Linz – jakie są największe atrakcje tego austriackiego miasta?

Linz
Linz
Źródło: Westend61/Getty Images
Do lat 80. XX w. Linz był głównie ośrodkiem przemysłowym, który nie przyciągał wielu turystów. Potem jednak to 190-tysięczne miasto zmieniło się nie do poznania i dziś zdecydowanie warto do niego zajrzeć. Jakie są największe atrakcje Linzu?

Linz leży nad Dunajem, około 160 km od stolicy Austrii, Wiednia. Kiedyś miasto miało duży problem z zanieczyszczeniem powietrza z powodu swojego industrialnego charakteru. Dzisiaj około 50 proc. powierzchni Linzu to tereny zielone. Aby zmienić stereotyp o nudnym, przemysłowym ośrodku, władze miasta zainwestowały w kulturę – w 2009 roku Linz został Europejską Stolicą Kultury. Dziś to ważny ośrodek kulturalny i naukowy, który oferuje turystom wiele atrakcji.

Linz – zwiedzanie centrum miasta

Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć od zobaczenia reprezentacyjnego dworca kolejowego uważanego za najpiękniejszy w całym kraju. Dworzec, ważny międzynarodowy węzeł komunikacyjny, znajduje się w centrum miasta. Z dworca na piechotę możemy dostać się do rozległego Rynku Głównego – Hauptplatz. Nad placem góruje kolumna Świętej Trójcy z XVIII w. Została ona zbudowana, by upamiętnić trzy ważne wydarzenia: zapobiegnięcie wojnie na początku XVII w., ugaszenie pożaru miasta z 1712 r. i zwalczenie epidemii dżumy z 1713 r. Wokół placu znajdują się piękne barokowe budynki, m.in. wyróżniający się Stary Ratusz łączący elementy renesansowe i barokowe. W ratuszu mieści się muzeum, w którym możemy zapoznać się z historią miasta. Przy Rynku Głównym znajduje się też warta odwiedzenia, największa w Austrii, katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z przełomu XVII i XVIII w., nazywana Nową Katedrą. Barokowe wnętrza świątyni mogą pomieścić aż 20 tys. wiernych. W pobliżu Rynku Głównego rozpoczyna się najbardziej reprezentacyjna ulica Linz – Landstrasse. Znajdują się tu sklepy ekskluzywnych światowych marek i liczne restauracje. Na zakupy do Linz przyjeżdżają Austriacy z całego kraju. Ulica zaprowadzi nas nad brzeg Dunaju. Możemy przespacerować się wzdłuż rzeki i odpocząć w zadbanym parku Donaupark.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Wycieczka na wzgórze Pöstlingberg

Panoramę miasta możemy zobaczyć z okolicznego wzgórza Pöstlingberg położonego na lewym brzegu Dunaju. Na szczyt dostaniemy się kolejką wąskotorową Pöstlingbergbahn, która jest atrakcją samą w sobie – kursuje bowiem od ponad stu lat. Przy stacji początkowej znajduje się kameralne muzeum kolejki. Podróż na wzgórze zajmuje około 20 min. – w tym czasie pokonamy różnicę wzniesień 225 m. Na szczycie znajduje się zabytkowy kościół i grota, po której kursuje miniaturowa kolej. Pöstlingberg jest idealne na romantyczne spacery o zachodzie słońca – nie brakuje tu zadbanych alejek i parków. Znajduje się tutaj również ogród zoologiczny, dom dla około 600 gatunków zwierząt.

Kulturalny Linz

Nie bez przyczyny Linz został Europejską Stolicą Kultury. Znajduje się tu wiele muzeów i instytucji, a w mieście regularnie organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne. Lentos Kunstmuseum Linz powinni odwiedzić miłośnicy sztuki nowoczesnej. Placówka posiada dużą kolekcję dzieł sztuki – obrazów, rzeźb i fotografii artystycznej. Muzeum zachwyca również swoim wyglądem – budowla robi wrażenie zwłaszcza po zmroku, gdy jest efektownie podświetlona. Warto też odwiedzić muzeum historyczno-etnograficzne Schlossmuseum. Znajdują się tu zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Jedną z ciekawszych placówek w Linz jest Centrum Ars Electronica, połączenie muzeum i centrum nauki, nazywane często "muzeum przyszłości". Zwiedzający mogą korzystać z ciekawych, interaktywnych wystaw i wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach. Wśród zwiedzających popularna jest przestrzeń CAVE, w której za pomocą nowoczesnej technologii możemy zwiedzać wirtualne, trójwymiarowe światy. Na dzieci czeka specjalne laboratorium, w którym mogą eksperymentować i uczyć się poprzez zabawę. Niecodziennym muzeum jest też niewielkie Museum der Geschichte der Zahnheilkunde in Oberösterreich prezentujące historię stomatologii w Górnej Austrii od XVII wieku do współczesności. W mieście przez okrągły rok odbywają się też liczne festiwale i imprezy kulturalne. Najpopularniejsze wydarzenia to "Lato nad Dunajem", "Festiwal Brucknera", "Festiwal Ulicznych Kuglarzy" czy festiwal naukowy organizowany przez Ars Electronica. Przed świętami w Linz turyści mogą podziwiać setki pięknych bożonarodzeniowych szopek, udać się na przedświąteczny jarmark z pamiątkami i lokalnymi przysmakami czy wziąć udział w jednym z licznych koncertów bożonarodzeniowych.

Kiedy wybrać się do Linz?

Klimat w Linz jest umiarkowanie ciepły. Średnia roczna temperatura w Linz w Austrii wynosi 9,1 st. C. Wybierając się do Linz, nie należy spodziewać się ani dużych upałów, ani siarczystych mrozów. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią roczną temperaturą nieco ponad 19 st. C. Z kolei najzimniejszy miesiąc to styczeń – wtedy średnia temperatura wynosi -1,2 st. C. Wybierając się do Linz, należy pamiętać, że często występują tu opady deszczu, nawet podczas letnich miesięcy, dlatego zawsze warto mieć przy sobie parasolkę.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości