Zamek Czocha to miejsce jak z baśni, pełne legend. Przechodząc przez prowadzący do niego kamienny most można odnieść wrażenie, że za chwilę nad naszą głową przeleci smok, a pod nogami przebiegnie stado krasnoludków. Ta wspaniała budowla zapewnia atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych turystów.
Zamek Czocha powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w XIII wieku. Pierwotnie pełnił funkcję obronną. Nie da się tego odgadnąć oceniając budowlę jedynie z zewnątrz, gdyż nijak nie przypomina prostej fortecy czy warowni. Ciekawa architektura, wyjątkowa lokalizacja i liczne elementy dekoracyjne sprawiają, że wygląda on raczej jak bajkowy dom pięknej księżniczki, który wart jest zwiedzenia.
- Dolny Śląsk - najciekawsze atrakcje: zamki, miasta i zabytki
- Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
- Tajemniczy Zamek Książ - historia i atrakcje
Gdzie jest zamek Czocha i skąd wzięła się jego nazwa?
Czocha leży na terenie słynącego z licznych (i okazałych) zamków Dolnego Śląska, w miejscowości Sucha ( Gmina Leśna ). Nie tylko sam zamek, ale i jego położenie jest magiczne. Wielka gotycka budowla wyrasta spośród liściastych drzew, na kamiennym cyplu, tuż nad Zalewem Liśniańskim i rzeką Kwisą. Dla historyków wciąż zagadkę stanowi geneza nazwy zamku. Niektórzy twierdzą, że pochodzi ona od ptaka czajki, inni, że od nazwy drzewa cis. W średniowiecznych księgach zamek wzmiankowany był jako Caychow, Cachow lub Schochau. W późniejszym czasie pojawiły się kolejne jego nazwy, jak Zhoche czy Tzschocha. Po drugiej wojnie światowej polskie władze mianowały to miejsce zamkiem Czachów, które w języku potocznym ewoluowała do obecnego imienia Czocha.
Zamek Czocha, zwiedzanie - jakie atrakcje zapewnia nam Zamek Czocha?
Kiedy już wiemy, gdzie znajduje się Zamek Czocha, warto poznać jego największe atrakcje .
Pałac Czocha robi ogromne wrażenie zwłaszcza wieczorną porą, kiedy podświetlany jest na różnorodne kolory, dlatego jego najpopularniejszą i cieszącą się największym zainteresowaniem atrakcją jest nocne zwiedzanie . Niestety odbywa się ono jedynie sporadycznie, kilkanaście razy do roku i niezbędna jest rezerwacja telefoniczna. Niewątpliwie jednak zwiedzanie Czochy nocą to niesamowita przygoda. W zamku znajduje się od lat nieużywana studnia, z której słychać ponoć kobiece jęki. Legenda głosi, że są to duchy niewiernych żon panów zamku. W takich okolicznościach zwiedzanie nawiedzonego zamku nocą może przyprawić o gęsią skórkę! Dla nielubiących ciemności i straszydeł odpowiedniejszą opcją będzie oczywiście tradycyjne zwiedzanie . Warto zacząć od obejrzenia zamku z zewnątrz, znajdziemy tam m.in. dziedziniec, na którym niegdyś ćwiczono władanie mieczem, most, pod którym w odległych czasach płynęła obronna fosa oraz liczne uliczki i zakamarki zdobione kamiennymi łukami i drewnianymi elementami. W środku zamku możemy zobaczyć nie tylko bogate komnaty, zabytkowe meble i kolorowe witraże, ale i multimedialną salę tortur oraz ekspozycję starej broni. Należy jednak pamiętać, że zamek często wynajmowany jest na różnorodne imprezy i wydarzenia, a przez to zamknięty dla zwiedzających. Listę terminów, w których pałac jest otwarty dla turystów znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej.
Zobacz też: Kłajpeda – piękne nadmorskie miasto na Litwie. Co warto zobaczyć? >>>
Zwiedzanie Zamku Czocha - jezioro, plaża i okolice
Kiedy już obejrzymy mury obronne zamku oraz jego znakomite wnętrza, wybierzmy się na spacer po okolicy . Zielone wzgórza, liściaste lasy i tafla Jeziora Leśniańskiego tworzą niepowtarzalny krajobraz, zachwycający swoim pięknem o każdej porze roku.
Zamek Czocha, jezioro i plaża - Plaża przy zamku Czocha to idealne miejsce na odpoczynek w letnie dni. Znajduje się tam plac zabaw, boisko do gry w siatkówkę, camping, smażalnia ryb oraz wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Nieopodal plaży znajdziemy Zaporę Leśniańską oraz najstarszą elektrownię w Polsce. To właśnie tutaj założono Park Ciemnego Nieba - jedno z nielicznych tego typu miejsc w Europie, gdzie nie docierają światła miast i bez specjalistycznego sprzętu przy bezchmurnej pogodzie można oglądać niezwykle gwieździste niebo.
Zamek Czocha, okolice - Na terenach okołozamkowych znajdują się liczne szlaki turystyczne, idealne na spacery przez cały rok. Co więcej, Czocha stanowi wspaniałą “bazę wypadową” dla odwiedzenia różnych ciekawych miejsc w okolicy. Miłośnicy górskich wycieczek powinni wybrać się w Karkonosze i zdobyć ich królową - Śnieżkę (1602 m n.p.m) lub w niższe góry, np. Rudawy Janowickie czy Góry Kaczawskie. Pasjonaci aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się na wycieczkę rowerową po dosyć płaskich górach Izerskich lub spływ kajakowy rzeką Bobrem. Lubisz zwiedzać zabytki? W okolicy znajdziesz piękne pałace (np. Łomnica i Wojanów), kościoły (np. Wang w Karpaczu) oraz liczne muzea.
Zobacz też: Kraków, zabytki - Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki i całe stare miasto >>>
Zamek Czocha, legenda - Tajemnice Zamku Czocha
Zamek Czocha w Suchej owiany jest również licznymi legendami. Już na moście prowadzącym do zamku witają nas jękiem duchy nieszczęsnych żałobników. Według legendy przez stary drewniany most szła niegdyś procesja żałobna, pod którą załamały się spróchniałe deski, a żałobnicy spadli w dół, rozbijając się o skały i ginąc na miejscu. Ich duchy to jednak nie jedyne straszydła nękające zamek. Oprócz duchów żałobników oraz niewiernych żon na zamku straszy również Biała Dama o imieniu Gertruda. Za życia kobieta wydała husytom własnego brata, za co zapłaciła własną głową. Dziś jej dusza, nie mogąc zaznać spokoju, błąka się po zamkowym dziedzińcu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN