Świat

Majorka - co warto zobaczyć na Majorce? Atrakcje, zwiedzanie

Świat

Aktualizacja:
Fot. © Allard Schager/Getty Images

Mówi się, że Majorka uzależnia - kto był tam raz, z pewnością jeszcze powróci. To bajeczna wyspa, która ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. O błękicie nieba, lazurowej wodzie i białych piaskach plaż wspominał sam Fryderyk Chopin. Do tego kontrastująca zielona i bujna roślinność sprawia, że miejsce urzeka barwami.

Majorka od lat przyciąga turystów niebiańskimi plażami i gwarancją dobrej pogody. To ulubione miejsce wypoczynku przede wszystkim Europejczyków, głównie z powodu niedalekiej odległości, ale też przystępnych cen. Oczywiście można tam znaleźć również ekskluzywne hotele, ale w mniejszych miejscowościach apartament można wynająć już za 30 euro.

Majorka - kiedy wybrać się na urlop

Majorka to wyspa , na którą warto wybrać się poza szczytem wakacyjnego sezonu urlopowego, który przypada na lipiec i sierpień. Wówczas tutejsze lotnisko obsługuje ponad tysiąc połączeń samolotowych. Łatwo sobie wyobrazić nie tylko panujący tam rozgardiasz, ale również częste opóźnienia lotów. Dodatkowo w hotelach, na plażach czy szlakach turystycznych tłok będzie nie do uniknięcia. Zupełnie inaczej jest po sezonie. Mimo że wiosną i jesienią temperatury są niższe, to nigdy nie spadają poniżej 20 stopni. Jeśli liczymy na wakacyjną opaleniznę, to idealny na wypoczynek będzie początek września . W przeciwieństwie do wielu tropikalnych wysp, na Majorce występuje złota jesień. Jeśli ktoś będzie tam gościł późnym wrześniem lub na początku października, zadziwią go wielobarwne jesienne krajobrazy.

Co warto zobaczyć na Majorce?

Majorka oferuje wiele atrakcji. Warto zobaczyć niezwykłe formacje skalne, np. Es Pontas . To znany z pocztówek łuk skalny, zawieszony nad morzem, na tle którego powstało wiele słynnych fotografii. Na wschodzie wyspy znajduje się z kolei Park Krajobrazowy Mondrago, który słynie z białych piaszczystych plaż, turkusowych jeziorek, lasów sosnowych i ruchomych wydm. Całe bogactwo fauny i flory tego rejonu występuje właśnie w tym miejscu. Obietnicą niezapomnianych widoków przyciąga też Cala sa Nau - malownicza zatoczka, w której znajduje się bardzo kameralna plaża. Niektórzy uważają ją za najpiękniejsze miejsce na całej wyspie. Znajduje się tam lokalna restauracja, serwująca desery figowe. Warto więc skosztować ciasta figowego z dodatkami lodów figowych. Ich smak jest niezwykły i orzeźwiający.

Najciekawsze miejsca na Majorce

Jednym z ciekawszych miejsc na Majorce jest miasto Manacor, które na całym świecie słynie z produkcji sztucznych pereł. Z tutejszej fabryki codziennie wychodzą ponad 2 mln pereł . Co więcej, ich produkcja nie tylko owiana jest tajemnicą, ale bardzo trudno odróżnić je od prawdziwych kamieni. Mówi się, że nieprawdziwa perła z czasem traci swój blask - te pochodzące z Perlas Majorica kuszą oko połyskiem, który nigdy nie blednie.

Na samym środku wyspy mieści się z kolei malownicze i spokojne miasteczko Arta. Warto przejść się labiryntem kamiennych uliczek, aby doświadczyć tego, jak wyglądało życie w tym miejscu. To tutaj prowadzono zakrojone na szeroką skalę wykopaliska, a wszystko co znaleziono, można podziwiać w Regionalnym Muzeum. Majorka , tak jak piękna jest jej przyroda, tak bogatą ma również swoją historię. Nad miastem góruje kościół i świątynia San Salvador, otoczone kamiennym murem, które strzegą jej prywatności. Mimo że miasteczko jest niezwykłe, to nadal rzadko odwiedzane przez turystów. Dlatego na uliczkach nie doświadczymy tłoku i gwaru, spotkamy za to wielu przyjaznych tubylców, częstujących turystów lokalnym likierem anyżowym lub karmelowym.

Atrakcje na Majorce

Atrakcje na Majorce to nie tylko leniwy wypoczynek na plaży i piesze wędrówki śladami przyrody lub przeszłości tutejszych miasteczek. Wyspa słynie również z zabaw, które rozpoczynają się po północy i trwają do białego rana, przyciągając w letnim sezonie tłumy młodych ludzi. To miejsce o wielu obliczach - od kameralnych plaż po dyskoteki i wypełnione do ostatniego miejsca taneczne parkiety.

Znajdą coś dla siebie również miłośnicy aktywnego wypoczynku i dreszczyku adrenaliny. Cyklicznie organizowane są tutaj maratony i regaty. Dodatkowo, niemal przy każdym hotelu znajduje się centrum dla amatorów wind- i kitesurfingu . Można wypożyczyć rowery i udać się w głąb lądu, zapisać na rozgrywki piłki plażowej, a także spróbować nurkowania.

Ci którzy nastawiają się na wydarzenia kulturalne, również nie będą zawiedzeni. W największych miastach organizowane są wystawy i koncerty. Można odwiedzić liczne muzea i galerie sztuki. Czas tam spędzony nie musi więc ograniczać się tylko na leżeniu na plaży z kolorowym drinkiem z parasolką w ręku. Majorka jest miejscem nieskończonych możliwości.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości