Ciąża

Jak uporać się z bliznami po cesarskim cięciu?

Ciąża

Aktualizacja:

W okresie ciąży ciało kobiety ulega wielu zmianom. Mnóstwo młodych mam boryka się z licznymi kompleksami spowodowanymi dodatkowymi kilogramami, rozciągniętą skórą, a w przypadku cesarskiego cięcia – blizną pooperacyjną. Jedną z nich jest lekkoatletka Monika Pyrek, która w dzisiejszym odcinku opowiedziała o swoich doświadczeniach. Jakie są następstwa operacji i jak radzić sobie w przypadku komplikacji wyjaśnił gość dzisiejszego odcinka Dzień Dobry TVN - dr n. med. Rafał Kuźlik – specjalista położnictwa i ginekologii estetycznej.

Zabieg cesarskiego cięcia jest jedną z najbardziej poważnych ingerencji w ciało kobiety. Operacja polega na otwarciu powłok brzusznych, rozsunięciu i przecięciu mięśni. Proces gojenia, podobnie jak w przypadku porodu naturalnego, trwa około 6 tygodni, jednak największe znaczenie mają tu indywidualne warunki kobiety.

Bardzo dużą uwagę zwróciłbym na tryb życia kobiety – na jej odżywianie i nawodnienie – zauważył dr n. med. Rafał Kuźlik - Gdy kobiety niewystarczająco dużo piją, niewystarczająco dobrze się odżywiają, ich skóra jest po prostu słabsza. Jeżeli dochodzi do ciąży w okresie, w którym kobieta nie zadbała uprzednio o siebie, a w okresie ciąży niedostatecznie dbała o swoją skórę, o swój organizm, ryzyko tego, że jakość skóry po ciąży i po porodzie będzie gorsza, jest większe. Natomiast jeżeli kobieta dba o siebie to szansa na powrót jest bardzo duża.

Ślady po operacji

Blizna na brzuchu nie jest unerwiona, co może sprawiać wrażenie braku czucia. Stan ten może utrzymywać się przez około 2 lata i najczęściej po tym okresie wszystko wraca do normy. Do najczęściej spotykanych komplikacji występujących przy gojeniu się blizn pooperacyjnych jest powstawanie bliznowców i przerostu blizn.

Przerost blizn jest relatywnie niewielkim problemem, który objawia się uwypukleniem z czerwonym przebarwieniem. Na rynku dostępne są preparaty, które mogą zapobiec jego powstawaniu. Jeśli okażą się nieskuteczne, medycyna estetyczna może łatwo temu zaradzić.

Poważniejszym problemem jest bliznowiec. Mowa tu o patologii skóry, której powstania nie da się przewidzieć, a której wymaga bardziej zaawansowanego leczenia.

Zobacz też:

Anna Lewandowska spodziewa się kolejnej córki? Trenerka komentuje!

21-latka urodziła dziecko na autostradzie!

Piżama ciążowa – na czas ciąży, porodu, karmienia

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości