Klimat, położenie i mieszkańcy Grenlandii. Kto zamieszkuje największą wyspę na świecie?

Kto mieszka na Grenlandii?
Kto mieszka na Grenlandii?
Źródło: Christine Zenino Travel Photography/Getty Images
Grenlandia po staroskandynawsku znaczy Zielona Ziemia, Inuici określają ją natomiast jako Ziemię Ludzi. Choć większości z nas kojarzy się głównie z wielką, lodową wyspą, zamieszkałą przez Inuitów, Grenlandia kryje w sobie wiele tajemnic i niejednym może nas zaskoczyć. Do kogo należy Grenlandia, kto tak naprawdę na niej mieszka i co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na lodową wyspę? Zapraszamy na krótką podróż po Grenlandii.

Grenlandia to największa wyspa na świecie – jej powierzchnia wynosi ponad 2 mln km kw., czyli prawie 7 razy tyle, co powierzchnia Polski. Niektórzy mylnie uważają ją przez to za kontynent – Grenlandia leży jednak na tej samej płycie tektonicznej, co Ameryka Północna, geograficznie leży więc w Ameryce. 85 proc. wyspy pokryte jest lądolodem, tylko niewielka część Grenlandii nadaje się więc do zamieszkania. Kim są jej mieszkańcy i jak wygląda ich życie?

Kto mieszka na Grenlandii? Krótka historia wyspy

W odkryciu wyspy przez Europejczyków, niebagatelną rolę odgrywa Islandia. Grenlandia została bowiem odkryta przez norweskich Wikingów, którzy zabłądzili w drodze na Islandię. W chwili przybycia Wikingów, wyspa była niezamieszkana. Wcześniej zamieszkiwały ją ludy arktyczne. Przodkowie obecnych Inuitów (dawniej nazywanych Eskimosami) przybyli na wyspę dopiero w XIII w. z terenów Ameryki Północnej. Byli oni jedynymi mieszkańcami Grenlandii przez kilkaset lat, aż do czasu skolonizowania wyspy przez Danię w XVIII w.

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Obecnie Grenlandia jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii. Czy Grenlandia to państwo? Choć wyspa nie ma statusu państwa, posiada dużą autonomię, powiększoną w 2009 r. po przeprowadzeniu referendum wśród mieszkańców. Dlaczego Grenlandia należy do Danii? Ekonomia wyspy jest mocno zależna od corocznej dotacji przekazywanej przez Danię – choć więc istnieją na Grenlandii mocne tendencje autonomiczne, na pełną niezależność przyjdzie jej jeszcze trochę poczekać.

Kim są dzisiejsi mieszkańcy Grenlandii?

Ludzie zamieszkujący wyspę to w większości potomkowie Inuitów, przybyłych około XIII w. z terenów Ameryki Północnej – stanowią około 89 proc. ludności Grenlandii. Pozostali mieszkańcy wyspy to Europejczycy o różnym stopniu wymieszania – w przeważającej części Duńczycy. Inuici do niedawna znani byli w polskiej literaturze jako Eskimosi. Na Grenlandii część osób uważa jednak to określenie za obraźliwe, w wolnym tłumaczeniu oznacza ono bowiem tyle co "zjadacz surowego mięsa". Inuita natomiast w języku rdzennych mieszkańców znaczy po prostu "człowiek" lub "osoba".

Największa wyspa świata jest bardzo słabo zaludniona – żyje tam około 57 tys. ludzi, czyli tyle, co w średniej wielkości polskim miasteczku. Najbardziej zaludnione są zachód i południe wyspy, gdzie znajduje się stolica Grenlandii – Nuuk. Na wschodzie i północy żyją jedynie niewielkie skupiska Inuitów polarnych, znajduje się tam również amerykańska baza wojskowa.

Czym może zaskoczyć nas Grenlandia? Ciekawostki na temat wyspy

Grenlandia większości z nas kojarzy się jedynie z wielką, lodową wyspą, zamieszkałą przez Eskimosów, którzy budują igloo i polują na wieloryby ubrani w ludowe stroje. Jest to jednak tylko część prawdy. Choć istotnie większość wyspy pokryta jest wiecznym lodem, istnieje tam również krótka wegetacja, a ludzie, choć tradycja jest dla nich niezwykle ważna, żyją w sposób, który nie różni się znacznie od europejskich standardów. Czym jeszcze może zaskoczyć nas Grenlandia?

  • Na Grenlandii znajduje się tylko 18 miast – w najmniejszym z nich mieszka jedynie 500 osób. Na wyspie jest również około 60 osad. Ze względu na niewielką ilość dróg transport między skupiskami ludzkimi jest bardzo ograniczony i bardzo drogi – przykładowo przelot ze stolicy Grenlandii do Kopenhagi jest tańszy niż przedostanie się z zachodniego wybrzeża na wschód wyspy.
    • Najwyższy punkt Królestwa Danii znajduje się na Grenlandii – choć Dania nie kojarzy nam się z wysokimi górami, jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości 3700 m n.p.m. Grenlandia jest autonomiczną częścią Królestwa Danii, formalnie znajduje się więc w jej granicach.
      • Największy park narodowy na świecie znajduje się na terenie Grenlandii – surowy klimat i niska temperatura sprawiają jednak, że zimą przebywa na jego terenie nie więcej niż 30 osób. Założony w 1978 r. Park Narodowy Grenlandii ma blisko 2 mln km kw. Możemy w nim obserwować faunę i florę typową dla Grenlandii – zwierzęta takie jak niedźwiedź polarny i wół piżmowy oraz występujące głównie na zachodnim wybrzeżu rośliny – jaskry, wierzby polarne i niewielkie krzewinki.
        • Grenlandia jest praktycznie pozbawiona dróg i linii kolejowych – ma jednak kilka lotnisk. Najważniejsze lotnisko znajduje się w stolicy Grenlandii – Nuuk.

          Zobacz także:

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: Christine Zenino Travel Photography/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości