Materiał promocyjny

Kuchnia niemiecka

Udało nam się przebrnąć przez przepisy niemieckie, a co najważniejsze tak je zmodyfikować, żeby czymś zastąpić wszędzie obecne skwarki, kiełbaski i inne smalczyki - wyjaśnia Monika Mrozowska-Szaciłło. Dzięki temu prezentujemy przepisy kuchni niemieckiej w wersji odchudzonej, a przez to zdrowszej.

Apfelstrudel

(przepis na dwa ciasta)

ciasto:

300 g mąki tortowej

szczypta soli

45 g oleju słonecznikowego

około 150 g letniej wody

nadzienie:

4 jabłka (golden delicious)

1/2 szklanki cukru trzcinowego

1/3 szklanki rumu

2 łyżki cynamonu

1/2 szklanki rodzynek

łyżka startej skórki cytrynowej

1/2 szklanki bułki tartej

1/2 kostki (ok. 125 g) masła

Przygotowanie:

Z mąki, oleju, soli i wody (taka ilość, by nie kleiło się do rąk) zagniatamy sprężyste ciasto i nadajemy mu kształt kulki. Smarujemy roztopionym masłem, przykrywamy folią lub ściereczka i odstawiamy na godzinę. W tym czasie jabłka obieramy i kroimy w małą kostkę i mieszamy z rumem, cynamonem, cukrem trzcinowym, rodzynkami i skórką z cytryny. Następnie ciasto dzielimy na dwie porcje i każdą z nich rozwałkowujemy podsypując mąką na bardzo cienki placek (prawie przezroczysty). Obcinamy ranty, by powstał duży prostokąt (po obcięciu ciasto delikatnie przenosimy na ściereczkę), na którym w 2/3 długości rozkładamy bułkę tartą przyrumienioną wcześniej na maśle, a na nią połowę przygotowanych jabłek z dodatkami. Całość przy użyciu ściereczki delikatnie zawijamy w struclę. Brzegi sklejamy , aby jabłka nie zaczęły wypływać bokami. Pieczemy w temp. 200 st. C na termoobiegu aż się przyrumieni (ok. 25 min).

Kartoffelsalat

Składniki:

2 ziemniaki

2 twarde i kwaśne jabłka

1 burak

1 ogórek kwaszony

1 cebula

duża łyżka fasoli czerwonej (ugotowanej lub z puszki)

łyżeczka oleju

odrobina octu jabłkowego

sól do smaku

garstka natki pietruszki

Przygotowanie:

Buraka w łupinie gotujemy w małej ilości wody (najlepiej na parze), aż stanie się miękki. Ugotowane ziemniaki, jabłka, ogórki i cebulę kroimy w małą kostkę i mieszamy razem z olejem, octem i solą. Buraka kroimy w bardzo cienkie plastry (najlepiej użyć krajalnicy) i na każdym plasterku układamy odrobinę sałatki, którą ozdabiamy kilkoma ziarenkami fasoli i poszatkowaną natką pietruszki.

Spatzle

Składniki:

1 kg ziemniaków

60 g mąki tortowa

30 g mąki kartoflanej

3 łyżki kaszy manny

1 średnia czerwona cebula

1 średnia cebula biała

kostka tofu (ok. 200 g)

łyżka sosu sojowego

pół łyżeczki tymianku

100 g niemieckiego sera z dziurami np. westberg

odrobina oliwy z oliwek

łyżka soli

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy w lekko osolonej wodzie, ugniatamy i studzimy. W tym czasie kroimy każdą cebulę na pół, a następnie na cienkie plasterki i wrzucamy na patelnię, na rozgrzaną oliwę i dusimy, aż stanie się miękka. Następnie podsmażamy na odrobinie oliwy pokrojone w drobną kostkę tofu z sosem sojowym i tymiankiem. Po ostudzeniu do ziemniaków dodajemy mąkę kartoflaną, kaszę, mąkę tortową i całość zagniatamy na ciasto, które dzielimy na małe kawałki. Każdy z nich rozwałkowujemy rękoma na małe wałeczki, które tniemy na małe, centymetrowe kluski. Kluski wrzucamy do gorącej osolonej wody i gotujemy minutę od wypłynięcia. Gdy ugotujemy wszystkie kluski przekładamy je do małych, posmarowanych oliwą miseczek żaroodpornych. Na górze każdej z nich kładziemy cienką warstwę przysmażonej cebuli, tofu, a całość posypujemy startym na tarce serem. Zapiekamy w rozgrzanym piekarniku od góry, aż ser się lekko przyrumieni.

Zwiebelsuppe

Składniki:

150 g białej cebuli

150 g czerwonej cebuli

2 ząbki czosnku

2 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżeczka świeżego majeranku (ewentualnie może być suszony)

100 ml białego, wytrawnego wina

1 l wywaru z włoszczyzny

kilka kromek razowego pieczywa na zakwasie

30 g parmezanu

sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Białą i czerwoną cebulę kroimy w ringi, ząbki czosnku w cienkie plasterki i wrzucamy do garnka na gorącą oliwę, podsmażamy aż zmięknie, następnie zalewamy białym winem i dusimy kilka minut (ok. 5 min). Dolewamy bulion warzywny i dodajemy majeranek, pieprz i sól. Całość gotujemy jeszcze ok. 20 min. Z kromek chleba, przy użyciu ringów wycinamy kółeczka. Na wierzch każdej kromki nasypujemy odrobinę startego parmezanu i zapiekamy w piekarniku lub pod przykrywką na patelni, aż ser się przyrumieni. Każdą miseczkę zupy ozdabiamy gotową grzanką z parmezanem i posypujemy odrobiną poszatkowanego majeranku.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości