Profilaktyka zdrowia

Czy powstaną tabletki na kleszcze dla ludzi? Specjalista: "Są nimi repelenty"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kleszcz

Łagodna i stosunkowo ciepła zima sprawiła, że w lasach, ale także w miejskich parkach już zaczęły pojawiać się kleszcze. Jak się chronić przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Czy dla ludzi - tak jak dla zwierząt - powstanie tabletka, która będzie chroniła przed ukłuciem kleszcza?

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki (mają zazwyczaj ok. 15 mm). Żyją w lasach, miejskich parkach, łąkach, a nawet przydomowych ogródkach. Ich ukłucie może być bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą choroby stanowiące zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Do najczęściej występujących chorób odkleszczowych należą: kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, anaplazmoza, wirusowe zapalenie płuc, babejszjoza, tularemia oraz riketsja.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Warto dodać, że kleszcze nie lubią niskich temperatur. Do życia budzą się w momencie, gdy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 5 st. C. W Polsce "główny sezon kleszczowy" zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak zmiany klimatu, a tym samym coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że kleszczy każdego roku jest coraz więcej i wcześniej zaczynają budzić się do życia.

Czy powstanie tabletka na kleszcze?

O tym, że kleszcze już się obudziły z zimowego snu doskonale wiedzą posiadacze psów. Bardzo często nawet krótki spacer do miejskiego parku kończy się przyniesieniem do domu przez zwierzaka nawet kilku kleszczy. Odpowiedzialni i świadomi zagrożenia opiekunowie czworonogów - aby uniknąć problemów - podają psom np. specjalne tabletki, które mają chronić przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Czy jest szansa, aby taki medykament powstał też dla ludzi?

Jak poinformowała nas prof. Joanna Zajkowska, internistka, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku, nie są prowadzone żadne badania w tym kierunku. Tym samym właściciele psów powinni się chronić dostępnymi na rynku środkami. - Dla ludzi takimi tabletkami są repelenty, którymi należy się spryskać przed wyjściem na spacer do lasu czy do parku - wyjaśniła specjalistka.

Warto dodać, że przed kleszczami chronią także wakcyny. Od wielu lat w Polsce można się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Badacze starają się także opracować szczepionkę przeciwko boreliozie. - Te badania trwają od dawna, ale nadal nie udało się jej opracować - dodała.

Jak się chronić przed kleszczami?

Jeśli wybieramy się np. do lasu - poza repelentami - trzeba pamiętać o odpowiednim stroju - takim, który zasłoni nam niemal całe ciało. Należy mieć na sobie długie spodnie (nogawki najlepiej "wpuścić" w skarpetki), bluzkę z długim rękawem oraz kapelusz z szerokim rondem.

Nawet jeśli zachowamy wszystkie środki ostrożności, to po powrocie do domu, warto dokładnie obejrzeć ciało lub wciąć prysznic. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na naszej skórze nie ma żadnego nieproszonego gościa. Jeśli jednak znaleźliśmy kleszcza, to trzeba go jak najszybciej usunąć (pomogą w tym kleszczołapki). Należy pamiętać, że samo ukłucie nie oznacza, że wystąpią u nas problemy ze zdrowiem. Aby tak się stało, kleszcz musi przebywać na skórze odpowiednio długo, czyli co najmniej 24 godziny.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: SEBASTIAN KAULITZKISCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Pozostałe wiadomości