Podróże

Najstarsze liceum w Polsce. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Płock?

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Prognoza pogody
Dzień Dobry TVNPrognoza pogody

Płock to jedno z piękniejszych miast w Polsce. To właśnie tutaj znajduje się najstarsze liceum w kraju. Budynek służy nie tylko uczniom, ale i turystom, którzy odwiedzają miasto. Jakie atrakcje oferuje Płock? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Najstarsze liceum w Polsce

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku to najstarsze liceum w Polsce. Szkoła liczy sobie 841 lat. W jej podziemiach znajduje się muzeum, ale to nie wszystko. - Liceum to m.in. mury zabytkowej bazyliki i obserwatorium astronomiczne. Będąc w Płocku, można wpaść do tego liceum i pozwiedzać - mówił Bartek Jędrzejak.

Warto dodać, że liceum to ukończyli m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Tadeusz Mazowiecki, czy Jan Zumbach, który był dowódcą polskiego skrzydła Dywizjonu 303. Co ciekawe, kiedyś uczyli się tu tylko mężczyźni. - Po Drugiej Wojnie Światowej dopiero zaczęły uczyć się kobiety, ale historia zatoczyła koło. Teraz 70 proc. to uczennice - dodał Bartek Jędrzejak.

Dlaczego warto odwiedzić Płock?

Warto dodać, że Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego to jedyna placówka w Polsce, która jest jednocześnie szkołą i atrakcją turystyczną. Można tu przyjść, zobaczyć, zwiedzić. - To muzeum wpisuje się w historię Płocka, teraźniejszość Płocka. Co prawda to nie tylko budynek, gmach, który sięga XII wieku i odnowiony niedawno, to przede wszystkim ludzie, którzy ten budynek tworzą, tworzyli przez wieki - mówił Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka.

Co ciekawe Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego miało szansę zostać najbogatszą placówką oświatową na świecie. Jeden z jej absolwentów odkrył bowiem na Kaukazie złoża ropy i przepisał je na szkołę. Gdyby tak zostało, to placówka z jeden strony byłaby szkołą, a z drugiej mogłaby sprzedać ropę. - Dokładanie tak. Płock to stolica polskiej chemii, piłki ręcznej. Stolica w ogóle. Bo tu niedaleko w płockiej katedrze pochowani są zarówno Władysław Herman, jak i Bolesław III Krzywousty. Więc Płock to stołeczne miasto - dodał Andrzej Nowakowski.

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Płock i najstarsze liceum w Polsce? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości