Kobiety z Sardynii. Twarde i zdecydowane strażniczki tradycji

Kobiety na Sardynii wykazują się hartem ducha i spełniają wiele ról. To one poświęcają życie dla rodzin, dzieci, są strażniczkami tradycji i głosem mądrości. Wiele z nich kultywuje tradycyjne zwyczaje, wytwarzając jedzenie według starych receptur oraz rękodzieło. Spotkała się z nimi reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Chętnik.

Matriarchat

Sardynia to świat matriarchatu. Nonna, czyli babka jest traktowana jak królowa. W niektórych klanach bez jej zgody członkowie rodziny nie mogą podejmować samodzielnych decyzji.

Zajmowałam się w domu wszystkim, dziećmi, byłam głową, pilnowałam pieniędzy. Mąż tylko pracował. Dla rodziny poświęciłam całe życie.

- powiedziała nonna Maria Moscaddo.

>>> Zobacz także:

Rodzinne tradycje

Kobiety Sardynii przekazują sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie. Już pięcioletnie dziewczynki są uczone przez babcie, co jest w życiu wartościowe. Kobietami, które kultywują rodzinne tradycje są Anna i Teresa Fumu. Pasją sióstr jest tradycyjna agroturystyka. Jedna z nich specjalizuje się w wytwarzaniu serów, a druga woli mieć kontakt z gośćmi gospodarstwa, które od 30 lat prowadzą razem z siedmiorgiem rodzeństwa. Lubi też zajmować się sprawami organizacyjnym. Jeśli Anna i Teresa podróżują, to tylko po wyspie, bo na niej czują się bardzo szczęśliwe.

Tradycyjny strój kobiet Sardynii

Tradycyjny strój kobiet z Sardynii mówi o nich wszystko. Można po nim poznać status materialny i społeczny kobiety.

Na Sardynii nie wypada mieć tatuażu i malować się za mocno.

Naturalność jest najważniejsza.

- podkreśliła Galina Rossi, pasjonatka Sardynii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości