Content: Na temat jajek powstało wiele skrajnych opinii. Począwszy od lat sześćdziesiątych, przez niemal trzy dekady dietetycy i lekarze ostrzegali przed jajkami, twierdząc, że ich spożycie prowadzi do odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Od jakiegoś czasu jednak opinia na temat jajek uległa znaczącej zmianie. Specjaliści zaczęli doceniać ich bogaty skład, a jajka stały się jednym z produktów typu “superfood” – żywności o wyjątkowych właściwościach odżywczych. Ile w tym prawdy i w co powinniśmy wierzyć?
Jajka a cholesterol
Warto pamiętać, że cholesterol jest obecny we wszystkich tkankach naszego organizmu. To substancja niezbędna nam do życia i prawidłowego funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Gdyby wątroba zaprzestała produkcji cholesterolu, organizm przestałby wytwarzać witaminę D, hormony płciowe i kwasów żółciowe. Problem pojawia się, gdy na skutek chorób organizm traci kontrolę nad produkcją cholesterolu i zaczyna wytwarzać go zbyt dużo. Jedynym sprawcą zatkania światła żył, której następstwem jest miażdżyca i choroba wieńcowa, jest nasz własny cholesterol, a nie ten, który dostarczamy organizmowi z pożywieniem. Im więcej jemy jajek, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zawarty w nim cholesterol będzie zalegał w naczyniach krwionośnych. A zatem, sięgajmy po jajka jak najczęściej – bez obaw, że zaszkodzą naszemu zdrowiu.
Jak często powinniśmy jeść jajka?
Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) optymalna ilość jajek w diecie to ok. 10 sztuk tygodniowo. Podczas kupowania jajek powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie jest ich pochodzenie. Najlepszy wybór to jajka od kur z wolnego wybiegu, oznaczone numerem 1. Zdecydowanie unikajmy jajek z chowu ściółkowego, na których widnieje cyfra 3.
Jajka mają imponujący skład odżywczy, którego próżno szukać w innych pokarmach. To prawdziwe bogactwo cennych składników mineralnych i witamin. Jajka są źródłem m.in. witaminy A, B12, B2, B5, witaminy E, wapnia, potasu, żelaza, magnezu, cynku i selenu. Jedno średniej wielkości jajko to tylko 77 kalorii, 6 gramów wartościowego białka, 5 gramów tłuszczu i niewielka ilość węglowodanów.
Jajka odpowiednie na każdą okazję
Zazwyczaj jajka pojawiają się na naszych stołach podczas wyjątkowych okazji. Zdecydowanie najwięcej jajek spożywamy w Wielkanoc, bo są one oczywistym symbolem tych świąt. Jajka są też istotnym elementem wypieków – doskonale wiążą ze sobą wszystkie składniki ciast i nadają im puszystość. Warto jednak pamiętać o nich na co dzień, bo mogą stanowić pyszne urozmaicenie codziennych posiłków. My proponujemy prosty i szybki przepis na jajka faszerowane z suszonymi pomidorami – pasują zarówno na imprezę i spotkanie ze znajomymi, jak i na co dzień.
Prosty przepis na jajka faszerowane suszonymi pomidorami
Składniki:
· 5 jajek,
· 5 suszonych pomidorów,
· 1 łyżka majonezu,
· 1 łyżka jogurtu greckiego,
· sól, pieprz,
· świeże zioła (oregano, bazylia, tymianek).
Do zrobienia jajek przyda nam się:
· miska,
· blender,
· szpryca do wyciskania kremowego farszu.
Jajka z suszonymi pomidorami – sposób przygotowania:
1. Do rondelka z ciepłą wodą wkładamy jajka i pozostawiamy na dużym ogniu do zagotowania. Kiedy jajka zaczną się gotować, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez 8 minut. Następnie zdejmujemy rondel z ognia, wyjmujemy jajka z wody, zalewamy zimną wodą i odstawiamy do wystygnięcia.
2. Wyjmujemy z zalewy suszone pomidory i kroimy je drobno.
3. Siekamy świeże zioła.
4. Przygotowujemy farsz: obieramy jajka ze skorupki, przecinamy wzdłuż na pół, wyjmujemy żółtka i odstawiamy połówki jajka na bok. Mieszamy żółtka z łyżką majonezu i łyżką jogurtu greckiego. Dodajemy posiekane zioła i pokrojone drobno pomidory.
5. Mieszankę składników mieszamy blenderem na gładką masę. Na końcu przyprawiamy farsz solą i świeżo zmielonym pieprzem. Jeżeli masa jest zbyt gęsta, możemy dodać jeszcze odrobinę majonezu i jogurtu.
6. Przekładamy białka na półmisek i przy pomocy szprycy wypełniamy je przygotowanym farszem. Wierzch możemy udekorować odrobiną tymianku.
Jajka faszerowane – wskazówki
Zamiast jogurtu do farszu możemy dodać ser typu feta – dzięki temu masa będzie bardziej zwarta, a charakterystyczny, solankowy smak sera nada jajkom charakteru. Nie musimy wcale trzymać się ściśle przepisu. Możemy puścić wodze fantazji i dodać do farszu składniki, które lubimy. Jeżeli cenimy sobie wyrazisty, ostry smak, dodajmy do pasty odrobinę curry i papryki chili. Amatorzy łagodniejszych kompozycji mogą w przepisie wykorzystać awokado i przygotować jajka faszerowane awokado i suszonymi pomidorami . Awokado zmiksowane z jogurtem i majonezem sprawi, że masa będzie miała aksamitny, kremowy smak. Świetnie sprawdzą się też jajka faszerowane suszonymi pomidorami i łososiem lub żurawiną. Potrawa ta jest o tyle ciekawa, iż wszyscy możemy tworzyć własne receptury i bawić się smakiem. Bez względu na to, jakie dodatki wybierzemy, jajka w tej postaci to pyszne i zdrowe danie, które zadowoli nawet najbardziej wybrednych smakoszy!
Bibliografia:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/283659.php
https://www.healthline.com/nutrition/6 - reasons - why-eggs-are-the-healthiest-food-on-the-planet#section1
Autor: Adrian Adamczyk