Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi w południowej i południowo-wschodniej Polsce. W razie możliwości lepiej pozostać w domu aby uchronić się przed gwałtownymi burzami, gradem i trąbami powietrznymi.
Ostrzeżenie IMGW
Mieszkańcy południowej i południowo-wschodniej Polski mają przed sobą wyjątkowo niebezpieczny czas. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z porywami wiatru osiągającymi nawet 100 kilometrów na godzinę. Może padać grad o średnicy nawet czterech centymetrów. Ponadto istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.
W związku ze skalą zagrożenia, w kilku województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia. Gdzie należy spodziewać się najsilniejszych zmian pogodowych?
Trąby powietrzne, grad i burze
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wśród województw zagrożonych burzami w skali drugiego stopnia podał prawdopodobieństwo ich wystąpienia w: dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, strzelińskim, oławskim; opolskim; śląskim; małopolskim, poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim; świętokrzyskim, w powiatach: buskim, kazimierskim, pińczowskim, kieleckim, Kielce, jędrzejowskim, włoszczowskim; łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W niektórych miejscach spadnie grad.
Jak przekazał IMGW, w trakcie wieczornych i nocnych burz średnica gradu może osiągać od 2 do 3 centymetrów, a lokalnie do 4 cm. Możliwe jest również wystąpienie trąb powietrznych.
Ostrzeżenia będą ważne do godziny 9 w piątek. Zjawiska o największym natężeniu mają wystąpić późno wieczorem i w pierwszej części nocy.
Więcej informacji znajdziesz na TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prognoza pogody na weekend. Czy będzie słonecznie?
- Pogoda na piątek. Gdzie będzie padać?
- Pogoda na czwartek. Nie chowajmy jeszcze parasoli
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: tvn24.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: john finney photography/Getty Images