Korona Himalajów to określenie używane od 1986 roku. Tworzy ją 14 gór, których wysokość przekracza 8 tys. m n.p.m. Z uwagi na lokalizację tych szczytów, często określa się je mianem „Korona Himalajów i Karakorum”.
Pierwszym zdobywcą Korony Himalajów był Reinhold Messner, który dokonał tego w 1986 roku. Polakami, którym udało się wejść na wszystkie 14 ośmiotysięczników, są Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik.
Więcej:
Co to jest Korona Himalajów?
Pojęcie „Korona Himalajów" istnieje od 1986 roku. Obejmuje ono 14 szczytów o wysokości powyżej 8000 m n.p.m., czyli najwyższych szczytów górskich na Ziemi. W związku z tym, że 10 nich znajduje się w Himalajach, a reszta w Karakorum, często używa się bardziej precyzyjnego określenia, a mianowicie „Korona Himalajów i Karakorum” .
Każdy, kto szuka odpowiedzi na pytanie – co to jest Korona Himalajów , powinien zacząć od znalezienia listy należących do niej gór. Najważniejszym „diamentem” w koronie jest Mount Everest (8848 m), który swoją nazwę zawdzięcza walijskiemu kartografowi G. Everestowi, który w 1865 roku zajmował się opracowaniem mapy Indii. Tybetańska nazwa najwyższej góry Ziemi to Czomolungma. Jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najgroźniejszych gór świata jest K2 (8611 m). Najwyższy szczyt Karakorum swoją nazwę zawdzięcza Brytyjczykowi T.G. Montgomery’emu, który jako pierwszy w 1856 roku dokonał pomiaru szczytu. U zdobywców Korony Himalajów na liście zaliczonych szczytów pojawiają się również:
- Kangchenjunga – 8598 m,
- Lhotse – 8501 m,
- Makalu – 8481 m,
- Dhaulagiri – 8167 m,
- Manaslu – 8156 m,
- Cho Oyu – 8153 m,
- Nanga Parbat – 8125 m,
- Annapurna – 8091 m,
- Shisha Pangma – 8027 m,
- Gasherbrum I – 8068 m,
- Broad Peak – 8047 m,
- Gasherbrum II – 8035 m.
Lista najwyższych szczytów Ziemi może się zmienić. Władze nepalskie robią wszystko, aby Międzynarodowa Unia Towarzystw Alpinistycznych rozszerzyła listę szczytów ośmiotysięcznych o góry, które do tej pory były jedynie niższymi wierzchołkami wyższych gór. Wtedy zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum musieliby wspiąć się również na :
- Kanczendzongę Zachodnią (inaczej Yalung Kang) – 8505 m,
- Kanczendzongę Centralną – 8482 m,
- Kanczendzongę Południową – 8476 m,
- Lhotse Middle – 8410 m,
- Lhotse Shar – 8382 m.
Prawdopodobnie zgoda Międzynarodowej Unii Towarzystw Alpinistycznych na propozycję władz Nepalu mogłaby otworzyć drogę kolejnym wierzchołkom. Eksperci policzyli, że niższych wierzchołków szczytów ośmiotysięcznych (tzw. subsidiary peaks ) jest aż dwadzieścia dwa.
Pierwszy zdobywca Korony Himalajów
Pierwszym zdobywcą Korony Himalajów był Reinhold Messner, który preferował wspinaczkę z lekkim plecakiem, jedynie niezbędnym sprzętem, przy minimalnej ilości obozów pośrednich. Jako pierwszy wszedł na Mount Everest bez użycia tlenu. Swoją przygodę ze wspinaczką zaczął w 1970 roku. Zdobył wówczas dziewiczą ścianę Rupal na Nanga Parbat. Wejście na kolejne szczyty gór należących do Korony Himalajów zajęło mu 16 lat. Co więcej, w 1986 roku Reinhold Messner jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Ziemi. Swoje przygody opisywał w wielu książkach i licznych artykułach w prasie.
Polacy, którzy zdobyli Koronę Himalajów
Krótko po Reinholdzie Messnerze Koronę Himalajów skompletował Jerzy Kukuczka, który przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych himalaistów. Wejście na 14 najwyższych szczytów Ziemi zajęło mu 7 lat 11 miesięcy i 14 dni. Jego ogromnym osiągnięciem było wejście zimą na Dhaulagiri, Cho Oyu, Kanczendzongę i Annapurnę.
Drugim z grona Polaków mogących pochwalić się zdobyciem Korony Himalajów jest Krzysztof Wielicki . Dokonał tego w 1996 roku. Wejście na wszystkie najwyższe ośmiotysięczniki ziemi zajęło mu 16 lat. Jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse. Jego ogromnym osiągnięciem jest też wejście na szczyt Broad Peak w ciągu jednej doby.
Komplet ośmiotysięczników ma na swoim koncie również Piotr Pustelnik. Zdobycie Korony Himalajów zajęło mu 20 lat, ostatecznie dokonał tego w 2010 roku.
Pozostali zdobywcy Korony Himalajów
Zdobycie Korony Himalajów jest bardzo trudnym zadaniem. Jego realizacja wymaga wielu poświęceń. Niektórzy himalaiści, marzący o zdobyciu szczytów wszystkich najwyższych gór świata, zapłacili najwyższą cenę. W Himalajach i Karakorum śmierć poniosło około 800 wspinaczy, m.in. Wanda Rutkiewicz, Sylwia Dmowska i Tadeusz Kudelski. Nie zmienia to jednak faktu, że lista zdobywców Korony Himalajów i Karakorum rośnie z każdym rokiem, dziś zawiera 39 nazwisk (stan na 2019 rok).
Wśród osób, którym udało się wejść na wszystkie ośmiotysięczniki, są m.in. Erhard Loretan (1995), Carlos Carsolio (1996), Juan Oiarzabala (1999), Radek Jaroš (2014), Nives Meroi i Romano Benet (2017) i Òscar Cadiach (2017), który wszystkie góry zdobył bez użycia butli tlenowych. Na uwagę zasługuje również Edurne Pasaban, która jest pierwszą kobietą mogącą poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN