Polska

Tajemnicze znalezisko w Bałtyku. "Jego kształt przypomina obiekt pochodzenia pozaziemskiego". Co jeszcze kryje morze?

Polska

Bałtyk kojarzy się przede wszystkim z plażami, wakacjami i wypoczynkiem. Mało kto wie, że jego wody skrywają wiele tajemnic. Co znaleziono do tej pory? Czy wśród skarbów na dnie jest złoto?

Statek UFO w Morzu Bałtyckim?

W 2012 roku szwedzcy badacze z grupy Ocean X odkryli na dnie Bałtyku coś, co wywołało ekscytację na całym świecie. Za pomocą sonaru uwiecznili bowiem na zdjęciach tajemniczą strukturę, która wygląda jak statek kosmiczny. Wiele osób uważa, że na fotografiach można dostrzec schody, rampy i inne elementy.

Na głębokości około 90 metrów znaleziono obiekt, którego kształt przypomina obiekt (...) pochodzenia pozaziemskiego. Tak naprawdę do tej chwili nie mamy jasnej odpowiedzi

- przyznał hydrograf, dr inż. Benedykt Hac.

Cebula, czosnek i złote monety

To nie jedyna tajemnica Bałtyku. Na jego dnie leży kilkaset wraków, niektóre z nich skrywały wyjątkowe skarby.

Jednym z nich jest Miedziowiec, który na początku XV w. zatonął w okolicach Gdańska. Jednostkę odnaleziono w 1969 r. W czasie eksploracji okazało się, że na pokładzie znajdują się m.in. płyty miedzi, beczki z osmundem, a nawet cebula i czosnek.

Natomiast ze szwedzkiego okrętu admiralskiego Kronan, który poszedł na dno w 1676 roku, pozyskano drogocenne przedmioty, o których marzy niejeden poszukiwacz skarbów.

Były to kilogramy złota i srebra. Już ciężko zliczyć nawet, ile

- stwierdził archeolog podwodny, dr Tomasz Bednarz.

Wybuchowe "skarby" Bałtyku

Nie wszystkie znaleziska są jednak cenne. Jakiś czas temu w Gdyni odbyła się kontrolowana detonacja miny morskiej. W Zatoce Gdańskiej obiektów tego typu było około tysiąc. Wybuch jednej z nich potrafi zburzyć umocnienia żelbetowe w promieniu 40 metrów.

To jest groźna broń i groźna pozostałość po wojnie

- podkreślił dr Benedykt Hac.

Jak dodał, miny trudno znaleźć, ponieważ są zakopane w dnie. Najczęściej dochodzi do tego przypadkowo, w czasie badania danego miejsca pod kątem przyszłych inwestycji, na przykład budowy nowego falochronu.

>>> Zobacz także:

Skarby Peru. Królewski grobowiec odkryty przez Polaków

Polscy poszukiwacze skarbów z Karaibów

Środa Śląska. Bezcenny skarb znaleziony na wysypisku gruzu

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Paweł Kiliański

Pozostałe wiadomości