Pierożki ze szczawiem i twarogiem
Ciasto:
300 g mąki tortowej
szczypta soli
45 g oliwy z oliwek
ok. 150 g letniej wody
1 kostki stopionego masła do smarowania
Przygotowanie:
Mąkę, sól, oliwę mieszamy z letnia wodą tak, aby uzyskać sprężyste, twarde ciasto. Wyrabiamy je około 10 minut.
Nadzienie:
300 g świeżego szczawiu
500 g tłustego twarogu
1 łyżka oliwy
2 ząbki drobno poszatkowanego czosnku
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Na oliwie z oliwek delikatnie podsmażamy czosnek, dodajemy rozkruszony twaróg i drobno poszatkowany szczaw. Doprawiamy solą i pieprzem, odstawiamy do wystygnięcia. Ciasto rozwałkowujemy partiami podsypując mąką na bardzo cienkie placki (prawie przezroczyste). Tniemy na prostokąty o wymiarach 7 x 21 cm. Smarujemy roztopionym masłem. Na każdym z nich zaznaczamy trzy równe części ( kwadraty 7x7 cm ). Na pierwszej z nich kładziemy łyżkę farszu i składamy pierwszą część po skosie tak, aby powstał trójkątny pierożek. Składamy go jeszcze pięć razy, tak aby wykorzystać pozostałe dwie części ciasta. Wkładamy do piekarnika (temp. ok. 200 stopni) aż się przyrumieni (ok. 15 min.).
Ciasto śliwkowo – czekoladowe
Ciasto:
300 g mąki tortowej
szczypta soli
45 g oleju słonecznikowego
ok. 150 g letniej wody
mąka do podsypywania
Nadzienie:
500 g śliwek węgierek
200 g gorzkiej czekolady
1 szklanki cukru trzcinowego
1 kostki rozpuszczonego masła
Przygotowanie:
Ciasto: wszystkie składniki mieszamy ze sobą i wyrabiamy ok. 5 minut. Odstawiamy na 1 godziny. Śliwki pozbawiamy pestek i dzielimy na połówki. Czekoladę ścieramy na tarce o dużych oczkach. Ciasto dzielimy na dwie części i wałkujemy podsypując mąką na jak najcieńsze, prawie przezroczyste, prostokątne placki. Każdy placek dzielimy na pół. W ten sposób powstaną nam cztery części. Na spód płaskiego, żaroodpornego naczynia posmarowanego roztopionym masłem wykładamy pierwszą warstwę ciasta. Smarujemy masłem i wykładamy 1/3 śliwek, posypujemy 1/3 czekolady i cukru. Kładziemy następny płat ciasta, smarujemy masłem, powtarzamy rozkładanie nadzienia i czekolady. Cały proces powtarzamy jeszcze raz, przykrywamy ostatnią częścią ciasta, smarujemy masłem i całość wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temp. 180 stopni około 30 minut.
Kasza gryczana zapiekana w cieście filo
Ciasto:
300 g mąki tortowej
szczypta soli
45 g oleju słonecznikowego
ok. 150 g letniej wody
1 kostki stopionego masła
Nadzienie:
200 g kaszy gryczanej
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy
200 g poszatkowanych pieczarek
200 g twarogu
2 łyżki drobno poszatkowanych kaparów
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Kaszę gotujemy w dwukrotnej ilości wody na małym gazie pod pokrywką. Pieczarki dusimy na maśle i oliwie z dodatkiem soli. Mieszamy ze sobą ugotowaną kaszę, uduszone pieczarki, twaróg, kapary. Solimy i pieprzymy do smaku.
Potrzebne nam będą małe, metalowe albo porcelanowe miseczki, w których można zapiekać. Ciasto rozwałkowujemy partiami podsypując mąką na bardzo cienkie placki (prawie przezroczyste). Każdą miseczkę smarujemy masłem i układamy w niej okrągły dwukrotnie większy od jej średnicy płat ciasta. Smarujemy masłem i układamy w ten sposób trzy warstwy ciasta. Do środka wkładamy przestudzony farsz. Nadmiar ciasta zakładamy do środka miseczki. Pieczemy w temp 200 stopni z termoobiegiem około 15-20 minut. Po upieczeniu zapiekanki wyjmujemy z miseczek, przewracając je do góry nogami.
Camembert w sakiewce z ciasta filo
ciasto:
300 g mąki tortowej
szczypta soli
45 g oleju słonecznikowego
ok. 150 g letniej wody
mąka do podsypywania
1 kostki roztopionego masła
3 okrągłe serki camembert
gałązki świeżego rozmarynu i tymianku
3 ząbki czosnku pocięte na plasterki
sól i pieprz do smaku
Ciasto rozwałkowujemy partiami podsypując mąką na bardzo cienkie placki (prawie przezroczyste). Wycinamy koła o średnicy 20 cm, składamy trzy warstwy ciasta, każdą z nich smarując roztopionym masłem. Na środku kładziemy serek camembert, układamy na nim gałązki świeżego tymianku, świeży rozmaryn, czosnek, sól i pieprz do smaku. Ciasto składamy formując sakiewkę, którą trzeba związać sznurkiem. Pieczemy w temp 200 stopni przez około 15 minut z termoobiegiem.
Rolada z fetą i czarnymi oliwkami
ciasto:
300 g mąki tortowej
szczypta soli
45 g oliwy z oliwek
ok. 150 g letniej wody
roztopione masło do smarowania
nadzienie:
400 g twardej fety
dwa wyciśnięte ząbki czosnku
1 łyżeczka świeżo zmielonego zielonego pieprzu
1 szklanka poszatkowanych czarnych oliwek
2 łyżeczki rozkruszonej szałwii
Ciasto: Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, aby uzyskać sprężyste ciasto, które chwilę zagniatamy. Ciasto dzielimy na dwie części. Każdą z nich wałkujemy podsypując mąką na bardzo cienkie placki (prawie przezroczyste). Placki składamy razem, smarując pomiędzy masłem. Wycinamy prostokąt pozbywając się nieregularnych rantów ciasta. Fetę kruszymy i mieszamy z czosnkiem i pieprzem. Rozkładamy na cieście równą warstwą, posypujemy oliwkami. Całość zwijamy w rulon. Pieczemy w temp. 180 stopni z termoobiegiem około 30 minut.
Autor: TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN