Chociaż wrzesień kojarzy nam się już z końcem wakacyjnych podróży i jesienią, to wciąż jest to okres, w którym warto wyskoczyć za miasto. Jest wówczas szansa na podziwianie łanów wrzosów, które w tym okresie rozpoczynają swoje kwitnienie. Wrzosowiska to przepiękne scenerie nie tylko w słoneczne dni, ale także w bardziej pochmurne i deszczowe - mają wtedy niepowtarzalny, nieco mroczny, urok. Gdzie są wrzosowiska w Polsce?
Kwiaty rosnące na tych terenach zaczynają kwitnąć już pod koniec sierpnia, jednak to wrzesień jest najlepszym momentem na ich podziwianie. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w Polsce, aby cieszyć się ich pięknem.
Czym jest wrzosowisko i kiedy kwitną wrzosy?
Wrzosowisko to wbrew pozorom nie jest miejsce, w którym kwitną jedynie wrzosy. Jest to specjalna formacja krzewinek zimozielonych, które mają charakterystyczny pokrój. Mówi się o nich wrzosopodobne. Tereny te są bezleśne i najczęściej wykształcają się na obszarach położonych blisko morza - pod wpływem morskiego klimatu. Można je jednak spotkać tak w Europie Zachodniej, jak i Tundrze, czy nawet w Afryce Równikowej.
Wrzosy, kojarzone z wrzosowiskiem, w Polsce kwitną na przełomie sierpnia i września. Jeżeli koniec lata będzie słoneczny i ciepły, to dłużej możemy cieszyć się widokiem tych niesamowicie fioletowych kwiatów. Gdzie najlepiej polować na świetne ujęcia?
Zobacz więcej
Polskie wrzosowiska - gdzie pojechać?
W Polsce są trzy duże i znane wrzosowiska, które warto odwiedzić. Można wybrać się na jedno-dwudniowe wycieczki, a podczas nich robić zdjęcia i podziwiać ich niesamowitą roślinność. W naturze najczęściej spotykanym kolorem wrzosów jest fiolet i ciemny róż, jednak jeśli nam się uda, możemy znaleźć także białe kwiaty.
Wrzosowiska w Polsce:
- Wrzosowiska Kłomińskie,
- Wrzosowe Wydmy,
- Wydmy Lucynowsko-Zborkowskie.
Wrzosowiska Kłomińskie
Zaliczają się do największych i najbardziej spektakularnych wrzosowisk w Polsce. Znajdują się na terenie Rezerwatu Diabelskie Pustacie (województwo zachodniopomorskie, powiat szczeciński). Na tych obszarach dawniej znajdowały się poligony wojskowe, przez co roślinność została doszczętnie zniszczona. Po wojnie nadleśnictwo starało się je zagospodarować, a najlepiej rosły tam właśnie wrzosy i rośliny wrzosopodobne. Gospodarujący postanowili więc nie obsiewać tych terenów i nie zalesiać ich - to dzięki temu sama natura wykształciła tam ogromne i słynne Wrzosowiska Kłomińskie.
Wrzosowe Wydmy
Znajdują się one niedaleko Wronek w województwie wielkopolskim, na terenie Puszczy Noteckiej. Nazywane są również Pasem Wrzosowym. Pas ten liczy 9 km i są to największe wydmy śródlądowe w Europie. Porastają nie tylko wrzosami, ale też borówką brusznicą, chrobotkami i innymi roślinami lubiącymi duże nasłonecznienie. Dodatkową atrakcją jest niedaleko położone jezioro.
Wydmy Lucynowsko-Zborkowskie i Wrzosowisko Mostówka
To trzecie miejsce warte odwiedzenia, jeżeli chcemy podziwiać wrześniowe wrzosowiska. Wydmy te znajdują się tylko 40 km na północy wschód od Warszawy. Co więcej, teren porośnięty tymi kwiatami jest ogromny, bo to aż 400 ha! Są jednak nieco ukryte, gdyż w przeciwieństwie do innych, porozrzucane są pomiędzy drobnymi drzewami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak założyć wrzosowisko? Najlepsze rośliny na zimozielony ogród wrzosowiskowy
- Jak pielęgnować wrzosy w domu i w ogrodzie? Jak sprawić, by przetrwały zimę?
- Jesień na działce i balkonie. Podpowiadamy, jak sadzić wrzosy?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images