Podróże

Wiza na Sri Lankę ‒ czy jest potrzebna?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tuul & Bruno Morandi/Getty ImagesSri Lanka

Niegdyś świat rajskich plaż, pól uprawnych herbaty i ogromnych skupisk rodzin słoni stanowił nieodkrytą i daleką krainę. Dziś Sri Lanka staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży dla turystów z całego świata. Dowiedz się, czy potrzebna jest wiza na Sri Lankę.

Miejsce to kojarzymy przede wszystkim filmów historycznych na temat legendarnych handlarzy herbaty oraz telewizyjnych reklam ziołowych naparów. Świat, w którym kobiety ubrane w kolorowe siri zbierały herbatę na ciągnących się w nieskończoność zielonych polach uprawnych jeszcze do niedawna wydawał się zbyt baśniowy, by mógł istnieć naprawdę. Tymczasem państwo położone w Azji Południowej, na wyspie Cejlon, zyskuje coraz większą popularność. Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym, co oznacza, że nie można wjechać na teren Sri lanki bez specjalnego pozwolenia. Na szczęście wiza na Sri Lankę nie jest trudna do zdobycia, a procedura jej wyrobienia jest stosunkowo krótka i niedroga.

Wiza Sri Lanka ‒ jaka dla Polaków?

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem posiadania wizy przy wjeździe na Sri Lankę, ale zdobycie tego dokumentu nie jest skomplikowane. W porównaniu do wielu innych krajów, wiza na Sri Lankę nie jest droga, a ja jej wyrobienia nie zajmuje dużo czasu. Istnieją dwa sposoby na jej uzyskanie:

  • Wiza Sri Lanka online ‒ aby usprawnić system wydawania wiz, władze Sri Lanki wprowadziły możliwość wykupienia wizy elektronicznej. Aplikować można za pomocą portalu Electronic Travel Authorization (ETA) na stronie www.eta.gov.lk/slvisa/ . Wystarczy wypełnić na niej elektroniczny formularz zgłoszeniowy (dostępny w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim i francuskim) oraz uiścić opłatę w wysokości 30 dolarów amerykańskich. Za wizę zapłacić można jedynie za pomocą karty kredytowej. Gotowy dokument przyjdzie na wskazany przez nas w aplikacji adres mailowy w ciągu zaledwie kilku godzin.
  • Wiza Sri Lanka na lotnisku ‒ bardziej tradycyjną metodą na zdobycie wizy do Sri Lanki jest wyrobienie jej już na lotnisku na wyspie. Dzięki temu nie musimy zaprzątać sobie głowy formalnościami przed wyjazdem i jest to spore udogodnienie, jakie daje nam Sri Lanka. Wiza na lotnisku wyrabiana jest w zaledwie kilka minut, ale zdarza się, że aby ją zdobyć, trzeba najpierw spędzić długi czas w kolejce do punktu wizowego. Ta opcja jest nieco droższa od wizy elektronicznej (koszt to 35 dolarów amerykańskich). Opłatę uiszczać można w gotówce lub kartą kredytową.

Sri Lanka, wiza dla Polaków ‒ wymagane dokumenty

Przy wjeździe na Sri Lankę, tak samo jak w większości krajów poza Unią Europejską, bardzo ważny jest dokument podróżny. Aby wjechać na wyspę, potrzebny nam jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na Sri Lankę, koniecznie z wolnym miejscem na dwa stemple graniczne. Służby graniczne mogą zapytać nas także o bilet wylotu z wyspy (do kraju zameldowania lub na dalszą podróż). Jego brak może skutkować odmową zezwolenia na pobyt na Sri Lance, a tym samym cofnięciem na granicy. Jeśli podróżujemy z osobą nieletnią, służby graniczne mogą zapytać o pisemną zgodę na podróż dziecka od jego opiekuna prawnego. Jeśli podróżujemy ze swoim dzieckiem bez drugiego rodzica, służby mają prawo wymagać pisemnej zgody od drugiego z prawnych opiekunów. Wiza dla dzieci poniżej dwunastego roku życia jest bezpłatna.

Pobyt na Sri Lance ‒ ważne informacje

Kultura Sri Lanki, podobnie jak wszystkich innych krajów azjatyckich, znacznie różni się od tej znanej nam z Polski. Przed wyjazdem warto poznać najważniejsze zasady obowiązujące na wyspie i pamiętać, a podczas pobytu pamiętać o ich przestrzeganiu. Przykładowo na całej Sri Lance obowiązuje całkowity zakaz opalania się topless, a fotografowanie niektórych obiektów rządowych może sprowadzić na nas poważne problemy prawne. W większych miastach, takich jak Kolombo, Kandy czy Galle znajdują się specjalne posterunki policji, które udzielają pomocy turystom (ich pracownicy posługują się językiem angielskim). Na Sri Lance nie znajdziemy żadnej placówki dyplomatycznej Rzeczypospolitej Polskiej. Najbliższa ambasada RP znajduje się w New Delhi w Indiach. Jednak według prawa Unii Europejskiej, obywatele polscy znajdujący się kraju, w której nie ma ani ambasady, ani konsulatu polskiego, w razie konieczności mogą skorzystać z pomocy dyplomatycznej i konsularnej innych państw członkowskich UE. W przypadku wątpliwości dotyczących pobytu na Sri Lance lub procedury wizowej, warto wpisać w wyszukiwarkę internetową np. "Sri Lanka wiza msz" i odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziemy tam komplet informacji na temat zasad wizowych panujących na wyspie Cejlon.

Zobacz także:

Zobacz wideo: 50-latka w samotnej podróży po świecie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tuul & Bruno Morandi/Getty Images

Pozostałe wiadomości