Zadania domowe wciąż potrzebne?
Utrwalanie wiedzy za pomocą domowych zadań często kończy się kilkoma godzinami nad książkami. W ten sposób funkcjonuje większość polskich szkół.
- Wszelkie wyniki badań wskazały, że w szkole podstawowej zadania domowe nie przekładały się nigdy na wyniki w nauce, które ewentualnie potem były weryfikowane w egzaminach, więc możemy ten mit spokojnie obalić i zachęcić wszystkich nauczycieli i dyrektorów zmienić ten system - mówił Jakub Tylman, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Śremie.
Uczniowie są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. - Mam więcej czasu na rozwijanie mojego hobby. To zmniejsza mój stres, gdy przychodzę do szkoły. Mam mniej zadań, nie muszę się przejmować, że czegoś nie zrobiłam. Mam więcej czasu, żeby nauczyć się na sprawdziany i kartkówki - stwierdziła Paulina, jedna z uczennic. Podobnych szkół jest coraz więcej, a niektóre próbują wprowadzać zmiany małymi krokami, np. nie zadawać pracy domowej na weekend.
System edukacji w Polsce do poprawy?
Socjolog i ekonomista dr Maciej Jakubowski w Dzień Dobry TVN zwrócił uwagę na to, że prace domowe dla małych dzieci w klasach 1-5 powinny być wyjątkiem, a nie zasadą. Wynika to z braku samodzielności młodszych uczniów i koniecznej pomocy rodziców. - Powinna być możliwa do wykonania w określonym czasie. To jest problem z pracami domowymi w Polsce - przyznał.
Jego zdaniem szkoła nie może być miejscem do pogłębiania różnic między uczniami. - Bardzo często jest tak, że nauczyciele nie nadążają z materiałem i dają ekstra zadania do domu na zasadzie: nadgońcie troszkę materiał. To jest droga donikąd, bo ci najlepsi to zrobią, ale ci najsłabsi sfrustrują się, zdemotywują. Im się nie chce, bo po prostu nie dają rady - stwierdził nasz gość.
Po co zatem są prace domowe? - Najskuteczniejszą metodą w edukacji jest, kiedy wracamy do materiału. Jak dajemy samodzielne zadanie uczniowi, to on wraca do materiału, który już zna. Może go zrobić w określonym czasie i poczuć swoją skuteczność - wskazywał ekspert. - To wszystko trzeba robić z głową - podsumował dr Jakubowski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rzuciła wszystko, aby pomagać dzieciom na Madagaskarze. "Ludzie nie mają gdzie mieszkać"
- Ona ma 9 lat, jej brat - 6 i są bliźniakami. Ich mama: "To pewna głębsza bliskość"
- "Listy do M." zaskoczą widzów w piątej części. "Rodzina zaczyna się tłuc na oczach wuja"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron