Tajemniczy Zamek Książ - historia i atrakcje

Zamek Książ
Fot. Wojtek Pietrusiewicz/Getty Images
Zamek Książ, choć nazywany perłą Dolnego Śląska, z pewnością zasługuje na miano skarbu narodowego. Krąży o nim tyle historii i legend, że czasem trudno uwierzyć, że to miejsce istnieje naprawdę.

To właśnie w jego okolicy, głęboko pod ziemią, miał się znajdować ukryty przez nazistów Złoty Pociąg. Wielu historyków uważa, że Książ (zamek) należał niegdyś do Hitlera i stanowił jego schronienie podczas II wojny światowej. W podziemiach zamku odkryto sieć tuneli, dla których powstania, nigdy nie znaleziono wytłumaczenia. Co więcej wiele osób odwiedzających mury zamku twierdzi, że w jego komnatach straszą duchy, o czym przekonać się można podczas nocnego zwiedzania zamku. Jaka jest historia tego owianego licznymi legendami miejsca?

Zamek Książ - historia

Przede wszystkim należy wspomnieć, że “ zamek w Książu ” (jak wielu mylnie nazywa Zamek Książ) nie istnieje. Zamek Książ natomiast znajduje się na Dolnym Śląsku, pomiędzy Wałbrzychem a Świebodzicami. Historia Zamku Książ jest równie tajemnicza, jak jego zakamarki. Został wybudowany pod koniec XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I na miejscu dawnego drewnianego grodu. Na początku XVI wieku został podarowany lub sprzedany rodzinie Hochbergów. Ostatnią osobą z rodu, mieszkającą w murach zamku, była Maria Teresa Hochberg von Pless, nazywana “księżną Daisy”. W roku 1940 została ona siłą usunięta z Książa i z tego powodu jej duch do dziś ma nawiedzać zamkowe komnaty. Podczas II wojny światowej Zamek Książ trafił w ręce nazistów, którzy plądrując go i niszcząc, próbowali przekształcić zespół rezydencjalny w siedzibę Hitlera. Wielu historyków twierdzi, że podziemne labirynty to ich dzieło. Swoją cegiełkę do zniszczenia zamku dołożyły po wojnie wojska radzieckie. Jego renowację rozpoczęto dopiero w 1974 roku, a dziś - pięknie odrestaurowany - stanowi nietuzinkową atrakcję turystyczną. Zamek łączy w sobie cztery style architektoniczne, a każda epoka pozostawiła na nim swój ślad.

Podziemia i nocne zwiedzanie - co kryje Zamek Książ?

W Zamku Książ prace renowacyjne nie ustępują. Kilka razy do roku pracownicy odkrywają w nim nową rzeźbę, pomieszczenie lub podziemny tunel. Gdy słońce zachodzi i gasną światła, na zamkowy dziedziniec wychodzą nocne mary - pałac Książ staje się wtedy scenerią mrożącą krew w żyłach. Nocne zwiedzanie Zamku Książ to idealna okazja, by poznać wszystkie jego tajemnice . Pod opieką przewodnika grupa śmiałków, uzbrojona jedynie w małe naftowe lampki, przemierza ciemne korytarze i tunele - zarówno w głównej części budynku, jak i jego podziemiach. Całość poprowadzona jest w mistycznej, trzymającej w napięciu atmosferze. Wycieczkę dopełniają liczne mniej znane opowieści na temat zamku i jego byłych mieszkańców oraz specjalne inscenizacje. Nocne zwiedzanie daje możliwość obejrzenia miejsc nieudostępnionych dla turystów w ciągu dnia. Nie ma czego się bać! No chyba, że duchów…

Zamek Książ - zwiedzanie nie tylko pałacu

Bogata historia i tajemnice Zamku Książ widoczne są również w różnych miejscach poza samym obiektem. W lesie dookoła zamku poczuć można magiczną atmosferę i obecność osób, które przebywały na tym terenie na przełomie wieków. Spacerując po szlakach turystycznych wokół zamku, można odnieść wrażenie, że zaraz na naszej drodze stanie leśny druid, zbłąkana księżniczka lub rycerz na białym koniu. Jakie miejsca, poza zamkowymi komnatami, warto zwiedzić?

Zamek Książ, palmiarnia - powstanie tego 15-metrowego przeszklonego budynku, w którym zasadzono palmy i inne egzotyczne rośliny, datuje się na 1908 rok. Powstał z inicjatywy ostatniego z Hocherbergów - Jana Henryka V i miał stanowić prezent dla księżniczki Daisy. Przez lata obiekt nie stracił na swoim pięknie i po dzień dzisiejszy udostępniony jest dla zwiedzających.

Zamek Stary Książ - nieopodal miejsca, gdzie znajduje się wielki Zamek Książ, niegdyś stał inny zamek, nazywany “Starym Książem”. Zamkowa fasada istniała jeszcze do końca II wojny światowej, kiedy to podpaliły i całkiem zniszczyły ją wojska radzieckie. Dziś zostały po nim jedynie mocno zniszczone ruiny, ale miejsce stanowi dobry punkt wyjścia na popołudniowe spacery.

Zamek Książ, pałacowe ogrody - choć sam zamek stoi pośród przepięknych liściastych lasów, prawdziwy cud botaniczny znaleźć można tuż przy murach zamku. Są nim wspaniałe ogrody, powstałe przed kilkoma wiekami. Precyzyjnie strzyżone żywopłoty, układające się w ciekawe geometryczne wzory, kolorowe kwiaty i piękne renesansowe rzeźby tworzą prawdziwie bajkowe miejsce.

Stadnina Koni - jak na prawdziwy zamek przystało, w Książu znajdziemy stadninę koni. Stado ogierów i klaczy stacjonuje w zabytkowych zabudowaniach stajennych, wybudowanych w XVIII wieku przez Hochbergów.

Zobacz film: Dorota Gardias w Zamku Książ. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!