Dallas, siedziba hrabstwa oraz najważniejsze miasto stanu Teksas, stanowi centrum regionu metropolitalnego Dallas-Forth Worth-Arlington, które liczy sobie ponad 6 mln mieszkańców. Dallas założone zostało w 1841 roku, a prawa miejskie nadano mu 2 lutego 1856 roku. Na całym świecie Dallas znane jest jako centrum telekomunikacyjne, technologii komputerowej oraz bankowości i transportu. W związku z tym rzadko słyszy się o atrakcjach turystycznych tego miasta. Dallas uważa się przede wszystkim za centrum biznesowe stanu. Z wielką szkodą dla turystów, którzy nie biorą pod uwagę uważnego zwiedzania miasta podczas wizyty w Texasie.
Dallas – atrakcje miasta
W Dallas atrakcje turystyczne nie stanowią podstawowego tematu zainteresowania mieszkańców, w każdym razie z punktu widzenia znaczenia miasta na rynku światowym. Jest natomiast kilka miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Przed zaplanowaniem trasy zwiedzania trzeba wziąć również pod uwagę różnicę czasu. Kiedy wybija w Dallas godzina 8 rano, w Polsce jest już 15. Po długim locie należy doliczyć do pobytu w mieście kilka godzin na odpoczynek i przywyknięcie do zmiany strefy czasowej.
Mówi się, że najlepiej ducha konserwatyzmu, który panował w Dallas kilka dziesięcioleci temu, można poczuć, zwiedzając Sixth Floor Museum. Jest ono w całości poświęcone zamordowaniu prezydenta Kennedy’ego 22 listopada 1963 roku. W muzeum obejrzeć można filmy, zdjęcia i liczne pamiątki z życia prezydenta. Znajduje się na szóstym i siódmym piętrze budynku byłej składnicy książek Texas School Book Depository.
Dallas uważa się, poza powyższym epizodem jego historii, za miasto stosunkowo bezpieczne na tle innych amerykańskich miast oraz przede wszystkim za bardzo czyste. Nie wyróżnia się szczególnie pod względem liczby i wysokości wieżowców, są one jednak na pewno warte uwagi i dobrze utrzymane. Wśród najbardziej znanych warto obejrzeć na pewno Comerica Bank Tower, utrzymany w stylu art nouveau, liczący sobie 60 pięter oraz Renesansową Wieżę, należącą do firmy Hellmuth z 56 piętrami czy też wykonaną z różowego brazylijskiego marmuru The Tower at Cityplace z 42 piętrami.
Wyjątkowym miejscem na mapie Dallas jest z pewnością Nasher Sculpture Center, które jest pierwszym muzeum na świecie w całości poświęconym modernistycznej i współczesnej rzeźbie. Zbiory, które można oglądać w muzeum, należą do miłośników sztuki Patsy i Raymonda Narherów. Można zobaczyć tam między innymi dzieła Pablo Picasso czy Alberto Giacomettiego.
Wśród licznych kościołów i katedr w Dallas szczególnie warta uwagi jest Katedra Santuario de Guadalupe, która pochodzi z końca XIX wieku i jest jednym z najstarszych budynków w centrum miasta. Budynek zbudowany w stylu gotyckim z cegły stoi nienaruszony od roku 1902, kiedy został oddany do użytku. Do dziś stanowi nie tylko miejsce kultu, ale również ośrodek kultury i sztuki, a także pomocy charytatywnej.
Szczególnie ciekawym pod względem historii miasta jest Dallas Heritage Village w Old City Park. W skład muzeum wchodzi 38 zabytkowych obiektów, które w doskonały sposób oddają atmosferę i wygląd miasta między 1840 a 1910 rokiem. Natomiast łącznie miejsce to zebrało ponad 28 tysięcy eksponatów, dzięki którym można poznać życie ludzi minionych epok.
Podczas wizyty w Dallas warto wybrać się również do Winspear Opera House, które słynie na całym świecie ze swojej doskonałej akustyki oraz świetnej orkiestry. Nie zaszkodzi również przynajmniej krótki spacer po budynku opery, która mimo iż stylizowana na klasyczny styl, charakteryzuje się również sporą nutą nowoczesności i wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów.
Dallas – opera mydlana?
Miasto znane jest również z mydlanej opery Dallas, która swego czasu była niezwykle popularna w Stanach. Do roku 1991 Dallas doczekało się aż 14 sezonów i do dziś jest jednym z najchętniej oglądanych seriali. Jest to typowy serial swoich czasów, wielokrotnie porównywany do Mody na Sukces, który porusza przede wszystkim problemy bogatych, wysoko sytuowanych ludzi u szczytu kariery. Całość skupiała się przede wszystkim na potentacie naftowym Jocku Ewingu i losach jego rodziny.
Dzięki ogromnej popularności na całym świecie, Dallas dało początek nowemu typowi opery mydlanej, która w przeciwieństwie do codziennych emisji seriali, takich jak Moda na sukces, pokazywana była tylko raz w tygodniu i była pierwszym serialem, w którym producenci zdecydowali się na stosowanie zaskakujących zwrotów akcji w finałowym odcinku serii. Okazało się to doskonałym pomysłem, który zdecydował o ogromnym sukcesie serialu Dallas i tym samym rozsławił to miasto na całym świecie.
Zobacz także:
- 20-lecie TVN 24. Tymi reportażami żyła cała Polska
- Wiedza, która może uratować życie. Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy, nie tylko na wakacjach?
- Mela Koteluk odkryła niezwykłe miejsce w Polsce i pokazała zdjęcie. "Szokujący jest ten szmaragd"
Zobacz wideo: Amerykański sen Polki na Manhattanie
Autor: Adrian Adamczyk