W niektórych częściach Polski możemy obserwować efektowne chmury. Na niebie pojawiły się wyglądające niepokojąco wały szkwałowe. Zwiastują one silne burze i porywy wiatru.
Gwałtowne załamanie pogody
Minione dni pod względem temperatury były dla wielu z nas niemałym wyzwaniem. Według synoptyków był to najgorętszy w tym roku weekend. Jednak latem pogoda jest bardzo zmienna i upalny poranek w każdej chwili może przekształcić się w burzowe popołudnie.
W związku z tym po gorącej niedzieli przyszedł czas na poniedziałek, gdzie od wczesnych godzin porannych nad Polską przechodzą burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wschodnich i północnych regionów, niebezpiecznie jest także na południu kraju. W tych regionach od rana obserwujemy obfite opady deszczu i wiatr, który osiąga prędkość nawet 80 kilometrów na godzinę. Możliwy jest również grad.
Przerażające chmury na niebie
Wiatrom, opadom deszczu i burzom zazwyczaj towarzyszą groźnie wyglądające chmury, czyli wały szkwałowe, nazywane też chmurami szelfowymi. W poniedziałek występują głównie nad Nowym Targiem, Sandomierzem i Wadowicami.
Pojawienie się wałów szkwałowych może być dla nas sygnałem, że niedługo nadejdzie gwałtowny, porywisty wiatr oraz intensywne opady deszczu. Chmury szelfowe powstają na przednim skraju strefy burzowej na skutek starcia się dwóch różnych mas powietrza. Często groźnie wyglądają, mają kształt wału, który sunie po niebie.
- Na Podkarpaciu aktualnie takie widoki! - napisali na Twitterze prowadzący profil Sieć Obserwatorów Burz.
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?
- Rosół się psuje, mleko kwaśnieje, a psi ogon ściąga pioruny. Czy znasz te i inne burzowe przesądy?
- Bydło się kładzie, a wschód słońca jest czerwony - jakie są najpopularniejsze deszczowe przesądy?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: tvnmeteo
Źródło zdjęcia głównego: SEAN GLADWELL/GettyImages