Podróże

Wąwóz Homole - wyjątkowa atrakcja przyrodnicza w Pieninach

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
teo73/Getty ImagesWąwóz Homole

Wąwóz Homole w Pieninach jest nazywany jednym z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Powstał około 10 tysięcy lat temu w wyniku erozji rzecznej, jego kształt został wyrzeźbiony przez potok płynący obecnie na dnie. Na terenie jaru utworzono Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole, który chroni wyjątkowe zasoby przyrodnicze przed zniszczeniem.

Przez Wąwóz Homole wiedzie malownicza trasa o długości 800 metrów i umiarkowanej trudności, która doskonale nadaje się do przejścia nawet z małymi dziećmi. Niewątpliwą atrakcją na szlaku będą liczne mostki, schody, kaskady Kamionki i konieczność przeprawienia się przez ten wartki potok.

Wąwóz Homole w Pieninach - dlaczego warto go odwiedzić?

Przesmyk między skałami był przed wiekami popularnym celem poszukiwaczy skarbów - wiele legend odnosi się właśnie do faktu ukrycia cennych przedmiotów w tych okolicach. Istnieją także źródła historyczne ze wzmiankami na temat opustoszałego zamku Homola, potwierdzone przez archeologów, dzięki odnalezieniu cegieł i fragmentów ceramiki.

Dziś Wąwóz Homole jest znany przede wszystkim dzięki swoim walorom przyrodniczym. Różnorodna rzeźba skał wapiennych, połączona z rzadkimi okazami jałowców i roślin wapiennolubnych, a także krystalicznie czystym potokiem zwanym Kamionką, robi imponujące wrażenie.

Podążając trasą przez wąwóz, można podziwiać wyjątkowe formacje skalne, z którymi wiążą się liczne legendy. Wieść głosi, że w Kamiennych Księgach zapisane są ludzkie losy. Warto zwrócić uwagę także na skałki, takie jak Wapiennik przypominający fajkę czy imponujący Grzebień z prawie pionową ścianą. Wąwóz Homole zimą prezentuje się wyjątkowo urokliwie. Wejście na szlak jest możliwe, choć oczywiście trzeba zadbać o odpowiednią odzież, kije trekkingowe i herbatę w termosie na rozgrzewkę.

Dojazd ze Szczawnicy do Wąwozu Homole

Okolicę warto zobaczyć podczas weekendowego wypadu lub jako część podróży przez Pieniny. Wąwóz Homole jest istotną częścią tego pasma górskiego i nie można go przeoczyć. Tym bardziej że szlak z Jaworek prowadzi nie tylko przez 800-metrowy jar, lecz także dalej, aż do najwyższego, choć wcale nie najbardziej znanego szczytu Pienin.

Do trasy prowadzącej przez Wąwóz Homole najłatwiej dostać się ze Szczawnicy. Jadąc samochodem, należy kierować się na południowy wschód, najpierw ul. Szalaya, a następnie Szlachtowską. Po drodze leży jeszcze miejscowość Szlachtowa, a zaraz za nią Jaworki. Parking samochodowy znajduje się przy ul. Pod Homolami, około 100 m od wejścia na szlak. Tuż obok mieści się także przystanek Jaworki Homole, na którym zatrzymują się busy jadące z Nowego Targu przez Szczawnicę do Jaworek.

Wąwóz Homole - trasa piesza z Jaworek

Przez wąwóz prowadzi szlak zielony, który rozpoczyna się w Jaworkach. Około 100 m od parkingu i przystanku autobusowego znajduje się wejście na teren rezerwatu i kasa, w której należy uiścić opłatę. Trasa wiedzie wzdłuż Kamionki. Po drodze znajduje się wiele mostków i schodków, które pomagają pokonać wodę i większe głazy. Po obu stronach wznoszą się wysokie skały. Następnie wychodzi się na Dubantowską Dolinę - polanę, na której znajdują się Kamienne Księgi, jedna z najciekawszych formacji skalnych w okolicy. Po przejściu przez Wąwóz Homole szlak wiedzie w górę, a niedaleko Jemeriskowej Składki pojawia się rozwidlenie. Skręcając w lewo, można dotrzeć do szałasu Bukowinki, a następnie parkingu w Jaworkach. Czas przejścia Wąwozu Homole tą trasą to około 45 minut.

Druga możliwość to podążanie dalej zielonym szlakiem w kierunku Wysokiej. Należy przejść kolejno przez polanę Rówieńki z bazą namiotową SKPB i Polanę pod Wysoką, czyli dawną halę do wypasu owiec. Po wejściu na teren Rezerwatu Wysokie Skałki ścieżka wiedzie stromo w górę, w kierunku szczytu Wysokiej. Czas wejścia od parkingu na szczyt to około 2 godzin.

Inne atrakcje w okolicy Wąwozu Homole

Pieniny są pełne miejsc, które warto odwiedzić: malownicze górskie trasy, zamki, wartki Dunajec i jego atrakcje. Jaworki położone w gminie Szczawnica są znane nie tylko z Wąwozu Homole - miejscowość zasłynęła jako górski ośrodek życia kulturalnego. Od 20 lat działa tam klub Muzyczna Owczarnia, który skupia wybitnych muzyków jazzowych. Honorowym prezesem stowarzyszenia jest Nigel Kennedy - muzyk, który z Jaworek uczynił swój nowy dom. W Muzycznej Owczarni odbywają się koncerty światowej sławy artystów, głównie muzyki jazzowej i folkowej, a także warsztaty i plenery malarskie oraz rzeźbiarskie. Wyjazd na koncert do Jaworek warto połączyć ze spacerem po Wąwozie Homole, a może także zdobyciem najwyższego szczytu Pienin - Wysokiej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: teo73/Getty Images

Pozostałe wiadomości