Materiał promocyjny

Kuchnia z curry

Czym tym razem zaskoczyli nas w kuchni Dzień Dobry TVN Grzegorz Łapanowski i Tomasz Jakubiak?

Pieczony łosoś w curry z czarnym ryżem sałatką z kiełków

Składniki:

filet z łososia

pęczek kolendry

pęczek bazylii

pół łyżeczki: kminu, nasion kolendry, kopru włoskiego, ewentualnie kardamonu

2 ząbki czosnku

2-3 strąków chilli

3 cm imbiru

kilka ziaren pieprzu

sos sojowy

cytryna

70 ml oleju

czarny ryż

jajko

kiełki fasolki mung

cytryna oliwa

Przygotowanie:

Curry to istna magia. Zabawa ze smakiem i aromatem. Zapachy łączą się razem i uwydatniają pod wpływem temperatury. Zrobienie pasty domowym sposobem jest bajecznie proste, a efekt wart jest wycieczki do sklepu w celu uzupełnienia zapasów przypraw. Zanim zajmiemy się rybką, trzeba nastawić ryż, gdyż ten gotuje się dość długo. Zaczynamy od pasty. W tym celu prażymy nasionka na patelni (jest mnóstwo indyjskich przypraw, które warto wypróbować, np. kozieradka, ziarna cebuli i selera, kmin, fenkuł, kolendra). Kiedy zaczną pachnieć, ściągamy je z patelni i pozwalmy ostygnąć. Zioła siekamy, podobnie czosnek, chili i imbir. Wszystkie te składniki wrzucamy do moździerza i ucieramy na pastę, następnie łączymy z olejem sosem sojowym i cytryną. Powstałą marynatą nacieramy rybę i odstawiamy na minimum pół godziny do zamarynowania. Kiedy ryż się ugotuje, odcedzamy go i przestudzamy (jest już gotowy, ale przesmażony z jajkiem jest jeszcze lepszy). Rybcie pieczemy w piekarniku około 1/2 godziny (w zależności od wielkości). Serwujemy z kiełkami polanymi dressingiem z cytryny i oliwy.

Zupa cury z dyni z kuleczkami jabłkowymi

Składniki:

2-3 szklanki obranej dyni pokrojonej w kostkę (np. piżmowa lub hakkaido)

1 mała cebula

2 ząbki czosnku

1 marchewka

1 jabłko

około 1 l wywaru warzywnego

łyżka oleju z dyni

łyżeczka oleju sezamowego

imbir, chili, kardamon, kolendra, kmin, fenkuł, tymianek

Przygotowanie:

To połączenie na pierwszy rzut oka wydaje się dziwne, jednak okazuje się, że smak kwaśnego jabłka dobrze równoważy ostry i korzenny smak zupy. Zaczynam klasycznie od uprażenia ziaren na patelni, aż poczujemy ich intensywny aromat. Następnie ucieramy je w moździerzu razem z chili, imbirem i ewentualnie odrobiną czosnku. Kiedy uzyskamy już gęstą pastę, na rozgrzany olej wrzucamy posiekaną cebulę i czosnek, po chwili, pastę i znowu dynię i marchewkę. By wyciągnąć aromat, całość smażymy 2 minuty na ostrym ogniu, by następnie zalać wywarem warzywnym i ugotować do miękkości. Zupkę miksujemy na gładki krem. Pozostaje nam już tylko wycięcie kuleczek z kwaśnego twardego jabłka. Serwujemy zupę z kilkoma kroplami oleju dyniowego i sezamowego oraz kuleczkami z jabłka.

Curry na deser?

Składniki:

po szczypcie tartego kardamonu, cynamonu i wanilii

2 łyżki brązowego cukru

1 jabłko

gałka lodów

Przygotowanie:

Jabłka będą idealne ew. możemy wykorzystać banany, które też się sprawdzą w tym zestawieniu. Ta kompozycja dobrze się sprawdzi z lodami. Jeśli chcemy jeszcze więcej intensywnych azjatyckich aromatów możemy dodać do duszenia mleczko kokosowe. Ale od początku. Filozofia jest prosta. Karmelizujemy jabłka obrane i pokrojone w cząstki na kilku łyżkach brązowego cukru. Następnie, kiedy owoce pokryją się słodką zawiesiną, dodajemy tarte przyprawy – cynamon, wanilię, anyż, goździki (dwa ostatnie składniki możemy zastąpić kardamonem). Parę kropli soku z cytryny i gotowe.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości