Podróże

Świąteczny klimat w Krakowie. "Można tu spotkać świecące niedźwiedzie, żyrafy, jelenie"

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Pogoda na dziś

Kraków to z całą pewnością jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jak prezentuje się w okresie przedświątecznym? Co warto w nim zobaczyć? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Święta w Krakowie

Świąteczny Kraków to nie tylko piękne iluminacje, które rozświetlają miasto, ale także historia krakowskich szopek. - Bez nich nie mogą się odbyć święta. (...) Historia sięga XIX wieku. Na zimę, kiedy przerywano prace budowlane w Krakowie murarze, cieśle, musieli jakoś przeżyć. Trzeba było jakoś zarabiać pieniądze, dlatego zaczęli tworzyć, budować tak piękne szopki - mówił w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Niektóre z nich, te duże, służyły, jako dekoracja do jasełek, a inne - mniejsze - można było ustawić w domu, np. pod choinką. Warto dodać, że pierwszy czwartek grudnia to czas, kiedy rzemieślnicy przynoszą szopki na Rynek Główny i ustawiają pod pomnikiem Adama Mickiewicza. - Tam można je podziwiać. Potem konkurs. I do 27 lutego te szopki będą w Krakowie do obejrzenia - dodał nasz reporter.

Kraków nocą - jak się prezentuje?

Świąteczne iluminacje i ozdoby sprawiają, że stolica Małopolski po zmroku prezentuje się przepięknie. - Kraków błyszczy się na złoto i srebrno. (...) Można spotkać niedźwiedzie świecące, żyrafy, jelenie, a to wszystko nawiązuje do arrasów, które wiszą na Wawelu. (...) Złoto i srebro nawiązują do nici, którymi były tkane. Oświetlone są mosty, latarnie, całe miasto (...) - mówił Bartek Jędrzejak. Na tym jednak nie koniec. Na rynku przed Kościołem Mariackim stoi 15-metrowa choinka. - Jedna z najpiękniejszych w Polsce - dodał nasz reporter.

Będąc w Krakowie w okresie okołoświątecznym, warto odwiedzić jarmark świąteczny, który od ponad 30 lat odbywa się na rynku w Krakowie. Warto dodać, że CNN Travel uznało Kraków za miasto, w którym najlepiej spędza się święta Bożego Narodzenia. - To, co napisało CNN, to jest oczywiście prawda. (...) Wszystko najlepiej robi się w Krakowie - mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dlaczego jeszcze warto zajrzeć do Krakowa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości