Niemowlę w wieku 5 miesięcy intensywnie rozwija się fizycznie i umysłowo. Nabywa nowych umiejętności, które napawają rodziców dumą. Jego jadłospis może być urozmaicony gotowaną marchewką lub startym jabłkiem. Warto się z nim dużo bawić i stale do niego mówić, gdyż to najlepiej pobudza jego rozwój.
Niemowlę 5 miesięcy - rozwój fizyczny
Niemowlę na tym etapie nie rośnie już tak szybko jak na początku. Waga 5-miesięcznego dziecka powinna być na pewno dwa razy wyższa od wagi urodzeniowej plus około 400-600 gramów.
Coraz mocniejsze mięśnie dziecka w wieku 5 miesięcy sprawiają, że maluch może już umieć pełzać i turlać się. Nowe umiejętności wymagają od rodziców zwiększonej uwagi, gdyż dziecko pozostawione samo na kanapie z łatwością może się obrócić z pleców na brzuch i odwrotnie, a w konsekwencji spaść na podłogę.
Unoszenie tułowia na rękach w leżeniu na brzuchu dla 5-miesięcznego niemowlęcia nie powinno stanowić problemu. Aby nadal mogło wzmacniać mięśnie szyi, rąk i pleców, warto często układać je na brzuchu - dzięki temu nauczy się niebawem raczkować.
W 5. miesiącu życia dziecka zdziwisz się, jak bardzo mały człowiek potrafi być zwinny i giętki. Stópki coraz częściej lądują w jego buzi, kiedy maluch leży na plecach, chwytanie też idzie mu już sprawniej, jednak nadal bez użycia kciuka. Niemowlę może również starać się samo usiąść. Jeśli to robi, najlepiej go wtedy nie podpierać, a jedynie asekurować, żeby ćwiczył równowagę i wzmacniał mięśnie.
5. miesiąc życia dziecka wiąże się zazwyczaj z rozpoczęciem ząbkowania, które objawia się rozpulchnionymi, zaczerwienionymi i obolałymi dziąsłami. Proces ten bywa nieprzyjemny dla malucha - może być on niespokojny, marudny, gorączkować, może też dręczyć go biegunka.
Twój maluch to nadal wielki śpioch i zastanawiasz się, ile powinno spać 5-miesięczne dziecko ? Niemowlęta w tym wieku wciąż potrzebują dużo snu, więc nie masz się czym martwić. Przesypiają około 16 godzin na dobę, potrzebują 3-4 drzemek w ciągu dnia, nocą mogą spać nawet do 10 godzin.
Rozwój dziecka 5 miesiąc - rozwój poznawczo-emocjonalny
Dziecko w 5. miesiącu życia bez problemów rozpoznaje bliskie osoby i potrafi odczytać emocje z mimiki i tonu głosu. Jest już bardzo empatyczne na poziomie podstawowych uczuć - kiedy mamie jest przykro albo się gniewa, niemowlę może się rozpłakać i wystraszyć, bardzo się przy tym stresując. Warto okazywać radość przy dziecku, przyjaźnie modelować ton głosu, gdyż to wszystko wpłynie bardzo pozytywnie na rozwój 5-miesięcznego dziecka , co okaże głośnym śmiechem, popiskiwaniem, wykrzykiwaniem samogłosek.
Lubi obserwować własne odbicie w lustrze i robić miny. Jest zaintrygowane i może długo koncentrować swoją uwagę na zabawie przy lustrze. Dostrzega też już coraz więcej szczegółów, które bardzo go absorbują. Najlepsze zabawki dla 5-miesięcznego dziecka to takie, które wpływają na kilka zmysłów naraz - warto wybierać grzechotki, które wydają dźwięki, są kolorowe i do tego mają wyraźnie wyczuwalną fakturę. Niemowlę chętnie będzie nimi potrząsać, oglądać, dotykać paluszkami i wkładać do buzi. Taki przedmiot zwróci jego uwagę na dłużej.
Co może jeść 5-miesięczne dziecko - urozmaicanie diety
5-miesięczne dziecko nadal powinno jeść głównie mleko. Jeśli karmisz piersią, najlepiej przykładaj je na żądanie. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, niemowlę powinno zjeść w ciągu doby 4 posiłki po 180 ml mleka.
Do 6. miesiąca dziecko może jeść wyłącznie mleko, ale można też wprowadzać do jego diety produkty stałe, zastępując nimi jeden posiłek mleczny. Należy uważać, by nowe produkty pojawiały się powoli, tak by móc zaobserwować objawy ewentualnej alergii pokarmowej i poznać upodobania malucha. Karmienie 5-miesięcznego dziecka pokarmem stałym warto zacząć od gotowanych warzyw, np. dyni, ziemniaka, marchewki, później owoców, kaszy manny i dwuskładnikowych zupek jarzynowych.
Zabawy i ćwiczenia z 5-miesięcznym dzieckiem
Rozwój 5-miesięcznego dziecka warto stymulować poprzez odpowiednie ćwiczenia i zabawę. Jest to dobry czas na zabawy paluszkowe lub robienie “papa”, które ćwiczą paluszki i rączki niemowlęcia. Dobrze też pozwalać dziecku samodzielnie, obiema dłońmi, trzymać butelkę w trakcie karmienia lub kubek niekapek z napojem.
Jak najczęściej mów do dziecka, próbuj nawet prowadzić z nim dialog, śpiewaj mu, naśladuj dźwięki, dzięki czemu szybciej zrozumie, co się do niego mówi i zacznie powtarzać, na początku sylaby, z czasem słowa.
Każda zabawa na tym etapie bardzo zbliży Cię do dziecka. Niemowlę jest towarzyskie, łaknie atencji. Warto rozśmieszać go zabawnymi minami, tonem głosu, robić mu przedstawienia z pomocą kukiełek, stawać z nim przed lustrem i się wygłupiać. Takie spędzanie razem czasu to nie tylko wielka radość dla malucha, którą okaże głośnym szczerym śmiechem i piskami, ale też ważny motor napędowy dla jego prawidłowego rozwoju.
Zobacz także: Napięcie mięśniowe u niemowląt
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN