Dziecko

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu – ciekawe pomysły

Dziecko

Kreatywne zabawy z dziećmi

Pomysłów na zabawy z dziećmi jest wiele. W internecie nie brakuje inspiracji stworzonych przez rodziców czy pedagogów, po które można sięgnąć. Co więcej, wiele nietuzinkowych pomysłów często podsuwają same dzieci. Warto ich słuchać, bo wyobraźnia najmłodszych nie ma granic.

Planując czas z pociechą, pamiętaj, że podstawą sukcesu jest pełne zaangażowanie. Należy zrobić sobie przerwę w codziennych czynnościach, odłożyć telefon i wyłączyć komputer, by skupić się wyłącznie na dziecku. W odpowiednich warunkach zrodzić się mogą naprawdę świetne pomysły na spędzenie wolnego czasu. Zobacz, w co można się bawić w domu z własną pociechą!

Kreatywne zabawy z dzieckiem – nie zawsze kosztowne

Mimo że w sklepach jest mnóstwo gier i zabaw dla dzieci, to wielu rodziców często nie wie, w co się bawić z dzieckiem, by czas ten przyniósł wszystkim dużo radości. Chwile spędzone razem zbliżają członków rodziny, dlatego powinno ich być jak najwięcej. Czasami jednak brak pomysłów. Jeśli więc nie wiesz, w co się bawić z dziećmi w domu i sięgasz po gotowe sklepowe produkty lub włączasz pociechom bajki czy gry – czas to zmienić! Postaw na spontaniczność i użyj wyobraźni, pokaż najmłodszym, że do zabawy wystarczy jedynie fantazji.

Pamiętaj, że kreatywne zabawy z dziećmi wcale nie muszą być drogie. Nie potrzebujesz gadżetów, nawet jeśli są interaktywne i dostarczają wielu bodźców. Dobre są także domowe zabawy, które nierzadko kosztują grosze, ale świetnie działają na wyobraźnię. Możesz np. budować z dzieckiem ludziki z kasztanów i żołędzi, stworzyć domek z zapałek albo przynieść do mieszkania jesienne liście, aby pomalować je farbami. Sprawdzą się też stemple z ziemniaków, malowanie mąką lub kaszką kukurydzianą rozsypaną na blasze do pieczenia, a także wybijanie rytmu przy pomocy garnków i drewnianych łyżek. Przedmioty, które można wykorzystać do dobrej zabawy, znajdują się w każdym domu. Wystarczy się rozejrzeć, by móc wyczarować coś wyjątkowego.

Gry i zabawy z dziećmi w domu dla przedszkolaków

W co się bawić z dzieckiem w domu? Wszystko zależy od jego wieku. Inne zajęcia będą bowiem atrakcyjne dla dwulatka, a inne dla malucha w wieku szkolnym.

Świetne domowe zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym to np. rzucanie woreczkiem z pestkami wiśni do celu. Możesz też wspólnie z pociechą wykonać naszyjniki z makaronu i pomalować je farbami. Zabawy dla dzieci mających 5 lat to często te, które nie tylko są świetnym sprawdzianem zręczności, lecz także mogą pozytywnie działać na rozwój malucha w wielu obszarach. Zakryj dziecku oczy i poproś, aby zgadło, co trzyma w ręku. Możesz do tego wykorzystać owoce, warzywa albo jakieś przedmioty codziennego użytku. Taka aktywność jest idealna dla malucha w wieku przedszkolnym, bo oddziałuje na jego zdolności motoryczne. Pozwól też dziecku wyławiać ziarenka fasoli ze szklanki za pomocą słomki. To świetna gra poprawiająca sprawność aparatu mowy.

Doskonałą zabawą z dzieckiem 5-letnim w domu jest zbudowanie z kartonowych pudełek miasta. Wystarczy, że narysujesz na nich okna i drzwi, by zmieniły się w budynki. Między nimi maluch może bawić się samochodami, pociągami i ludzikami. Pudełka mogą także później posłużyć do zbudowania labiryntu lub toru przeszkód.

W co można się bawić w domu z dwulatkiem?

Nie wiesz, w co bawić się z dwulatkiem? Wykorzystaj plastikowe butelki. Wsyp do nich różnego rodzaju produkty kuchenne, np. cukier, groch czy ryż. Zakręć szczelnie butelkę i daj maluchowi, by odkrywał różne dźwięki, potrząsając nią. Razem możecie stworzyć piękną domową orkiestrę.

Z plastikowych butelek łatwo zrobisz też kręgle. Wystarczy, że napełnisz wodą i pokażesz, jak turlać piłkę, aby je przewróciła. Do kreatywnych zabaw z dzieckiem w domu warto również wykorzystać tasiemki. Dwulatek świetnie potrafi odwzorowywać kształty, dlatego usiądź z nim na dywanie i ułożyć jakiś prosty kształt z tasiemki lub sznurka. Zadaniem pociechy będzie utworzenie takiej samej figury. Świetnym sprawdzianem celności i jednocześnie dobrą zabawą może się okazać rzucanie papierowych kulek do kosza.

Innym świetnym pomysłem dla małego dziecka jest stworzenie tablicy sensorycznej. Możesz na niej umieścić różnego rodzaju materiały, np. sztruks, wełnę czy jedwab, ale także inne elementy, takie jak piórka, gąbki, kawałek sztucznego futerka itp. Dziecko poprzez dotyk będzie uczyło się je opisywać (np. miękki, szorstki, twardy, włochaty).

Maluchom w tym wieku wiele radości sprawi udawanie, że prowadzą rozmowę telefoniczną z mamą, taniec z balonikiem na sznurku albo zabawia się w teatrzyk z wykorzystaniem maskotek.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości