Knysza - pyszny przepis na domowy zdrowy fast food

Knysza w pudełku
Fot. danilsnegmb / Getty Images
Knysza z gyrosem, knysza z kurczakiem, knysza z warzywami - wariacji na temat tego dania jest sporo. Podpowiadamy, czym jest knysza i jak smacznie ją przyrządzić.

Knysza często określana jest jako kultowy fast food Dolnego Śląska. Pod koniec lat 90-tych, kiedy nie było specjalnego wyboru wśród ulicznego jedzenia,

knysza

domową knyszę.

Co to jest knysza?

Knysza to puszysta, drożdżowa bułka, czasem podgrillowana, obficie wypełniona nadzieniem. W wersji klasycznej to knysza z warzywami - znajdziemy w niej białą i czerwoną kapustą, ogórka, pomidora, kukurydzę, prażoną cebulkę. W wersji z mięsem możemy zjeść knyszę z kurczakiem lub gyrosem, a nawet z parówką. Dość popularna jest też wersja z warzywami i serem. Całość posypana jest zwykle prażoną cebulką i obficie polana sosem, zazwyczaj na bazie majonezu.

królowała jako hit dworcowych przekąsek. Obecnie możemy ją zjeść w budkach i na dworcach w całej Polsce, a jeśli zależy nam na jej zdrowszej wariacji, możemy przygotować

Zobacz film: Pieczywo w roli głównej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Knysza a kebab - czym to się różni?

Knysza czasem jest mylona z kebabem, a nawet nazywana “polskim kebabem”. Jednak różnią się one rodzajem bułki oraz użytego mięsa - w knyszy nie znajdziemy mięsa opiekanego na ruszcie. Możemy jednak spotkać knyszę nadziewaną mięsem gyros. W knyszy nie ma też ostrego sosu, znajdziemy za to szeroki wybór świeżych, surowych warzyw i innych dodatków, w zależności od upodobań.

Knysza - kalorie i wartość odżywcza

Zawartość kaloryczna knyszy zależy od jej składników. Klasyczna knysza z warzywami i sosem to ok. 250 kcal.

Najbardziej kalorycznym składnikiem knyszy są sosy, najczęściej przygotowywane na bazie majonezu, a więc tłuste i niezbyt zdrowe. Kilka łyżek takiego dressingu na bazie majonezu to niemal sam tłuszcz i węglowodany, razem ok. 200 kcal. Jeśli jednak zależy nam na zdrowej diecie - majonez możemy zamienić na jogurt lub oliwę. A najlepszym rozwiązaniem jest knysza domowa.

Domowa knysza - kilka wskazówek

· Do knyszy możesz dodać dowolne składniki: mieszankę świeżych warzyw, kotlet, filet z kurczaka, mięso gyros, parówkę, ser żółty, sos własnej produkcji albo oliwę.

· Zwróć uwagę na odpowiednio długie wypieczenie ciasta - tak, by bułka była chrupiąca i łatwo dała się przekroić, nie rozpadając się jednocześnie.

· Upieczoną bułkę możesz też zamrozić, wytrzyma dzięki temu nawet do 3 miesięcy.

· Jeśli ciasta wyjdzie za dużo - spokojnie można je przeznaczyć na drożdżowe rogaliki czy bułki.

Przygotowanie domowej knyszy nie jest trudne. Wystarczy upiec bułkę domowej produkcji i nafaszerować ją odpowiednimi składnikami.

Knysza - składniki:

Bułka: 600 g mąki pszennej, 250 ml ciepłej wody, 50 g drożdży, 1 łyżeczka cukru, 150 g jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka soli, 2 łyżki oleju, 1 jajko do posmarowania, sezam.

Sos czosnkowy: 3 łyżki naturalnego serka homogenizowanego, 4 łyżki jogurtu naturalnego, 4 małe ząbki czosnku, sól, pieprz.

Farsz: 2 filety z kurczaka, 1/2 opakowania przyprawy gyros, mix sałat, 100 g pomidorków koktajlowych, 1/2 dużego ogórka, mała cebula.

Knysza - przepis

Najpierw przygotowujemy drożdżową bułkę:

· Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie, dodajemy cukier i 2 łyżki mąki. Mieszamy i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 15 minut.

· Wyrośnięty zaczyn wkładamy do miski. Dodajemy mąkę, jogurt, sól, olej i zagniatamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 1h.

· Wyrośnięte ciasto przekładamy na blachę, rozkładając tak, aby przybrało kształt koła. Zostawiamy do wyrośnięcia na czas, kiedy piekarnik będzie się nagrzewał. Tuż przed włożeniem do piekarnika, nacinamy wzdłuż ostrym nożem, smarujemy jajkiem i posypujemy sezamem.

· Pieczemy około 25-30 minut, do uzyskania złotego koloru.

Sos czosnkowy: Mieszamy jogurt naturalny i serek homogenizowany, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Nadzienie:

· Filety kroimy na nieduże kawałki, posypujemy przyprawą do gyrosa, a następnie odstawiamy do lodówki na minimum godzinę. Podsmażamy je na patelni.

· Cebulę, ogórki i pomidory kroimy.

· Środek rozciętych bułek smarujemy sosem, wkładamy mięso, mix sałat, ponownie smarujemy sosem, układamy warzywa i ponownie mięso.

*przepis pochodzi ze strony: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/domowy-kebab-w-bulce-3

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości