Podróże

Poznaj Pomorze Zachodnie oczami naszych bohaterów. Rowerowe podróże Oskara

Podróże

Nasz przewodnik po rowerowych trasach Pomorza Zachodniego jest zapalonym fanem dwóch kółek. Specjalnie dla Dzień Dobry TVN Oskar podzielił się ulubionymi miejscami w tej części Polski. Czas na rowerowe szaleństwo!

Oskar uwielbia jeździć na rowerze. Ma w swojej kolekcji kilka jednośladów, ale najczęściej jeździ na rowerze typu gravel bo jest najbardziej uniwersalny i najlepiej sprawdza się w trasie. Nasz przewodnik codziennie wsiada na rower, bez względu na warunki atmosferyczne. Uważa, że dzień bez jazdy dniem straconym. Szanujemy to i podziwiamy!

Mimo długiego okresu spędzonego w domu Oskar nie próżnował. Ćwicząc w domu przygotowywał się do wakacyjnych wypraw po Pomorzu Zachodnim. Uzgodnił ze znajomymi, że część odcinków pokonają razem, a te bardziej wymagające przemierzy sam, realizując swoje cele.

mat. promocyjne

Pomorze Zachodnie - które miejsca wybrał Oskar?

Planując tegoroczne wakacje nasz bohater zaznaczył kilka miejsc, które na pewno chciałby odwiedzić. Wśród nich są:

  • Krzywy Las pod Gryfinem;
  • Woliński Park Narodowy, w tym Zagrodę Pokazową Żubrów;
  • Ogród Dendrologiczny w Przelewicach oraz "Dolinę Miłości";
  • trasy rowerowe, w tym te wokół jeziora Liwia Łuża czy Zalewu Szczecińskiego.

Krzywy Las - pomnik przyrody z tajemnicą w tle

Jednym z najciekawszych i tajemniczych miejsc na Pomorzu Zachodnim jest wymieniony na liście Oskara Krzywy Las. Idealne miejsce na podróż z przyjaciółmi lub całą rodziną znajduje się 40 kilometrów na południe od Szczecina w miejscowości Nowe Czarnowo, w powiecie gryfińskim.

Krzywy Las to około 100 sosen o charakterystycznie wygiętych pniach, które rosną na niespełna 2 hektarach. Teorii na temat powstania deformacji tych sosen jest wiele. Jedna z nich mówi o czołgach, które ponoć rozjechały młode drzewka. Te przymarzły do gruntu i po roztopach odżyły w takiej formie. Niektórzy próbują doszukać się działania sił pozaziemskich czy zakłóceń grawitacji. Bliższa prawdy jest teoria o specjalnym mechanicznym uszkodzeniu młodych drzew przez człowieka.

Drzewa zostały zasadzone w latach 30. ubiegłego wieku. Dzięki badaczom wiadomo, że gdy miały one około 7 lat, na wysokości 20 cm od ziemi uszkodzono ich wierzchołki i boczne gałęzie. To spowodowało, że jedyna boczna gałąź przejęła rolę pnia. Naturalne dążenie do pionu sprawiło, iż ten "nowy" pień wygiął się łukowato w kierunku północnym pod kątem 90° i dalej rósł pionowo. Wygięcia mają od jednego do trzech metrów długości. Sosny są stosunkowo niskie jak na swój wiek, najwyższe nie przekraczają 15 metrów wysokości.

Takie drzewo mogło posłużyć do budowy mebli czy łodzi. Niestety geneza Krzywego Lasu wciąż pozostaje zagadką. W żadnych leśniczych dokumentach nie natrafiono na informacje na ten temat, a leśniczy, którzy sadzili te sosny już nie żyją...

mat. promocyjne

Zagroda Pokazowa Żubrów i Woliński Park Narodowy

Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego nie ma specjalistycznych ścieżek rowerowych. Ich rolę pełnią częściowo szlaki turystyczne (czerwony, niebieski i zielony). Istnieją jednak dwie trasy rowerowe zlokalizowane na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje. Pierwsza z nich, mająca długość 10 km, biegnie kolejno przez obręb leśny Karsibór, Kołczewo i Warnowo. Druga z kolei prowadzi głównie terenami Nadleśnictwa Międzyzdroje, przechodząc częściowo na teren Wolińskiego Parku Narodowego. Opisana trasa prowadzi w pobliżu J. Warnowskiego, J. Czajczego, miejscowości Wisełka oraz J. Zatorek, J. Domysłowskiego i J. Żółwinowskiego. Długość ścieżki to 15 km.

Zagroda Pokazowa Żubrów mieści się w Wolińskim Parku Narodowym, przy ul. Leśnej. Usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym, z centrum Międzyzdrojów jest do niej 1,5 kilometra (30 minut pieszo).

Zagroda Pokazowa Żubrów zajmuje 28 ha. Za ogrodzeniem ustawione są tarasy widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama. Do zagrody przywieziono w 1976 roku cztery żubry z Borek i Białowieży: krowę "Pominę", byka "Podskakiewicza" oraz dwie jałówki "Pompeję" i "Podwyżkę". Obecnie większość żubrów żyjąca na terenie zagrody urodziła się w tym miejscu. Co roku rodzą się 1-2 cielaki. W różnych okresach liczba żubrów wahała się od 5 do 12. Obecnie jest ich 5, są to: Poznaniak II, Polikosia, Posawa, Pozowa oraz Polanin II.

W zagrodzie oprócz żubrów przebywają wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, niezdolne do samodzielnego życia w środowisku naturalnym. Obecnie możemy spotkać tam: dziki, jelenie i bieliki.

Na terenie Zagrody Pokazowej Żubrów przygotowano dla turystów: ławki, stoły, wiatę, pomosty widokowe, toalety. Warto podkreślić, że obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach - pomysł nie tylko na romantyczną wycieczkę

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest miejscem wyjątkowym w skali całego kraju. Na terenie ogrodu można znaleźć bogatą kolekcję drzew i krzewów z całego świata, rosnących w strefie klimatu umiarkowanego. W odbudowanym XIX-wiecznym pałacu mieszczą się pokoje gościnne, sale szkoleniowe oraz laboratoria. To idealne miejsce na romantyczny pobyt we dwoje lub wypad przyjaciół - podkreśla Oskar.

Historia ogrodu w Przelewicach sięga XIX wieku. Ówczesny właściciel - August Heinrich von Borgstede w 1814 roku rozpoczął budowę pałacu, przy którym założył park. Prawdopodobnie z tamtego okresu pochodzą drzewa, wchodzące w skład Alei Drzew Polskich m.in. bukszpany przy Alei Źródliskowej. Przez kolejne dziesięciolecia park zmieniał właścicieli i koncepcje zagospodarowania terenu. W latach 1933-1938 tereny zostały przekształcone w kolekcję dendrologiczną przez członka Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, Conrada von Borsiga. Przebudował on ponad 20 ha, nadając charakteru naturalistycznego parku eksperymentalnego i ten układ podlega ochronie konserwatorskiej do dziś. Po II wojnie światowej park uległ znacznej dewastacji wskutek zaniechania zabiegów ogrodniczych. Obecnie ogród ma 45 hektarów powierzchni, z czego 30 hektarów zajmuje ogród z zabytkowym pałacem, a 15 hektarów to dawne grunty orne (niedostępne dla zwiedzających), przyłączone w celu rozwijania kolekcji, oraz 1,6 hektara szkółek sadowniczych.

Na terenie Ogrodu Dendrologicznego można obecnie spotkać ponad 1200 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Ze względu na łagodny klimat, mogą tu rosnąć rośliny podatne na działanie niskich temperatur.

Symbolem Ogrodu Dendrologicznego jest kwiat dawidii chińskiej, który znalazł się w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych w skali całej Ziemi. Warto dodać, że wspomniany kwiat jest również obecny w herbie gminy Przelewice. Obok wspomnianej dawidii chińskiej, w ogrodzie znajdziemy takie gatunki roślin, jak różne rodzaje świerków (m.in. tygrysi, Wilsona, Brewera), sosnę drobnokwiatową, klon kosmaty, cedr atlaski, tulejnik amerykański, rannik zimowy czy lepiężnik japoński.

Na terenie ogrodu mieszkają majestatyczne pawie indyjskie, które swoimi wielobarwnymi trenami upiększają krajobrazy i dodają aury egzotycznej wyprawy w nieznany świat przyrody. Można również spotkać łabędzie nieme, które w Polsce podlegają ochronie gatunkowej. Spośród innych mieszkańców parku można wymienić m.in. zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę, rusałkę admirała, żabę śmieszkę i husarza władcę.

Nie mniej magicznym miejscem jest park "Dolina miłości", który znajduje się we wsi Zatoń Dolna 70 kilometrów od Szczecina.

mat. promocyjne

Szlak "Dookoła Liwiej Łuży" - krótki wypad z kolegami

Na rowerową wyprawę z przyjaciółmi Oskar wybrał szlak, który prowadzi dookoła jeziora Liwia Łuża, po terenach gmin Rewal i Karnice. Część trasy: Niechorze – Pogorzelica jest już gotowa i w najbliższych latach będzie oznakowana.

Trasa ma charakter pętli i prowadzi wokół przybrzeżnego jeziora Liwia Łuża, od 1959 r. rezerwatu przyrody. Biegnie drogami betonowymi, asfaltowymi, leśnymi i polnymi, a także brukiem. W starszej części Niechorza przy jeziorze można spotkać dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX w. Największym zabytkiem miejscowości jest zespół latarni morskiej, wybudowany w latach 1863-66. Do zespołu, oprócz latarni, zaliczany jest także dom latarników, dwa budynki gospodarcze, a także ogród z murowanym ogrodzeniem i furtami. W Niechorzu znajduje się także Park Miniatur Latarni Morskich i Muzeum Rybołówstwa. Szczegóły tej trasy oraz inne szlaki rowerowe Pomorza Zachodniego znajdziesz pod tym adresem.

Długość trasy: 9 km

Trudność trasy: średnia

Szacowany czas podróży: 1 h

Siekierki - Trzcińsko Zdrój - wymarzona trasa dla rowerzystów

Siekierki i okolice to raj dla rowerzystów! Nasz przewodnik poleca szczególnie trasę rowerową nr 20 na odcinku Siekierki - Trzcińsko-Zdrój, która ma 37 kilometrów długości. Cała ścieżka ma nawierzchnię asfaltową, niemal na całej długości została poprowadzona śladem starego nasypu kolejowego. Trasa posiada łagodne spadki i łuki, co ułatwia przejazd osobom niezależnie od ich sprawności. Polecany przez Oskara odcinek prowadzi wokół malowniczych zakątków Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, przez miejscowości takie jak Klępicz, Przyjezierze, Godków, Jelenin, czy Brwice. Na trasie można napotkać m.in. zabytkowe dworce kolejowe, pomnik przyrody w Brwicach – Mamutowiec Olbrzymi, będący największym okazem tego drzewa w Polsce, pole biwakowe w Przyjezierzu, Jezioro Jeleńskie, czy Jezioro Morzycko. W miejscowości Moryń położonej w odległości kilkuset metrów od szlaku, obejrzeć można m.in. wykonane z granitu mury miejskie otaczające miasto kołem o średnicy kilkuset metrów, odwiedzić utworzony w 2009 roku transgraniczny Geopark traktujący o historii geologicznej regionu w okresie epoki lodowcowej. W gminie zachował się średniowieczny układ urbanistycznych ulic, w sercu miasteczka znajduje się rynek miejski wraz z ratuszem i symbolem miasteczka – Fontanną Wielkiego Raka, upamiętniającą miejscową legendę o bohaterskim młodzieńcu, który sprowadził pomoc w czasie wrogiego oblężenia miasteczka, czym uratował wiele istnień ludzkich. W Moryniu znajduje się Jezioro Morzycko, które jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce. Jego maksymalna głębokość wynosi ok. 60 metrów. Zbiornik ten uchodzi za jeden z atrakcyjniejszych w całym kraju, jego wody są czyste i przejrzyste. Oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa. Dla amatorów nurkowania ciekawostką może być fakt, że na dnie akwenu znajdują się szczątki radzieckiego myśliwca, który spadł tutaj pod koniec II wojny światowej.

W kolejnych latach będą powstawały kolejne odcinki trasy rowerowej nr 20, tak by można było dojechać do Białego Boru na wschodniej granicy województwa. W tym roku oprócz odcinka Siekierki - Trzcińsko-Zdrój powstały odcinki Dzikowo - Barlinek oraz Ińsko - Storkowo.

Most w Siekierkach - na to czeka Oskar?

Most Siekierki-Neurüdnitz został oddany do użytku w 1892 roku i stanowił wówczas najdłuższy tego typu obiekt na Odrze. Pod koniec II wojny światowej obiekt wysadziły wycofujące się wojska niemieckie. Przeprawę odbudowano, jednak z czasem zapomniany obiekt zaczął niszczeć aż do teraz. Projekt modernizacji mostu Siekierki – Neurüdnitz to otwarcie bramy do rowerowego pograniczna. Obiekt będzie punktem obserwacji unikalnej przyrody urokliwej Doliny Dolnej Odry. Przyrodnicy podkreślają, że występuje tu ponad 170 gatunków ptaków i jest to jeden z ostatnich tak cennych obszarów w Europie. Planowane zakończenie prac po polskiej stronie - w przyszłym roku.

A dla odważnych - Międzynarodowy szlak „Dookoła Bałtyku” R-10

Międzynarodowy szlak rowerowy sieci EuroVelo przebiega dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Prowadzi do najważniejszych atrakcji turystycznych polskiego wybrzeża, łączy się z sieciami lokalnych i regionalnych szlaków turystycznych. Na Pomorzu Zachodnim znajduje się fragment szlaku na odcinku Świnoujście-Jarosławiec. Trasa o średnim stopniu trudności liczy 258 kilometrów. 96 godzin - tyle co najmniej trzeba założyć, żeby pokonać polski odcinek "Dookoła Bałtyku". Więcej o trasie znajdziesz pod tym adresem.

Okrywaj Pomorze Zachodnie razem z nami! Oznacz nas na zdjęciach z regionu używając w mediach społecznościowych hashtagu #dziendobrytvn i pochwal się, jak spędzasz tegoroczne wakacje!

mat. promocyjne

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości