Toskańska L'Eroica. To wyścig z 25-letnią tradycją. "Pedały z nosami, linki na wierzchu"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Monika Nasternak
Toskańska Eroica dla duszy i ciała
Toskańska Eroica dla duszy i ciała Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Rajd L'Eroica to wyścig, którego tradycja sięga już 25 lat. Odbywa się on w Gaiole in Chianti i przyciąga uczestników z całego świata. Jakie wymagania należy spełnić, by wziąć w nim udział? O tym dowiesz się w Dzień Dobry TVN.

Toskańska L'Eroica - co to jest

Dziennikarz Witold Casetti wybrał się wraz z kamerą Dzień Dobry TVN na L'Eroica. To wyścig rowerowy, który od 1997 r. odbywa się w Gaiole in Chianti. W tym roku wzięło w nim udział ponad 9 tysięcy osób z całego świata. Uczestnicy mieli do wyboru kilka tras. Najkrótsza ciągnęła się 46 km, a najdłuższa ponad 200.

Każdy rower musiał przejść specjalną kontrolę. Tym zajmuje się m.in. kontroler rajdu Aldo Pacini. - Sprawdzam, że są one zgodne z regulaminem - tłumaczy ekspert. Jakie parametry muszą być zachowane? - Pedały z noskami, linki na wierchu i oczywiście tylko rowery wyprodukowane przed 1987 rokiem, a ubranie pasujące do tamtych czasów - zaznacza.

Rajd na starszych rowerach

Uczestnicy po przebyciu określonego odcinka trasy otrzymywali pieczątkę w książce ze swoim imieniem i nazwiskiem. Jest one poświadczeniem przebycia całej trasy na mecie. Rowerzystów przyciąga nie tylko klimat wyścigu, ale także urokliwe miejscowości, w których można odpocząć po drodze. Jednym z przystanków jest np. Siena.

Rajd to głównie dobra rozrywka i zabawa. Rowerzyści pomagają sobie nawzajem i wspierają się na trudniejszych odcinkach trasy. Nie liczy się ani czas, ani liczba kilometrów - w tym przypadku wystarczy zmierzyć się z własnymi słabościami i dojechać do upragnionej mety.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Monika Nasternak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości