Statua Wolności, czyli amerykański symbol marzeń i wolności

Świat

Aktualizacja:
Fot. Getty Images/Photographer is my life

Statua Wolności to monumentalny posąg, który dla milionów emigrantów zawsze symbolizował upragnioną wolność. Konstrukcja nazywana inaczej „Zieloną Damą” to także obowiązkowy punkt wielu wycieczek. Dowiedz się więcej o Statui Wolności.

To jedna z najbardziej znanych figur na świecie. O Statui Wolności słyszał niemal każdy. Zwiedzanie jej bywa ekscytujące, a niekiedy nawet niezwykle męczące.

Zobacz też: Pieniądze – jak zarabiać na Instagramie? >>>

Poznaj historię Statui Wolności

Statua Wolności została wybudowana w 1886 roku. Stanom Zjednoczonym podarowali ją Francuzi, a powodem było podpisanie Deklaracji Niepodległości. Tak naprawdę oryginalna nazwa pomnika to „Wolność opromieniająca świat”. Figura upamiętniała umowę, którą wówczas zawarły ze sobą obydwa państwa podczas trwającej w USA wojny o niepodległość. Co ciekawe, Statua Wolności nie powstała bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych, lecz wybudowano ją we Francji. Stamtąd przyleciała do Nowego Jorku, a została odsłonięta 28 października 1886 roku. Jej projektantem był francuski rzeźbiarz Frederic Auguste Bartholdi, natomiast konstrukcję wykonał Gustave Eiffel, francuski konstruktor śluz, mostów i wiaduktów.

Zobacz też: Polka, która mieszka w Los Angeles zdradza, jak naprawdę się żyje w Mieście Aniołów 

Statua Wolności przedstawia kobietę i jest symbolem wolności. W prawej dłoni trzyma pochodnię. Z kolei w lewej dłoni ma tablicę z datą 4 lipca 1776, czyli z datą uzyskania niepodległości przez USA. Co do samej konstrukcji, to wykonana jest ze stali i miedzi i reprezentuje neoklasycyzm realistyczny. Mieści się na Liberty Island i przez nowojorczyków uznawana jest za symbol miasta. Jednak nie tylko oni doceniają Statuę Wolności. Również UNESCO wpisało ją na listę światowego dziedzictwa.

Ile wynosi waga i wysokość Statui Wolności?

Wiele osób zastanawia się, ile metrów ma Statua Wolności . To popularne pytanie, na które często muszą odpowiadać przewodnicy po Nowym Jorku, gdyż pomnik zawsze wzbudza zainteresowanie turystów. Otóż „Zielona Dama” mierzy aż 46,5 m, a razem z cokołem jest wyższa niemalże dwukrotnie. Wspomniany piedestał zbudowany jest z kamienia pochodzącego z okolic Marsylii. Pomnik waży około 200 ton.

Zobacz też: Route 66 – wszystko, co warto wiedzieć o legendarnej drodze USA >>>

Poznaj ciekawostki dotyczące Statui Wolności

Statua Wolności w Nowym Jorku to pomnik, który ma już swoje lata. Przez ten czas brała udział w różnych wydarzeniach i dzięki temu jest tematem wielu anegdot. Co więcej, wiele informacji na jej temat przez wiele lat nie mogło dotrzeć do mieszkańców, gdyż nie było technologii, aby móc przyjrzeć jej się z bliska. W 1982 roku podczas remontu pomnika zauważono kilka uchybień w konstrukcji statui. Okazało się, że prawie ramię rzeźby jest nieprawidłowo zamontowane, a głowa jest przekrzywiona. Wbrew pozorom nie były to błahe błędy, gdyż poważnie zagrażały stabilności pomnika.

Na pytanie: „ gdzie jest Statua Wolności ” większość osób odpowiada, że znajduje się w Nowym Jorku i stoi na Liberty Island. Gdyby jednak chcieć dokładnie określić jej przynależność do jednego z okręgów, to okazałoby się, że pomnik należy... do stanu New Jersey.

Obecna statua wizualnie różni się od swojego pierwotnego wyglądu. Pierwsza wersja pomnika miała miedziany kolor, a dopiero po pewnym czasie stała się zielononiebieska. Co ciekawe, w 1906 roku planowano przywrócić jej pierwotny kolor, lecz spotkało się to z protestem mieszkańców.

Wizerunek nowojorskiej Statui Wolności znajdował się na jednym z limitowanych znaczków pocztowych. Jednak okazało się, że projektujący go graficy popełnili błąd, i to całkiem poważny. Otóż na znaczku umieścili wizerunek kopii statui pochodzącej z Las Vegas.

Pomnik, który miał symbolizować w pewien sposób doskonałość, okazał się wadliwy. Drugi palec stopy statui jest dłuższy niż pierwszy. W medycynie taką przypadłość nazywa się palcem Mortona.

Zobacz też: Surfing w Europie? Tylko w Peniche! Jak zacząć surfować? Poradnik dla początkujących >>>

Jak przygotować się na zwiedzanie Statui Wolności?

Budowa Statui Wolności sprawia, że zwiedzanie pomnika może okazać się nie lada wyzwaniem dla osób mających problemy zdrowotne – najgroźniejsze jest zwiedzanie korony. Z tego typu atrakcji zdecydowanie powinny zrezygnować osoby cierpiące na lęk wysokości, klaustrofobię i zawroty głowy. Aby znaleźć się na szczycie pomnika, trzeba pokonać 354 stopnie schodów, czyli 20 pięter. Najbardziej problematyczny jest ostatni etap „wspinaczki”, gdyż właśnie tam klatka schodowa zaczyna się zwężać, a schody nagle stają się kręte i wąskie. Droga na koronę pomnika wiedzie dookoła kolumny, co jest dodatkowym utrudnieniem. Poza tym w środku panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz, a w sezonie letnim może to nawet być przyczyną omdlenia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN