Podróże

Ottawa – stolica Kanady. Jakie atrakcje turystyczne warto tam odwiedzić?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ottawa, Kanada
Max shen/Getty ImagesOttawa

Ottawa to stolica Kanady i jedno z czterech największych miast tego kraju. Położone jest w prowincji Ontario i stanowi ważny punkt na mapie kultury i gospodarki tych terenów. Miasto znane jest również z wielu interesujących atrakcji turystycznych, które przyciągają podróżników z całego świata. Co warto odwiedzić w Ottawie?

Historycznie tereny Ottawy zamieszkane były przez indiańskie plemiona Algonkinów. Pierwsze ślady bytności kolonizatorów odnotowano tam natomiast w 1801 roku. Wtedy też założona została europejska osada, która w przeciągu kilkudziesięciu lat znacznie się rozbudowała. Już w 1857 roku Ottawa została wybrana na stolicę Kanady. Od tamtej pory stanowi ważny ośrodek miejski, znany z dynamicznego rozwoju i wysokiego standardu życia. Dzięki wielu zabytkom i atrakcjom jest też miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Ottawa – pogoda i strefa czasowa miasta

Współrzędne geograficzne Ottawy to 45°24′40″N szerokości i 75°41′53″W długości. Położenie miasta ma bezpośredni wpływ na jego klimat. Zimy są tam dość długie i mroźne. Średnia temperatura w styczniu wynosi –14,4℃, choć zdarzają się również dni, kiedy słupki rtęci pokazują temperaturę poniżej –20℃. Pozostałe chłodne miesiące to listopad, grudzień, luty i marzec. Pogoda w Ottawie charakteryzuje się też dość obfitymi opadami śniegu – rocznie spada go ok. 224 cm. Latem pogoda w Ottawie wyróżnia się dużą wilgocią i dość wysokimi temperaturami. W lipcu termometry pokazują nawet ponad 30℃. Czas w Ottawie odpowiada strefie GMT–5. Oznacza to, że gdy w Polsce zegarki pokazują 15.00, w Ottawie jest godzina 09.00.

Ottawa – zabytki w stolicy Kanady

Najsłynniejsze zabytki w Ottawie zlokalizowane są po obu stronach kanału Rideau, który sam w sobie stanowi atrakcję – uznawany jest za najstarszy czynny kanał w Ameryce Północnej, dzięki czemu w 2007 roku znalazł się na liście UNESCO. Dzieli on miasto na dwie części: Upper Town i Lower Town.

Zwiedzanie Ottawy najlepiej rozpocząć od odwiedzenia Parliament Hill, czyli Wzgórza Parlamentarnego, które stanowi siedzibę kanadyjskiego parlamentu. Na wzniesieniu znajduje się kompleks budynków w neogotyckim stylu. Budowle powstały w latach 1859–1875, jednak na skutek pożaru przebudowano je w 1916 roku. Obiekt składa się z kilku części. Można tam podziwiać Centrum Block z pięknymi łukami i rzeźbionymi szczytami, Wieżę Pokoju o wysokości 92 m, Bibliotekę Parlamentu, w której zbiorach znajduje się ok. 600 tys. książek, a także Blok Wschodni i Zachodni, które reprezentują cechy charakterystyczne dla wiktoriańskiego gotyku. Dodatkowo budynki otoczone są pięknym ogrodem w stylu angielskim.

Ważną atrakcją turystyczną Ottawy jest też Canadian Museum of History (dawniej Canadian Museum of Civilization). Początki istnienia obiektu sięgają 1856 roku, w związku z czym uznawany jest on za jedno z najstarszych muzeów na terenie Ameryki Północnej. To także jedna z najchętniej odwiedzanych kanadyjskich placówek kulturalnych. Szacuje się, że co roku odwiedza ją ponad 1 milion turystów. Ekspozycje muzeum skupiają się na pokazaniu historii Kanady, a także przedstawieniu kulturowego i cywilizacyjnego dorobku jej mieszkańców.

Interesującym zabytkiem Ottawy jest również Bazylika Katedralna Notre-Dame (Notre-Dame Cathedral Basilica). Wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku kościół stanowi największą i zarazem najstarszą świątynię w mieście. Wyróżnia się połączeniem stylu neogotyckiego z neoklasycystycznym, a jej wnętrza zachwycają pięknymi ornamentami i wielobarwnymi witrażami oraz specyficzną atmosferą półmroku.

Punktem obowiązkowym jest też odwiedzenie National Gallery of Canada. Założona w 1880 roku galeria sztuki w Ottawie uważana jest za pierwszy obiekt tego typu w kraju. Dziś imponuje nie tylko jego historia, ale i wielkość – szacuje się, że kolekcja zawiera przeszło 36 tys. dzieł lokalnych i światowych artystów różnych epok. Zbiory galerii podzielone są na kilka części. Ekspozycje dotyczą sztuki kanadyjskiej, międzynarodowej, azjatyckiej i współczesnej, a także dokonań rdzennej ludności oraz dzieł fotograficznych i graficznych. W National Gallery of Canada w Ottawie można podziwiać m.in. obrazy Rembrandta, Klimta, Boscha, Van Gogha czy Picassa.

Zwiedzając Ottawę, warto również zwrócić uwagę na gmach Sądu Najwyższego, który uważany jest za jeden z najwspanialszych budynków Kanady. Wzniesiony został w pierwszej połowie XX wieku i dziś zachwyca swoją monumentalnością oraz pięknymi wnętrzami zdobionymi rzeźbami i obrazami. Przed Sądem Najwyższym w Ottawie znajdują się też ciekawe pomniki, wśród których warto wymienić "Sprawiedliwość" i "Prawdę".

Ottawa – atrakcje turystyczne dla miłośników przyrody

Ciekawe miejsca w Ottawie to także parki, które przyciągają pięknem natury. Do najbardziej znanych należy Confederation Park, wpisany na listę pomników historycznych Kanady. Na jego terenie można nie tylko odpocząć w cieniu drzew, ale również obejrzeć ciekawe pomniki i statuy. Miejscem wartym uwagi jest także Lansdowne Park w Ottawie utworzony w 1868 roku. Stanowi zabytkowy obiekt sportowy i rozrywkowy i słynie z dobrego zaplecza rekreacyjnego. Inne parki w Ottawie, które warto odwiedzić to, m.in. Strathcona Park, czy Mooney's Bay Park.

Zobacz także:

Zobacz wideo:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Max shen/Getty Images

Pozostałe wiadomości