Pogoda

Smog nad Polską. Wydano alert RCB. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Pogoda

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Smog nad Krakowem
Bloomberg Creative/Getty ImagesSmog nad Polską. Wydano alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do Polaków SMS-y z ostrzeżeniami. Jakość powietrza w kraju znacznie się pogorszyła. Które miasta są najbardziej obciążone smogiem?

Smog. Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch rejonów

24 marca rano został rozesłany alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - W związku ze złą jakością powietrza i prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG) odbiorcy we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) oraz powiecie radomszczańskim (woj. łódzkie) otrzymali alert - czytamy w komunikacie RCB.

Smog

Pozwał Polskę za smog i wygrał
Pozwał Polskę za smog i wygrał Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Właściciele telefonów komórkowych przebywający w tych miejscach Polski otrzymali SMS z ostrzeżeniem o następującej treści: "UWAGA! Dnia 24.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz".

Alert RCB - kiedy jest wysyłany?

Jak podaje tvn24.pl, alert RCB ostrzegający przed smogiem wysyłany jest wtedy, gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wskaże, że istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by zrezygnować wtedy ze spacerów na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportu na zewnątrz, a także by ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Polska. Gdzie jest smog 24 marca?

Według danych na godzinę 11 najgorszą jakość powietrza - określaną jako niezdrową - odnotowano na południu kraju. Najtrudniejsza sytuacja panowała w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie stacja pomiarowa wykazała stężenie PM10 na poziomie 107 µg/m3. Oznacza to 178 procent normy dobowej. Podobnie było w Zdziechowicach i Wodzisławiu Śląskim. W wielu regionach kraju, ale szczególnie na południu i południowym zachodzie jakość powietrza była średnia. Na pozostałym obszarze - dobra, a nawet świetna.

Więcej newsów znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images

Pozostałe wiadomości