Dziecko

Jaka muzyka uspokajająca dla niemowląt jest najlepsza? W jaki sposób muzyka rozwija dzieci?

Dziecko

Aktualizacja:
Niemowlak ze słuchawkami na uszach

Muzyka ma ogromne znaczenie w rozwoju niemowląt i małych dzieci. Prawie każdy rodzic zastanawia się nad tym, jaką muzykę wybrać dla swojego maleństwa, aby było ono spokojne, wyspane, szczęśliwe, a jednocześnie cały czas się rozwijało.

Spora część rodziców decyduje się na muzykę uspokajającą dla niemowląt, jednak warto zadać sobie pytanie, jakie typy dźwięków uspokajających noworodki są najlepsze i jak wykorzystać potencjał rytmu i melodii? Niektóre mamy decydują się na oswajanie maluszka z muzyką, gdy maleństwo jeszcze znajduje się w brzuchu. Obecny wiek daje nam ogromne możliwości w kwestiach technicznych, a różnorodność muzyki dostępnej na rynku może wprawić w popłoch młodych rodziców. Bez względu na to, czy Twój maluszek jest jeszcze w brzuchu, czy też ma już kilka tygodni lub miesięcy, warto przygotować dla niego odpowiednie melodie uspokajające dla niemowląt.

Jak muzyka uspokajająca dla dzieci wpływa na rozwój maluchów?

Dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia rozwijają się bardzo szybko i dynamicznie, dlatego warto zadbać o dużą liczbę bodźców wizualnych, słuchowych i kinestetycznych. Słuch rozwija się u dzieci jeszcze w brzuchu mamy, około 16. tygodnia ciąży. Z badań psychologów i pedagogów wynika, że warto już w tym okresie zadbać o odpowiednie bodźce dla dziecka. Muzyka stymuluje nie tylko zmysły dziecka, ale także rozwój jego mózgu, pobudza też neurony do dalszego wzrostu. Z punktu widzenia estetycznego, muzyka także może mieć wpływ na późniejszy gust dziecka, jego wrażliwość, artyzm. Piosenki dla niemowląt uspokajające , które dzieciaczek słucha wraz z matką, mogą także bardzo pozytywnie wpłynąć na więź pomiędzy matką i dzieckiem, a także na rozwój bezpiecznego przywiązania, które ma znaczenie nie tylko w dzieciństwie, ale także w życiu dorosłym. Spokojne tony utworów klasycznych, czy odgłosów przyrody obniżają poziom ciśnienia, a także zachęcają do wypoczynku, relaksu i spokojnego snu.

Jakie melodie uspokajające dla niemowląt są najlepsze? Jaka muzyka uspokaja?

Na rynku muzycznym dostępne są specjalne płyty z muzyką uspokajającą, a w Internecie, na YouTube lub w serwisie muzycznym Spotify, można znaleźć spory wybór melodii. Z dotychczasowych badań wynika, że dźwięki uspokajające dla noworodka opierają się często na muzyce klasycznej autorstwa Beethovena czy Bacha. Z drugiej strony, w ostatnim czasie bardzo popularne stały się nowoczesne pozytywki dla niemowląt , które wytwarzają wspaniałą atmosferę w pokoju maleństwa. Przede wszystkim możliwe jest zaprogramowanie urządzenia w taki sposób, aby wytwarzało muzykę uspokajającą, szum morza , szelest drzew, odgłosy śpiewających ptaszków. Na rynku dostępne są także specjalne projektory, które nie tylko wytwarzają muzykę, ale także dodają efekt wizualny, czyli wyświetlają obrazy morza, lasu, czy ulubionych postaci z bajek dla dzieci.

Muzyka powinna także dawać radość!

Dla maluszków, które spędzają sporą część dnia na zabawie, muzyka jest świetną okazją do okazania radości z życia. Piosenki dla niemowląt uspokajające mogą także wpłynąć na zwiększenie ogólnej aktywności mózgu, zwiększenie wydzielania endorfin i tym samym większej radości u maluszka. Zdecydowanie warto pobudzać słuch absolutny dzieci , przynajmniej do 5. - 7. roku życia. W późniejszym okresie dzieci zwykle same wybierają piosenki, które uznają za radosne, przebojowe, czy uspokajające. Warto pamiętać o tym, że muzyka uznawana jest za jedno z lepszych działań terapeutycznych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, ponieważ tego typu oddziaływania poprawiają nastrój, samopoczucie i prowadzą do usunięcia lęku. Ponadto warto pamiętać, że melodie wiążą się zwykle z ruchem i z tworzeniem pewnego rytmu, dlatego bez względu na tempo muzyki dziecko może zacząć odczuwać melodię całym ciałem i poruszać się w jej rytm, co wpływa korzystnie na samopoczucie oraz rozwój psychoruchowy i poznawczy.

Nauka języków obcych dzięki muzyce?

Zdarzają się sytuacje, gdy nastolatki decydują się na wzmożoną naukę języka obcego, ponieważ chcą poznać słowa piosenek ulubionego wykonawcy lub też mieć możliwość przeczytanie artykułów w Internecie w języku obcym. Tak naprawdę już małe dzieci mogą uczyć się częściowo języka obcego poprzez słuchanie piosenek zagranicznych. Przede wszystkim muzyka uwrażliwia i sprawia, że pobudzany jest zmysł słuchu, co w przyszłości może zaowocować szybszą nauką języków obcych i bardziej precyzyjną wymową !

Muzyka uspokajająca dla dzieci rozwija mózg i zmysły, zwiększa kreatywność oraz poprawia samopoczucie, dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć się dostępnym na rynku muzycznym wydawnictwom płytowym, czy internetowym. Można także zainwestować w nowoczesny typ pozytywki dla dzieci lub projektor. Każde działanie na rzecz maluszka może pomóc dziecku w przyszłości!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości