Dziecko

#FruitSnackChallenge - nowe wyzwanie w sieci. Jak nauczyć dzieci cierpliwości?

Dziecko

Aktualizacja:

Skutkami pandemii są coraz to nowe zabawy. Jedną z nich jest #fruitsnackchallenge. To wyzwanie, które ma nie tylko bawić, ale też uczyć dzieci – w tym przypadku cierpliwości. Rodzice na całym świecie sprawdzają, jak ich pociechy reagują na pewne sytuacje. Wyniki eksperymentu bywają różne. O nauce cierpliwości mówiła nam psycholog dziecięcy Agnieszka Gola.

#FruitSnackChallenge - nowe wyzwanie na Instagramie

#FruitSnackChallenge to nowe wyzwanie, do którego dołączyło wielu rodziców, chcących sprawdzić, jak na pewne sytuacje zareagują ich dzieci. Filmiki nie tylko rozbawiają do łez, ale także mają wartość edukacyjną. Wykonywane zadania uczą maluchów cierpliwości, która w dorosłym życiu ma zbawienny wpływ na sukces w życiu prywatnym i zawodowym.

Na czym polega #FruitSnackChallenge? Chodzi o sprawdzenie, czy dzieci będą w stanie wytrzymać przed ulubionymi słodyczami bez ich zjedzenia. Reakcje kilkulatka, który walczy z apetytem i wszystkimi dostępnymi środkami powstrzymuje się przed sięgnięciem po przysmak, rejestruje kamera. Jak wykształcić u najmłodszych ważną cechę, jaką jest cierpliwość?

Z wiekiem poprzez różnego rodzaju doświadczenia uczymy się cierpliwości. Jednym z elementów, które wpływają na samokontrolę, będą elementy wrodzone, temperament, ale też doświadczenie. Poprzez różnego rodzaju techniki możemy sobie pomagać w wytrzymaniu i budujemy odporności przed pokusą

– powiedziała psycholog Agnieszka Gola.

Jak uczyć dziecko cierpliwości?

Ważne, aby od najmłodszych lat wykorzystywać w relacjach z maluchem umiejętność odraczania. Chociaż nie jest to proste ćwiczenie, pozwoli ono na wypracowanie osobistych technik oczekiwania na daną chwilę czy przyjemność. Już dziecko około 2 roku życia rozwija w sobie mechanizmy samokontroli i zdolne jest do poczekania na nagrodę czy wymarzoną rzecz.

Bardzo ważne jest to, żeby stwarzać taką możliwość dzieciom do tego, żeby one ćwiczyły tę cierpliwość i mogły znajdować się w sytuacjach, w których będą konfrontować się same ze sobą i będą musiały poczekać

– podkreśliła psycholog.

Rodzice powinni pozwolić dziecku skonfrontować się ze swoją frustracją i dać przestrzeń na samodzielność. Takie maluchy zdecydowanie lepiej radzą sobie z cierpliwością niż te, które pominęły taki trening. Przekłada się to później na inne aspekty dorosłego życia, wytrwanie w decyzjach, dążenie do celu i osiąganie sukcesów edukacyjnych oraz utrzymywanie relacji z rówieśnikami.

Co więcej, jeżeli wymagamy od dziecka cierpliwości i chcemy wykształcić w nim takie cechy, pamiętajmy, że rodzic również musi nad sobą pracować . Głównym czynnikiem, który kształtuje zachowanie dziecka, jest bowiem naśladownictwo.

Jak dzieci poradziły sobie z wyzwaniem #

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości