Materiał promocyjny

Kuchnia portugalska - przepisy

Jednym z najbardziej popularnych dań w Portugalii są zupy. Są tak gęste i treściwe, że często są jedynym posiłkiem w porze obiadu. Caldo verde to zielona zupa, która swoja nazwę zawdzięcza dużej ilości zielonej kapusty. Sopa da pedra, czyli zupa z kamienia, jest portugalskim odpowiednikiem bardziej nam znanej "zupy z gwoździa", fasola symbolizuje tutaj wspomniane kamienie.

BAJGLE Z ALFAMY

Składniki:

4 bajgle

serek brie

chutney z mango

czerwona kapusta

ogórek

czerwona cebula

zielona sałata

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Bajgle kroimy wzdłuż, polewamy odrobiną oliwy z oliwek i smarujemy chutneyem z mango. Do każdej kanapki wkładamy dwa plasterki serka brie, trochę poszatkowanej czerwonej kapusty, plasterki zielonego ogórka, plasterki cebuli i listek sałaty

ZUPA CHLEBOWA

Składniki:

200 g miąższu chleba

główka czosnku

1/3 szklanki oliwy z oliwek

1 łyżka octu winnego

1 łyżka słodkiej papryki

garść świeżego oregano

garść świeżego tymianku

1 pęczka pietruszki

sól i czarny pieprz do smaku

ok. 500 ml wywaru warzywnego

Przygotowanie:

Na rozgrzaną oliwę wrzucamy do garnka drobno pokrojone ząbki czosnku, które po chwili zalewamy wywarem warzywnym. Do wywaru dodajemy porwany na małe kawałki miąższ z chleba, ocet winny, paprykę, sól i pieprz do smaku. Gotujemy 5-10 minut, żeby chleb się rozgotował. Zioła szatkujemy i dorzucamy do zupy. Całość mieszamy.

CALDO VERDE

Składniki:

300 g kapusty włoskiej

150 g wędzonego tofu

200 g ziemniaków

100 g białej cebuli

3 łyżki oliwy z oliwek

1 duża natka pietruszki

2 ząbki czosnku

pieprz i sól do smaku

ok. 500 ml wody

Przygotowanie:

Na rozgrzaną oliwę do garnka wrzucamy pokrojoną w małą kostkę cebulę i wyciśnięty czosnek. Dusimy na małym ogniu ok. 5 minut. Kapustę drobno szatkujemy, dorzucamy do cebuli i dusimy kolejne 10 minut. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i dorzucamy do kapusty. Wlewamy wodę, solimy i pieprzymy do smaku i gotujemy ok. 25 minut. Następnie zupę miksujemy, dodajemy pokrojone w kostkę tofu i podgrzewamy jeszcze 5 minut. Do gotowej zupy dorzucamy drobno pokrojoną pietruszkę i całość mieszamy.

SOPA DA PEDRA (zupa z kamienia)

1 szklanki oliwy z oliwek

2 białe cebule

4 ząbki czosnku

150 wędzonego tofu

500 ml wywaru warzywnego

2 średnie marchewki

3 ziemniaki

1 duży liść laurowy

puszka krojonych pomidorów

puszka białej fasoli

sól i pieprz do smaku

kawałki chleba

oliwa

czosnek

Przygotowanie:

Na rozgrzaną oliwę do garnka wrzucamy drobno poszatkowany czosnek i po chwili drobno pokrojoną cebulę. Smażymy tak, aby delikatnie przyrumienić cebulę, a nie udusić. Dodajemy tofu pokrojone w kostkę i czekamy aż się przyrumieni mieszając od czasu do czasu. Całość zalewamy wywarem warzywnym, dodajemy drobno pokrojoną marchewkę, ziemniaki pokrojone w kostkę i liść laurowy. Gotujemy aż warzywa będą miękkie. Dodajemy pomidory, fasolę, sól i pieprz do smaku. Podajemy z kawałkami chleba podpieczonego na patelni z oliwą z oliwek i ząbkiem czosnku dla aromatu.

KANAPKI Z ALFAMY

Składniki:

4 ciabatki

bakłażan

sok z 1 cytryny

1 duża biała cebula

1 łyżka octu winnego

1 łyżeczka cukru trzcinowego

2 łyżki kaparów

listki sałaty

pęczek pietruszki

sól i pieprz do smaku

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Bakłażana kroimy w kostkę i grillujemy na suchej patelni pod pokrywką aż stanie się miękki. Następnie dodajemy odrobinę oliwy, sok z cytryny i poszatkowaną pietruszkę, sól i pieprz do smaku i całość mieszamy. Cebulę kroimy w cienkie plasterki i dusimy na odrobinie oliwy pod pokrywka aż stanie się miękka, następnie dodajemy ocet winny i cukier trzcinowy i mieszamy z bakłażanem. Kapary drobno szatkujemy i dorzucamy do cebuli z bakłażanem. Ciabatkę kroimy na pół, polewamy odrobiną oliwy z oliwek i nakładamy trochę pasty z bakłażana, cebuli i kaparów. Do kanapki dodajemy listek zielonej sałaty.

PASTEIS DE NATA

Składniki:

opakowanie gotowego ciasta francuskiego, lub

ciasto francuskie domowej produkcji:

500 g mąki pszennej tortowej

400 g masła

1 łyżka octu

woda

szczypta soli

krem:

1 1 szklanki mleka

3 łyżki mąki kukurydzianej

1 szklanki cukru trzcinowego

1 laska wanilii

1 szklanki śmietanki

3 łyżki mąki ryżowej

ciasto:

Masło zagniatamy z 1/4 ilości mąki na jednolitą masę z której formujemy kwadrat o grubości 1/2 cm. Wkładamy do lodówki na 1/2 godziny. Pozostałą ilość mąki mieszamy z wodą, octem i solą na sprężyste ciasto pierogowe, które rozwałkowujemy na okrągły placek o grubości ok. 3 mm. Ciasto maślane kładziemy na ciasto pierogowe i składamy z czterech stron, tak aby całkowicie zakryć ciasto maślane ciastem pierogowym. Powstanie nam coś w rodzaju koperty, którą podsypujemy mąką i rozwałkowujemy na prostokąt. Składamy go na trzy części, chłodzimy w lodówce przez 10 minut i i rozwałkowujemy znowu na prostokąt. Czynność powtarzamy trzy razy. Gotowe ciasto zwijamy w rulon i tniemy na małe kawałki. Każdy z nich ugniatamy w foremce do babeczki formując miseczkę. Krem: Szklankę mleka zagotowujemy z przeciętą na pół laską wanilii i wyskrobanymi z niej nasionkami. Pół szklanki mleka rozrabiamy z mąką i wlewamy mieszając do gotującego się mleka. Dodajemy cukier. Budyń gotujemy około 3 minuty i odstawiamy. Śmietankę mieszamy z mąką ryżową i łączymy z budyniem mieszając trzepaczką. Masę wlewamy do 1/3 wysokości wylepionych ciastem francuskim foremek. Pieczemy w temp. 230 stopni bez termoobiegu, aż krem budyniowy się przyrumieni, a ciasto francuskie będzie złociste.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości