oliwek

1 łyżeczka białego octu winnego

1/4 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego

szczypta pieprzu cayenne

Przygotowanie:

Bób gotujemy w lekko osolonej wodzie, aż stanie się miękki, ale nie będzie się rozpadał (ok. 8 minut) i po przestygnięciu obieramy ze skórki. Sałatę rwiemy na małe kawałki. Oscypki kroimy w plastry, cebulę w cienkie plasterki, pomidory w paski, a ogórka w słupek. Wrzucamy do miski i polewamy sosem: wszystkie składniki sosu dokładnie mieszamy z wyciśniętym ząbkiem czosnku. (Plastry oscypka można również lekko zgrilować na suchej mocno rozgrzanej patelni).

Przepisy autorstwa Moniki Mrozowskiej-Szaciłło i Macieja Szaciłło.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości