Polacy na "Dzikim Zachodzie". Niesamowita historia sprzed niemal 200 lat

Źródło: Dzień Dobry TVN
Historia Polaków na „Dzikim Zachodzie”
Historia Polaków na „Dzikim Zachodzie”
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Emigracja Polaków do Stanów Zjednoczonych trwa nieprzerwanie od wieków. O jej trudnych początkach opowiedział w Dzień Dobry TVN Artur Owczarski - autor książek o Stanach Zjednoczonych. Kim był Leopold Moczygemba? Dlaczego w XIX wieku tak wielu naszych rodaków wyjechało do USA?

Początki polskiego osadnictwa z Teksasie

Wielu Polaków osiedliło się w USA. Wśród nich są tacy, którzy na swój dom wybrali Teksas. - Jest to bardzo stara emigracja, bo aż od XIX wieku i trwa do dzisiaj. Głównie w Houston - powiedział Artur Owczarski.

Jednym z emigrantów był franciszkanin Leopold Moczygemba, który w 1854 roku zaprosił w podróż do Stanów Zjednoczonych mieszkańców Płużnicy Wielkiej (woj. opolskie). 150 osób sprzedało swoje domy i ziemię. Wsiedli w pociąg do Poznania, potem do Berlina i do Bremy, gdzie czekał na nich statek do Ameryki. - Pisano o nich, że kobiety miały bardzo wyzywające sukienki, bo odsłaniały kostki - mówił gość Dzień Dobry TVN.

Jak wskazywał autor książek, to była pierwsza taka duża emigracja. W następnym roku przypłynęło już 700, a w jeszcze kolejnym 500 osób. - Ci ludzie wynajęli od Meksykanów wozy i woźniców. Pojechali 300 km przez step na północ do San Antonio, gdzie odnaleźli księdza - opowiadał.

Przed czym Polacy uciekali z kraju?

Polacy opuszczali swój kraj z kilku powodów. - Przede wszystkim nie chcieli służyć w wojsku pruskim. Tam nie było naboru. Chociaż nie wiedzieli tego, że po 10 latach, gdy dotrą do Stanów Zjednoczonych będzie wojna secesyjna. Uciekali też przed biedą. W latach 1870-1914 z Polski wyemigrowało ze wszystkich zaborów prawie 4 miliony ludzi. Bogatsi emigrowali do Europy, a biedniejsi do Ameryki - podsumował Owczarski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości