Typowe angielskie śniadanie to kaloryczne danie, które powinno zapewnić Ci dawkę energii na długie godziny. Zobacz, jak zrobić angielskie śniadanie - przepis jest niezwykle prosty, a rezultat smakowity!
- Angielskie śniadanie - przepis. Jak je przygotować?
- Jak zrobić angielskie śniadanie - wersja wegetariańska
- Przepis na angielskie śniadanie - czy warto z niego korzystać?
- Angielskie śniadanie - dodatki
Angielskie śniadanie - przepis. Jak je przygotować?
Typowe angielskie śniadanie zawiera składniki, które czasem trudno dostać w polskim sklepie. Jednak osiągalne u nas produkty również bardzo dobrze sprawdzą się w jego przygotowaniu. Najczęściej składa się ono z następujących składników:
· jajko sadzone,
· kiełbaski - te angielskie przypominają pasztetową, jednak polska biała kiełbasa może je z powodzeniem zastąpić,
· bekon - w polskiej wersji angielskiego śniadania - boczek,
· pieczarki - czasem zastępowane przez grzyby leśne,
· tost z masłem,
· fasolka,
· smażone pomidory.
Aby przygotować tradycyjne angielskie śniadanie, białą kiełbasę podpiecz lub zgrilluj. Do tego usmaż na patelni boczek, następnie dodając do niego pokrojone pieczarki, a na koniec plastry pomidora. Na oddzielnej patelni usmaż jajko sadzone. Żółtko nie powinno być zbyt mocno ścięte, ma zachować płynną konsystencję. Przygotuj tosta i posmaruj go masłem. Podgrzej fasolkę. Możesz samodzielnie przygotować sos pomidorowy lub kupić już gotowy, w zalewie. Wszystko ułóż obok siebie na talerzu. Pamiętaj, że wszystkie składniki powinny być ciepłe. Dlatego czasem przed podaniem warto ułożyć część z nich w lekko nagrzanym piekarniku, aby nie straciły odpowiedniej temperatury.
Zobacz też: Jajka na śniadanie
Jak zrobić angielskie śniadanie - wersja wegetariańska
Tradycyjne angielskie śniadanie w dużej mierze bazuje na produktach mięsnych. Można jednak spróbować przygotować je także w wersji dla wegetarian! Wystarczy tylko zamienić kilka składników. Zamiast zwykłych kiełbasek z powodzeniem możemy podać te sojowe lub usmażyć “pałeczki” z tofu. W tym celu zanurz je na noc w zalewie z sosu sojowego, ziół i oliwy z oliwek, a rano obtocz w mące i usmaż do zarumienienia. Boczek zastąp smażonymi, warzywnymi plasterkami, np. z cukinii.
W wersji dla wegan należy znaleźć również zamiennik dla jajek. Tutaj także z pomocą przyjdzie nam tofu. Drobno posiekany ser wystarczy usmażyć na patelni z cebulką i wybranymi przyprawami, np. słodką papryką czy mieszanką ziół oraz solą i pieprzem dodanymi do smaku. Na koniec udekoruj danie odrobiną szczypiorku.
W przypadku angielskiego śniadania fasolka z puszki lub przyrządzona w domu, pomidory oraz chleb są więc jedynymi składnikami, których nie trzeba zastępować, decydując się na wersję wege. Jeśli jednak chcesz, by angielskie śniadanie było nieco zdrowsze i odrobinę mniej kaloryczne, zdecyduj się na grzanki z pieczywa razowego.
Zobacz też:
Przepis na angielskie śniadanie - czy warto z niego korzystać?
Angielskie śniadanie z pewnością może być pysznym początkiem dnia. Ale czy taki posiłek, zwłaszcza z samego rana, jest na pewno dobrym pomysłem ? Co prawda, dzięki dużej kaloryczności, powinien dostarczyć nam dużo energii, jednak przez jego ciężkostrawność może sprawić, że staniemy się dość senni i ociężali. Również samo smażenie produktów nie jest najzdrowszym sposobem ich obróbki termicznej.
Nieco tylko lepiej angielskie śniadanie wygląda w wersji wegetariańskiej, jeśli mowa oczywiście o jego wpływie na nasze zdrowie. Smażone kiełbaski, a w szczególności boczek, to prawdziwa bomba tłuszczowa, która z pewnością nie przysłuży się osobom mającym problem ze zbyt wysokim ciśnieniem. Nie jest to również dobry pomysł dla osób cierpiących na cukrzycę. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wątroby także wykluczają spożywanie tego typu potraw.
Angielskie śniadanie - dodatki
Do angielskiego śniadania najczęściej pija się kawę lub herbatę i sok pomarańczowy . Najlepszy będzie ten świeżo wyciskany, z kawałkami miąższu. Dodatkowo możesz zaserwować też płatki na mleku bądź owsiankę i tosty z dżemem. Choć nie wchodzą one w skład tradycyjnego posiłku, są bardzo zdrowe i pożywne, dostarczają również naszemu organizmowi wielu witamin i minerałów. A co więcej, doskonale pasują do klasycznej wersji angielskiego śniadania.
Angielskie śniadanie ma swoich miłośników i przeciwników. Jego codzienne spożywanie raczej nie jest najlepszym pomysłem, jednak jedzone od czasu do czasu nie zaszkodzi zdrowym osobom, za to pozwoli poczuć się jak prawdziwy Brytyjczyk!
Zobacz też:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN