Francuski ser pleśniowy to gatunek sera, który jest wytwarzany z mleka oraz podpuszczki. Ich szczególną cechą jest fakt, że może porastać je niebieska, biała lub zielona pleśń. Nie są przez to niesmaczne - wręcz przeciwnie - są przysmakiem smakoszy na całym świecie!
Sery pleśniowe stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Wykorzystuje się je do tworzenia tzw. desek serów, a także jako dodatki do rozmaitych dań, którym nadają niepowtarzalny charakter. Do najbardziej znanych serów pleśniowych należą: Brie, Camembert, Roquefort, Bleu de Bresse, Munster i Coulommiers. Sprawdź, co je wyróżnia, charakteryzuje i w jakim “towarzystwie” najlepiej je spożywać!
Deska serów
Na desce serów powinno znaleźć się kilka produktów serowych . Pamiętajmy, by przy tworzeniu takiego zestawu mocno ponacinać sery, by widoczna była linia oddzielająca od siebie różne kawałki. Sery pleśniowe najlepiej jest podawać na wykałaczkach, które znacznie ułatwiają jedzenie. Powinny być pokrojone w trójkąty lub nieco podłużne paski (sera pleśniowego nie należy kroić w kostkę!). Ser tego typu można podać z wieloma rodzajami dodatków, do najpopularniejszych należą owoce , takie jak świeże brzoskwinie, winogrona, figi, porzeczki, jeżyny i truskawki. Możesz dodać do nich także konfitury i dżemy z wymienionych wcześniej owoców. Warto je podawać także w towarzystwie pieczywa , które łagodzi ich smak - najlepszym wyborem będą bagietki i krakersy .
Do serów pleśniowych należy też mieć odpowiedni napój - dobrze sprawdzają się w połączeniu z alkoholem, szczególnie winem (w zależności od rodzaju sera może być to wino wytrawne, półwytrawne albo półsłodkie) i piwem (lagerem lub jasnym piwem pszenicznym).
Sery pleśniowe wykorzystuje się często jako dodatki do dań, takich jak: zupa, pizza, zapiekanka… Ilość możliwości jest niemal nieograniczona.
Ser pleśniowy Brie
To chyba najbardziej znany francuski ser pleśniowy na świecie. Jest produkowany w departamencie Sekwana i Marna, a wytwarza się go z krowiego mleka. W smaku jest bardzo intensywny, charakterystyczny dla niego jest pewien pieczarkowy i dymny aromat, posiada aksamitną skórkę. Czasami do serów tego typu dodaje się zioła, orzechy czy ziarna pieprzu. Kupuje się go zwykle w postaci różnej wielkości trójkątów.
Ser pleśniowy Camembert
Ten gatunek sera również wytwarzany jest z mleka krowiego, w jego dojrzewaniu biorą udział pleśnie, które nadają mu smak i aromat (stąd towarzyszący mu, charakterystyczny zapach pieczarek). Konsystencja tego sera powinna być raczej jednolita, choć dopuszcza się drobne oczka. Ser ten jest biały lub kremowy, porasta go cienka i delikatna skórka, z nalotem białej pleśni. Produkuje się go w dwóch typach: tłustym i półtłustym.
Ser pleśniowy Roquefort
Ponoć to jeden z najstarszych, a z pewnością najsłynniejszych gatunków sera, miał być doceniany już przez starożytnych Rzymian. Jest nazywany “Królem serów typu niebieskiego”. To ostry ser owczy, który oryginalnie wytwarzany jest we francuskim miasteczku o nazwie Roquefort-sur-Soulzon, posiada przerost niebieskiej pleśni. Wykorzystanie niepasteryzowanego mleka owczego sprawia, że wyróżnia się on na tle innych serów. To ser dość twardy, który posiada lekko kruchą konsystencję. Jego miąższ ma kolor kremowobiały, poprzecinany równomiernie zielono-niebieskimi żyłkami. W smaku jest dość pikantny, posiada wyjątkowy i bardzo wyraźny posmak karmelowej słodyczy owczego mleka.
Ser pleśniowy Bleu de Bresse
To kolejny znany francuski ser pleśniowy, także produkowany z mleka krowiego. Nazwa sera pochodzi od krainy geograficznej Bresse (dzisiejszy region Rodan-Alpy). To serowy przysmak, który obrasta pleśń o płaskim, cylindrycznym kształcie i błyszczącej skórce, nadająca mu aromat pieczarek. Ma konsystencję kremową, dzięki czemu łatwo pozwala się rozsmarowywać, a jego miąższ posiada miodową barwę i delikatne, niebieskie żyłki. Ser ten szczególnie dobrze komponuje się z owocami.
Ser pleśniowy Munster
Ten wytwarzany z krowiego mleka, francuski ser pleśniowy jest stosunkowo miękki w swej konsystencji i nieco kwaskowy w smaku. Posiada gładką, kremową konsystencję, intensywny zapach i pikantny, wręcz ostry smak (zawdzięcza go bakteriom o nazwie Brevibacterium linens ).
Ser pleśniowy Coulommiers
To kolejny słynny ser pleśniowy, także wytwarzany z krowiego mleko. W smaku charakteryzuje się go jako ser dość delikatny, mleczny, momentami lekko grzybowy. Posiada dość twarde wnętrze, ale im bliżej skórki, tym bardziej jest “lejący”. Ser ten produkowany jest w dwóch francuskich regionach: Île-de-France oraz Szampania-Ardeny. Mówi się o nim jako o małej wersji sera Brie - jest dość gruby, z białą skórką i posiada bladożółty miąższ.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN