Czarniak, czyli Pollachius virens , od niedawna w oznaczeniach handlowych nazywana jest też dorszem czarnym .
Dorsz czarny – kilka jasnych faktów o czarnym dorszu
Dorsz czarny nie jest tym samym, co dobrze nam znany dorsz atlantycki – Gadus morhua . Jest jednak jego bliskim krewnym – wywodzi się z rodziny dorszowatych. Jak rozpoznać czarnego dorsza? Ciało tej ryby jest oliwkowego koloru. Charakterystyczna dla tej ryby jest dobrze widoczna linia boczna oraz niewielki wąsik na podbródku. Nazwa tej ryby pochodzi od jej znaku rozpoznawczego : czarnego koloru wnętrza jej jamy gębowej .
Czarny dorsz występuje wzdłuż europejskich i kanadyjskich wybrzeży Atlantyku, czasem spotykany jest również w zachodnim Bałtyku. Dorsz czarny, zaraz po dorszu atlantyckim i plamiaku, jest trzecią najczęstszą odławianą rybą dorszowatą w Europie.
Dorsz czarny – wartości odżywcze ryby
Dorsz czarny – konsystencja mięsa jest bardziej zwarta i twarda, podobnie jak u znanego nam dobrze dorsza atlantyckiego. Czarny dorsz będzie smakował idealnie w formie zdrowego steka, upieczony w piekarniku czy usmażony z ziołami.
Czarny dorsz jest źródłem pełnowartościowego białka oraz kwasów z rodziny omega-3. Ponadto dorsz czarny jest skarbnicą witamin i mikroelementów . 100 gramów dorsza czarnego – filet – to ok. 74 kalorii.
Dorsz czarny – przepis na filet z dorsza czarnego z porem i pieczarkami
Jak przygotować czarnego dorsza? Przepis na tę rybę z porami i pieczarkami z dodatkiem orientalnych przypraw to pomysł na szybki i dietetyczny obiad.
Dorsz czarny z porem i pieczarkami – składniki:
· 2 filety czarnego dorsza,
· 1 por,
· 1 cebula,
· 300 g pieczarek,
· 500 ml bulionu warzywne,
· papryka w proszku,
· świeży imbir,
· łyżka oliwy z oliwek,
· sól, pieprz,
· sok z połowy cytryny,
· świeży tymianek.
Czarny dorsz – przepis na czarniaka z porem i pieczarkami:
Na początku należy przygotować dorsza czarnego: filety dokładnie umyć, osuszyć i skropić sokiem z cytryny. Następnie należy doprawić go solą, pieprzem, startym imbirem, tymiankiem i papryką słodką.
Umyte, osuszone kawałki ryby skropić sokiem z cytryny. Posolić, oprószyć solą, pieprzem, czerwoną papryką i tymiankiem. Odstawić na kilkanaście minut do lodówki.
W międzyczasie warto przygotować warzywa. Cebulę posiekać w drobną kosteczkę i podsmażyć na oliwie z oliwek. Kiedy cebulka się zeszkli należy dodać do niej starty kawałek korzenia imbiru (ok 2 cm), pokrojonego w talarki pora. Kiedy por będzie już miękki, dodać pokrojone w plasterki pieczarki i wszystko razem podsmażać jeszcze przez kilka minut. Następnie całość warto doprawić do smaku solą i pieprzem, zalać bulionem warzywnym i dusić na patelni przez kolejne kilka minut pod przykryciem.
W tym czasie można powrócić do naszych filetów z dorsza czarnego . Należy wyjąć je z lodówki i rozgrzać patelnię z łyżeczką oliwy z oliwek. Teraz już wystarczy obsmażyć każdy filet z czarnego dorsza z obu stron, aż do momentu kiedy mięso będzie białe i miękkie.
Tak przygotowanego czarnego dorsza podawać, układając kawałek ryby na bazie z pora i pieczarek. Danie podawać z odrobiną świeżego tymianku.
Czarny dorsz przepis: czarniak w sosie maślano-czosnkowym
Możesz też przygotować filet czarnego dorsza w klasycznej wersji z sosem maślanym. To przepis na dorsza czarnego w formie filetu, który przygotujesz w kwadrans. Pomysł na błyskawiczne i zdrowe danie na obiad?
Dorsz czarny w sosie maślano-czosnkowym – składniki:
· 2 filety czarnego dorsza,
· 3 łyżki masła,
· świeża natka pietruszki,
· 5 ząbków czosnku,
· mąka,
· sól, pieprz.
Czarny dorsz – przepis na czarniaka w sosie maślano-czosnkowym:
Umyte i osuszone filety dorsza czarnego należy posolić, popieprzyć i obtoczyć w mące. W takiej formie należy podsmażyć je z obu stron, aż do momentu, kiedy filety przybiorą złoty kolor.
W międzyczasie na osobnej patelni należy rozpuścić 3 łyżki masła i podsmażyć na niej czosnek, aż do momentu kiedy poczujemy jego piękny zapach. To znak, że można już dodać kolejny składnik: dowolną ilość posiekanej natki pietruszki. Tak przygotowanym sosem należy delikatnie polać filety czarnego dorsza ułożone na talerzach.
Ryba przyrządzona w ten klasyczny sposób smakuje bardzo dobrze, nawet z chlebem. To genialny w swojej prostocie przepis na czarnego dorsza w filetach, który nie zabija delikatnego smaku rybiego mięsa. Do tak przygotowanej ryby, świetnie będzie pasowała kiszona kapusta i ziemniaczki lub inne warzywa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN