Statua Wolności to monumentalny posąg, który dla milionów emigrantów zawsze symbolizował upragnioną wolność. Konstrukcja nazywana inaczej „Zieloną Damą” to także obowiązkowy punkt wielu wycieczek. Dowiedz się więcej o Statui Wolności.
To jedna z najbardziej znanych figur na świecie. O Statui Wolności słyszał niemal każdy. Zwiedzanie jej bywa ekscytujące, a niekiedy nawet niezwykle męczące.
Zobacz też: Pieniądze – jak zarabiać na Instagramie? >>>
Poznaj historię Statui Wolności
Statua Wolności została wybudowana w 1886 roku. Stanom Zjednoczonym podarowali ją Francuzi, a powodem było podpisanie Deklaracji Niepodległości. Tak naprawdę oryginalna nazwa pomnika to „Wolność opromieniająca świat”. Figura upamiętniała umowę, którą wówczas zawarły ze sobą obydwa państwa podczas trwającej w USA wojny o niepodległość. Co ciekawe, Statua Wolności nie powstała bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych, lecz wybudowano ją we Francji. Stamtąd przyleciała do Nowego Jorku, a została odsłonięta 28 października 1886 roku. Jej projektantem był francuski rzeźbiarz Frederic Auguste Bartholdi, natomiast konstrukcję wykonał Gustave Eiffel, francuski konstruktor śluz, mostów i wiaduktów.
Zobacz też: Polka, która mieszka w Los Angeles zdradza, jak naprawdę się żyje w Mieście Aniołów
Statua Wolności przedstawia kobietę i jest symbolem wolności. W prawej dłoni trzyma pochodnię. Z kolei w lewej dłoni ma tablicę z datą 4 lipca 1776, czyli z datą uzyskania niepodległości przez USA. Co do samej konstrukcji, to wykonana jest ze stali i miedzi i reprezentuje neoklasycyzm realistyczny. Mieści się na Liberty Island i przez nowojorczyków uznawana jest za symbol miasta. Jednak nie tylko oni doceniają Statuę Wolności. Również UNESCO wpisało ją na listę światowego dziedzictwa.
Ile wynosi waga i wysokość Statui Wolności?
Wiele osób zastanawia się, ile metrów ma Statua Wolności . To popularne pytanie, na które często muszą odpowiadać przewodnicy po Nowym Jorku, gdyż pomnik zawsze wzbudza zainteresowanie turystów. Otóż „Zielona Dama” mierzy aż 46,5 m, a razem z cokołem jest wyższa niemalże dwukrotnie. Wspomniany piedestał zbudowany jest z kamienia pochodzącego z okolic Marsylii. Pomnik waży około 200 ton.
Zobacz też: Route 66 – wszystko, co warto wiedzieć o legendarnej drodze USA >>>
Poznaj ciekawostki dotyczące Statui Wolności
Statua Wolności w Nowym Jorku to pomnik, który ma już swoje lata. Przez ten czas brała udział w różnych wydarzeniach i dzięki temu jest tematem wielu anegdot. Co więcej, wiele informacji na jej temat przez wiele lat nie mogło dotrzeć do mieszkańców, gdyż nie było technologii, aby móc przyjrzeć jej się z bliska. W 1982 roku podczas remontu pomnika zauważono kilka uchybień w konstrukcji statui. Okazało się, że prawie ramię rzeźby jest nieprawidłowo zamontowane, a głowa jest przekrzywiona. Wbrew pozorom nie były to błahe błędy, gdyż poważnie zagrażały stabilności pomnika.
Na pytanie: „ gdzie jest Statua Wolności ” większość osób odpowiada, że znajduje się w Nowym Jorku i stoi na Liberty Island. Gdyby jednak chcieć dokładnie określić jej przynależność do jednego z okręgów, to okazałoby się, że pomnik należy... do stanu New Jersey.
Obecna statua wizualnie różni się od swojego pierwotnego wyglądu. Pierwsza wersja pomnika miała miedziany kolor, a dopiero po pewnym czasie stała się zielononiebieska. Co ciekawe, w 1906 roku planowano przywrócić jej pierwotny kolor, lecz spotkało się to z protestem mieszkańców.
Wizerunek nowojorskiej Statui Wolności znajdował się na jednym z limitowanych znaczków pocztowych. Jednak okazało się, że projektujący go graficy popełnili błąd, i to całkiem poważny. Otóż na znaczku umieścili wizerunek kopii statui pochodzącej z Las Vegas.
Pomnik, który miał symbolizować w pewien sposób doskonałość, okazał się wadliwy. Drugi palec stopy statui jest dłuższy niż pierwszy. W medycynie taką przypadłość nazywa się palcem Mortona.
Zobacz też: Surfing w Europie? Tylko w Peniche! Jak zacząć surfować? Poradnik dla początkujących >>>
Jak przygotować się na zwiedzanie Statui Wolności?
Budowa Statui Wolności sprawia, że zwiedzanie pomnika może okazać się nie lada wyzwaniem dla osób mających problemy zdrowotne – najgroźniejsze jest zwiedzanie korony. Z tego typu atrakcji zdecydowanie powinny zrezygnować osoby cierpiące na lęk wysokości, klaustrofobię i zawroty głowy. Aby znaleźć się na szczycie pomnika, trzeba pokonać 354 stopnie schodów, czyli 20 pięter. Najbardziej problematyczny jest ostatni etap „wspinaczki”, gdyż właśnie tam klatka schodowa zaczyna się zwężać, a schody nagle stają się kręte i wąskie. Droga na koronę pomnika wiedzie dookoła kolumny, co jest dodatkowym utrudnieniem. Poza tym w środku panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz, a w sezonie letnim może to nawet być przyczyną omdlenia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN