Ciąża

Wczesna ciąża – jak ją rozpoznać jeszcze przed wizytą u ginekologa?

Ciąża

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wczesna ciąża u młodej dziewczyny

Coraz więcej kobiet dokładnie planuje moment zajścia w ciążę. Jak można przypuszczać, świadome starania o potomstwo wiążą się także z ogromną chęcią jak najszybszego zobaczenia na teście ciążowym dwóch upragnionych czerwonych kreseczek.

Każda kobieta, która planuje rozszerzenie rodziny, zastanawia się, w jaki sposób objawia się wczesna ciąża. Jak można ją rozpoznać, zanim udamy się na wizytę do lekarza? Czy organizm kobiety wysyła jakieś konkretne sygnały?

Wczesna ciąża – objawy

Bardzo wczesne objawy ciąży , które można zauważyć u siebie jeszcze przed miesiączką, nie powinny być interpretowane jednoznacznie. Są one podobne do symptomów zbliżającej się menstruacji, więc o pomyłkę nie trudno. Mimo to, w wielu przypadkach będą sygnalizować nam, że starania właśnie się udały. Bóle podbrzusza we wczesnej ciąży to jeden z najwcześniejszych objawów tego, że doszło do zapłodnienia. We wczesnej ciąży dotykają one większości kobiet. Niestety wiele pań cierpi też na dyskomfort w dole brzucha ze względu na bolesną miesiączkę, więc trudno jednoznacznie powiedzieć, że ból podbrzusza to efekt rozwijającego się w łonie kobiety nowego życia.

Po czym poznać, że rzeczywiście się udało?

Najdokładniejszym sposobem na przekonanie się, czy starania o dziecko się powiodły jest USG wczesnej ciąży, wykonywane około 6 tygodnia ciąży . Wykonuje się je u lekarza ginekologa. Specjalista na podstawie otrzymanego obrazu jest w stanie powiedzieć, czy w danym przypadku udało się zajść w ciążę.

Inne oznaki wczesnej ciąży

Jak jeszcze można rozpoznać wczesną ciążę? Do symptomów mogących świadczyć o zapłodnieniu, trzeba zaliczyć także uciążliwe zmęczenie, wahania nastrojów, ból piersi, zaparcia i wrażenie napięcia okolicy podbrzusza. Czasami pojawia się także kłujący ból jajników, ból krzyża i ogólne rozdrażnienie.

Pierwsze objawy bardzo wczesnej ciąży w niektórych przypadkach w ogóle się nie pojawiają. Jest wiele kobiet, które nawet przez 2, 3 miesiące od zapłodnienia zupełnie nie podejrzewały, że w ich organizmie doszło do ważnych zmian i właśnie noszą pod swym sercem dziecko. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jak wykryć wczesną ciążę? U wielu kobiet jest to niemożliwe. Na szczęście w pewnym momencie u każdej pani rozwój zarodka jest już na takim etapie, że można potwierdzić ciążę. To przede wszystkim moment, w którym lekarz ginekolog jest w stanie zobaczyć bijące serduszko podczas badania USG, co w początkowych miesiącach najczęściej wykonuje się dopochwowo . Dopiero gdy ciąża jest bardziej zaawansowana, kolejne badania USG przeprowadza się przez powłoki brzuszne.

Jak dbać o siebie na początku ciąży?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś we wczesnej ciąży, zacznij dbać o siebie jeszcze zanim udasz się do lekarza ginekologa. Kobiety starające się o maleństwo najczęściej doskonale wiedzą o tym, że lekarze zalecają przyjmowanie kwasu foliowego już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań. Jeśli jednak zajście w ciążę było dla Ciebie zaskoczeniem, to jak najszybciej udaj się do apteki i kup tabletki z kwasem foliowym. Zażywaj je regularnie i w odpowiednich dawkach, aby Twoje dziecko urodziło się zdrowe. Dodatkowo skonsultuj się z farmaceutą w kwestii przyjmowania witamin. Na pewno poleci Ci dobre preparaty witaminowe dla kobiet ciężarnych. Nie powinnaś zażywać jakichkolwiek suplementów z witaminami, chociażby z tego względu, że w ciąży masz zupełnie inne zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

We wczesnej ciąży warto też dbać o to, by się odpowiednio wysypiać. Zregenerowany organizm będzie zdecydowanie lepiej znosił dolegliwości ciążowe. Kobiety ciężarne, które zwracają uwagę na dostateczną ilość snu, zazwyczaj też lepiej radzą sobie z wahaniami nastrojów i ogólnie mają zdecydowanie lepsze samopoczucie. Istotne jest także stosowanie zbilansowanej diety i przyjmowanie przynajmniej 2, 3 litrów wody dziennie. Dodatkowo należy unikać stresu i stronić od wszelkiego rodzaju używek.

Zobacz wideo:

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciążyŹródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości