Materiał promocyjny

Kuchnia grzybowa

Jedzenie winno być pyszne i zdrowe. O ile trudno mówić o zdrowotnej wartości naszych leśnych przyjaciół, grzybów, o tyle o ich smaku i zapachu można pisać i mówić w nieskończoność - takiego zdania jest kucharz Grzegorz Łapanowski. Dziś w kuchni DDTVN w roli głównej borowiki, podgrzybki i inne suszone rarytasy...

Czarka pieczarka z borowikowym pudrem

Składniki:

300 g pieczarek

garść pomidorków koktajlowych

2 ząbki czosnku

50 ml wina

1/2 małej cebuli

garść świeżych liści szpinaku

śmietana 18%

opakowanie sera Lazur

pęczek natki pietruszki

chrupka razowa bagietka

garść długo dojrzewającego sera (np.Bursztyn)

1 łyżka zmielonych na pył suszonych borowików

4 kokilki do pieczenia lub duża forma

Przygotowanie:

Uwielbiam smak grzybów. Te dzikie do najtańszych nie należą, a już w szczególności suszone osiągają zawrotne ceny. Ale można zastosować pewien trik, który da nam wspomnienie borowikowej uczty. Danie jest banalnie proste – to grzyby w sosie serowo-śmietanowym ze szpinakiem i pomidorami, zapiekane i podane z chrupiącą razową bagietką. By smak był wykwintny, a portfel ocalał dodamy odrobinę białego półwytrawnego wina i puder z borowików (sproszkowane suszone grzyby). Masło i oliwa – hop na patelnię - muszą się rozgrzać. Dodajemy siekaną cebulę, po chwili czosnek i grzyby. Lekko solimy, przysmażamy i dodajemy kolejno wino, szpinak i pomidorki (w całości). Teraz puder z borowików, śmietana, ser i zioła. Mieszamy i do foremki lekko natartej oliwą dajemy. Na koniec jeszcze grzyby w śmietanie posypujemy serem i do pieca. Podajemy, gdy lekko się zrumienią z grzanką i kubeczkiem maślanki lub jogurtu.

Sandacz pieczony z grzybami z ziołową czapką i puree z selera

Składniki:

filet z sandacza lub innej białej ryby

mała garść suszonych grzybów

oliwa

gałązka estragonu ewentualnie tymianku i rozmarynu

70 ml białego wina

1 łyżeczka masła

1 kopru włoskiego

1 marchewka

wywar grzybowy, grzyby

wino

zioła

żółtko

śmietana 18%

Przygotowanie:

Moczymy suszone grzyby, a następnie gotujemy je w tej samej wodzie ok. 25 min z dodatkiem włoszczyzny, ale bez kapusty. Jeśli lubimy koper włoski zwany fenkułem kroimy w jak najdrobniejsze płatki (np. maszynką do chleba lub trzemy na tarce), marchewkę ciachamy w kostkę. Zioła rwiemy na drobne. Te wszystkie składniki mieszamy z oliwą i winem i rozkładamy na blasze do pieczenia. Przechodzimy do rybki. Będzie delikatna, pieczona i smażona zarazem, pachnąca grzybami i ziołami. Filet dzielimy na poprzeczne kawałki szerokości ok. 3 cm. Solimy i pieprzymy. Smażymy kawałki ryby z jednej strony na bardzo rozgrzanej oliwie. Przekładamy je na blachę, zakrywamy folią i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 70 stopni C na ok. 30 min. W tym czasie robimy puree z ugotowanych ziemniaków z selerem, oliwą i koprem. Sos robimy z zmiksowanych grzybów i gotujemy z dodatkiem wina. Na koniec dodajemy śmietany i żółtko, jeszcze raz miksujemy i gotowe. Serwujemy puree na tym rybka i sos dookoła, jeszcze tylko świeże zioła i kiełki do dekoracji.

Tadźin z suszonych grzybów i cebuli

Składniki:

20 dkg suszonych grzybów

1 kg czerwonej cebuli

80 ml oliwy z oliwek

mielony imbir

pieprz

szczypta cynamonu

brązowy cukier

szklanka czerwonego wina

Przygotowanie:

Grzyby namoczyć w czerwonym winie i pozostawić na kilka godzin. Cebulę posiekać w drobne piórka i przełożyć do naczynia. Pozostałe składniki wymieszać i zalać nimi cebulę – odstawić na 2 godz. Po upływie wyznaczonego czasu, cebulę i grzyby przełożyć do garnka, przykryć folią aluminiową i pokrywą. Dusić w piekarniku około 45 minut do 1 godz.

Pierożki z suszonym borowikiem i żurawiną w sosie szpinakowym

Ciasto:

250 g – 300 g mąki

150 ml – 200 ml wody

Sól

Farsz:

100 g suszonych borowików

200 g mielonej wieprzowiny najlepiej z szynki

garść prażonych migdałów

kilka łyżek żurawiny ze słoika

odrobina sosu grzybowego

sól / pieprz

odrobina oliwy z oliwek, aby farsz nie był suchy

sos:

500 g mrożonego szpinaku

2 ząbki czosnku

szklanka śmietany 30%

sól / pieprz

Przygotowanie:

Do misy wsypać przesianą mąkę dodać wodę i wymieszać. Przełożyć na stolnicę, zagnieść i odłożyć na pół godziny. Przygotować farsz: borowiki namoczyć w ciepłej wodzie (około 20 minut) i posiekać. Wszystkie składniki farszu wymieszać na jednolitą zwięzłą masę. Ciasto wyłożyć ponownie na stolnicę i wałkować na rulon o średnicy 2,5 cm. Pokroić na cienkie plasterki i spłaszczyć, a następnie rozwałkować. Na środku każdego krążka położyć odrobinę farszu i zagniatać na pierożka. Gotować w osolonej wodzie około 5 min. Szpinak przesmażyć z czosnkiem, połączyć ze śmietaną i doprawić solą i pieprzem. Gotowe pierożki podawać polane sosem.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości