Podróże

Nara, czyli pierwsza stolica Japonii – jakie atrakcje oferuje turystom miasto?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Choć Nara nie należy do typowo turystycznych miejsc Japonii, warto wybrać się do tego miasta przynajmniej na kilka dni, jeśli zwiedzamy znajdujące się niedaleko Kioto. Bez problemu można dostać się tam pociągiem. Głównymi atrakcjami dla odwiedzających są buddyjskie świątynie, chramy oraz parki. Gdzie warto udać się po przyjeździe do Nary?

Nara położona jest na głównej wyspie Japonii – Honsiu. Na początku powstania miasta przez kilkadziesiąt lat pełniło ono funkcję stolicy. Do czasów współczesnych nie zachował się jednak pałac cesarski ani jego zabudowa. Mimo to w Narze nadal jest sporo ciekawych miejsc, które co roku odwiedzają przyjezdni ze wszystkich krajów świata.

Znajdują się tutaj zabytki, które od wielu już lat figurują na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jakie najciekawsze atrakcje turystyczne oferuje Nara i dlaczego bywa nazywana miastem jeleni?

Atrakcje turystyczne w Narze – gdzie warto się udać?

Choć Narę zamieszkuje znacznie mniej mieszkańców niż inne japońskie metropolie, nie czyni jej to miastem mało atrakcyjnym turystycznie. Znajduje się tu kilka obiektów, które naprawdę warto zwiedzić. Oto lista najważniejszych miejsc i zabytków, do których trzeba się udać, żeby doświadczyć niesamowitej atmosfery tego miasta:

  • park Nara,
  • świątynie buddyjskie (m.in. Hōryū-ji, Tōdai-ji, Kōfuku-ji i Gangō-ji),
  • chram Kasuga Taisha.

Zobacz wideo: Japoński masaż twarzy na ratunek obwisłemu podbródkowi

Japoński masaż twarzy na ratunek obwisłemu podbródkowi
Japoński masaż twarzy na ratunek obwisłemu podbródkowiŹródło: Dzień Dobry TVN

Park Nara, czyli park jeleni

To jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Narze. W parku można spotkać nie tylko obcokrajowców, ale również Japończyków, którzy przyjeżdżają z sąsiednich miast, aby odpocząć w tym nietypowym miejscu.

Park Nara słynie przede wszystkim z obecności jeleni, które stały się już wizytówką miasta. Zwierzęta pojawiają się tak naprawdę wszędzie, swobodnie przechadzają się po centrum miasta i krążą wokół samochodów, ale ich największe skupiska można spotkać właśnie w tym parku. Ze względu na oswojenie zwierząt przez ludzi i ich całkowite zaaklimatyzowanie się w Narze, władze miasta od jakiegoś czasu pozbawiają zwierzęta ich atrybutu, czyli rogów. Należy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta i taka forma ostrożności jest konieczna, szczególnie w okresie godowym, kiedy jelenie stają się nieco bardziej agresywne. Bez poroży nie są one jednak aż tak niebezpieczne.

W parku w Narze można spotkać zarówno dorosłe, jak i młode jelenie. Na straganach znajdujących się w parku i centrum miasta można kupić specjalne wafelki, którymi można nakarmić zwierzęta. Większość z nich zupełnie spokojnie podchodzi do człowieka i je wprost z ręki. Taki sposób spędzania wolnego czasu w Narze na pewno przypadnie do gustu zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.

Świątynie buddyjskie

Tōdai-ji - to najważniejszy obiekt sakralny w Narze, a jednocześnie jeden z największych drewnianych budynków na całym świecie. W środku Tōdai-ji znajduje się kilkunastometrowy posąg Buddy, w całości wykonany z brązu. Świątynia powstała w VIII wieku, jednak w wyniku wojen została doszczętnie zniszczona. Jej obecny wygląd to rekonstrukcja poprzedniego budynku, jednak zmniejszona o kilka metrów wysokości i szerokości. Przed wejściem do Tōdai-ji znajduje się ogromna, drewniana brama, która również robi niemałe wrażenie na turystach. Wstęp do świątyni jest płatny.

Kōfuku-ji - jak większość japońskich świątyń, również drewniany budynek Kōfuku-ji uległ zniszczeniu w wyniku licznych pożarów i wojen. Obecny kształt poszczególnych pawilonów to wyłącznie rekonstrukcje obiektów, które po raz pierwszy zostały wzniesione w 669 roku (do Nary zostały przeniesione dopiero w 710 roku). Na terenie buddyjskiej świątyni Kōfuku-ji turyści mogą podziwiać budynki, który zostały mianowane Skarbami Narodowymi Japonii. Do wyjątkowych zabytków należą m.in. pawilony Tōkon-dō, Nan’en-dō i Hoku’en-dō, a także wznosząca się na wysokość 50 metrów pagoda.

Hōryū-ji - świątynia buddyjska w Narze, która od 1993 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Hōryū-ji zostało wybudowane w 670 roku, jednak już po 63 latach większa część budynku została zniszczona przez pożar. Później została odbudowana. Swój pierwotny wygląd zachował jedynie główny pawilon oraz pawilon Yumedono. To jedyny na świecie przykład drewnianego budownictwa z VII wieku, który został zachowany w niezmienionym kształcie. Świątynia dzieli się na dwa mniejsze zespoły (zespół wschodni oraz zachodni), na których przechowywane są zabytkowe rękopisy, fragmenty fresków oraz rzeźby sakralne. Hōryū-ji jest budynkiem niezwykłym pod względem architektonicznym, ale także bardzo ciekawym przez wzgląd na swoją historię. Turyści chętnie spacerują między pawilonami i podziwiają zabytkowe konstrukcje.

Gangō-ji - to kolejna buddyjska świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W odróżnieniu od innych zabytkowych budynków Gangō-ji jest dość prosty i skromny, ale też wyjątkowo piękny. Jedno z miejsc, które warto zwiedzić podczas wycieczki do Nary.

Chram Kasuga Taisha

Kasuga Taisha jest chramem shintoistycznym, w którym co roku odbywają tradycyjne festiwale japońskie. Dla turystów niezwykle ciekawe mogą okazać się prezentowane wtedy tańce kagura oraz teatralne i muzyczne występy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Yanis Ourabah/Getty Images

Pozostałe wiadomości