Dane badań przeprowadzonych przez polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dowodzą, że prawie 82% sześciolatków i 86% dziesięciolatków boryka się z próchnicą. Jak rodzice powinni temu zaradzić?
Najczęstsze błędy rodziców, które doprowadzają do próchnicy u dzieci
Z roku na rok wzrasta liczba dzieci, które mają próchnicę. Co więcej, dotyczy ona coraz młodszych dzieci. Przyczyną takiej sytuacji jest zbyt duża ilość cukru w diecie i niedokładne mycie zębów.
Największym błędem rodziców jest dawanie małemu dziecku szczoteczki i uczenie go samodzielności. Maluch bez pomocy rodziców nie jest w stanie dobrze wyczyścić sobie zębów.
Zdolności manualne dzieci są w jakiś sposób ograniczone, jest taka zasada, że do momentu, do którego dziecko samo nie zawiązuje idealnie sznurówek na kokardkę, powinno się myc dziecku zęby. Do 9 nawet 12 roku życia możemy myć dzieciom zęby.
- dodał gość programu.
Ponadto dziecko powinno regularnie, co 3 miesiące chodzić do stomatologa na kontrole. Dzięki temu możliwe jest wcześniejsze zapobieganie psuciu się zębów i oszczędzenie dziecku niepotrzebnego bólu.
Kiedy należy udać się z dzieckiem pierwszy raz na wizytę do stomatologa
Dziecko pierwszy raz powinno wybrać się do dentysty, kiedy pojawi się pierwszy ząb, czyli około szóstego miesiąca życia. Taka wizyta wiąże się przede wszystkim z przeglądem jamy ustnej, sprawdzeniem szkliwa i rozmową z rodzicem.
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?
Dzieci niechętnie chodzą do lekarzy. Ważne jest odpowiednie przygotowanie, tak aby jeszcze przed wizytą nie zrazić malucha. Pomocne mogą okazać się zabawy z motywami stomatologicznymi, wszelkiego rodzaju zestawy małego dentysty czy najprostsze tworzenie rysunków na kartkach. W ten sposób można wytłumaczyć dziecku, jak przebiega wizyta.
Zobacz też:
- W szkole w Kudowie-Zdroju walczą z próchnicą
- Paraliżujący lęk należy leczyć
- Aleksandra Popławska: "Być dzieckiem nauczyciela, to nie jest takie proste"
Autor: Gaba Kopyto